The Post: Aféra v Pentagone / The Post, 2017 © Forum Film SK The Post: Aféra v Pentagone / The Post, 2017 © Forum Film SK

Odkedy sa Stevenovi Spielbergovi dostal do pozornosti scenár Lizy Hannahovej až po špeciálnu premiéru v závere decembra neubehol ani celý rok. „Keď som si prečítal scenár, vedel som, že nejde o film, ktorý by mohol čakať tri alebo dva roky – cítil som, že toto bol príbeh, ktorý treba rozpovedať teraz,“ povedal Spielberg o svojom nadchádzajúcom projekte, ktorý sa u nás bude distribuovať pod názvom The Post: Aféra v Pentagone.

Originálny názov
The Post

biografický, dráma, historický
2017 / 116 min. / MP 15
USA

Réžia
Steven Spielberg
Scenár
Liz Hannah, Josh Singer
Narážal na aktuálnu spoločenskú klímu, v ktorej verejnosť venuje pozornosť aj falošným správam, či tzv. alternatívnym faktom a v ktorej je, zdá sa, sloboda prejavu v Amerike ohrozená. Spielberg sa kvôli práci na tomto filme dokonca trochu vzdialil od postprodukčných prác na jeho dystopickom a efektmi nabitom filme Ready Player One.

Ten sa do našich kín napokon dostane až mesiac po dráme The Post, a to aj napriek tomu, že sa jeho nakrúcanie skončilo už v septembri 2016 – teda niekoľko mesiacov predtým, ako sa Spielbergovi dostal do rúk scenár k The Post.

Film zasadený do 70. rokov rozpráva príbeh niekoľkých dní, počas ktorých The Washington Post a The New York Times vzdorovali nátlaku vtedajšieho prezidenta a proti jeho vôli publikovali tzv. Pentagonské spisy. Tie obsahovali utajené detaily o rozsiahlom zapojení USA vo vojne vo Vietname.

V dráme sa prvýkrát ako spolupracovníci stretli Meryl Streep ako čerstvo vymenovaná šéfka redakcie Postu a Tom Hanks ako jej šéfredaktor. Špeciálna premiéra priniesla tvorcom veľmi pozitívne odozvy, a to aj napriek tomu, že scenár podľa všetkého zvýraznil úlohu redakcie The Washington Post na úkor novín The New York Times.

Tie ako prvé zverejnili obsah Pentagonských spisov, najviac sa zaslúžili o preštudovanie a overenie siedmich tisícov strán a čelili väčšiemu riziku, silnejším represiám a zohrali väčšiu rolu aj počas súdneho sporu, ktorý The New York Times vyhral na najvyššom súde.

James C. Goodale, ktorý viedol právnický tím zastupujúci newoyorský denník, Spielbergov film opísal ako „dobrý film, no zlú históriu.“ Tak či onak, The Post reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a ako je u režiséra zvykom, pôjde o výborne obsadené a spracované dielo, ktoré si zaiste brúsi zuby aj na zlatú oscarovú sošku.

V našich kinách ju uvidíte od 22. februára 2018.