Niekedy naozaj netreba veľa, aby sa vzbudil záujem médií a divákov o konkrétny filmový projekt. Občas stačí len vhodne načasovaná premiéra traileru a o ostatné sa postarajú fanúšikovia žánru či konkrétnych tvorcov. Stále ešte mladý J. J. Abrams má oboje, keďže sa zvyčajne pohybuje v žánroch, okolo ktorých je silná komunita. Čím menej sa o novom filme zverejní, tým viac dohadov a článkov sa publikuje. Úspešne si túto taktiku vyskúšal už pri filme Cloverfield (2008), ktorý produkoval. Tentoraz sa naplno pustil do svojho autorského projektu Super 8. Vôbec po prvýkrát sa postavil k filmu ako scenárista, režisér i producent zároveň. Utajovanie podrobností nemusí byť vždy samoúčelné, hlavne pri mysterióznych snímkach, s akou máme dočinenia aj teraz, by bol opak skôr na škodu.

J. J. Abrams síce začínal vo filme ako scenárista a producent už začiatkom 90. rokov (Armageddon, Forever Young), ale do širšieho povedomia sa dostal až svojou seriálovou tvorbou. Úspech mu priniesli aj u nás známe a populárne seriály Felicity, Alias a Lost. V súčasnosti sa mu darí s najmä mysteriózny, krimi seriálom Fringe. V roku 2006 sa pri filme objavil po prvýkrát v úlohe režiséra a to pri druhom pokračovaní Mission Impossible, čím spôsobil menšiu senzáciu. Hneď na to si pod taktovku vzal reštart Star Treku, ktorý sa na veľkom plátne objavil o tri roky neskôr.

Super 8 (2011) Super 8 (2011)

Uprostred diania sa zhodou okolností ocitne partia detí, ktoré nakrúcajú svoj amatérsky film na super 8 mm kameru (odtiaľ názov snímky). Stanú sa svedkami zvláštnej havárie nákladného vlaku. Toho, čo vidia sa zľaknú a utekajú z miesta činu dúfajúc, že sa o ich prítomnosti nikto nedozvie. V blízkom mestečku sa však po nehode začnú diať nezvyčajne veci. Dochádza k poškodzovaniu majetku, ku krádežam a niekoľko obyvateľov dokonca zmizne. Do vyšetrovania sa púšťa zástupca miestneho šerifa Lamb (Kyle Chandler). Keďže náklad vlaku patril letectvu, na scéne sa objavuje aj plukovník Nelec (Noah Emmerich) so svojimi mužmi. Ako nám objasnil už prvý trailer k filmu, obsah vagónov pochádzal zo základne Area 51. Či budeme mať dočinenia s mimozemšťanmi, alebo nie sa z toho usúdiť nedá, ale k nim má rozhodne blízko iná známa osobnosť zapojená do filmu.

Jedným z producentov Super 8 je totiž Steven Spielberg, ktorý sa podobným témam venuje celkom často. Do hlavných úlohoch boli obsadení v podstate neznámi herci. Asi najvýraznejšou „star“ je tu Kyle Chandler, ktorého si budete pamätať zo seriálu Zajtrajšie noviny. A samozrejme nesmieme zabudnúť na v zámorí populárnu speváčku Amandu Michalka. Jej meno divákom mimo Spojených štátov pravdepodobne veľa nepovie. Z detských rolí vyniká Ella Fanning, ktorá už má čo to za sebou (napr. Podivný prípad Benjamina Buttona, Babel, Somewhere). Tvárou známy z mnohých menších postáv vám bude i Noah Emmerich. Tvorcovia teda vsadili na v podstate skúsených hercov bez hviezdnej aury. Filmu takéhoto druhu to môže len pomôcť.

Super 8 (2011) Super 8 (2011)

Z trailerov je cítiť zaujímavú atmosféru. Snímka sa odohráva v Ohiu roku 1979. Tomu je okrem kulís, reálií a kostýmov prispôsobená aj farba obrazu. Ako celok to pôsobí veľmi dobre a aj výber hercov vyzerá byť viac ako fajn. Snáď to nie je len záležitosť týchto krátkych ukážok a Abramsovi sa to podarilo udržať v celom filme. Viac s poskytnutých materiálov a ukážok nemôžeme usudzovať.

Film je v týchto chvíľach už dokončený a svetová premiéra nás čaká už čochvíľa, 10. júna. Kedy sa Super 8 ukáže aj v našich končinách nie je momentálne vôbec jasné. V Českej republike sa uvedenie do kín zatiaľ plánuje na september. U nás zrejme distribútor vyčkáva na reakciu zahraničného publika.