Keď som prvýkrat narazil na titul Sociálna sieť považoval som to len za nejaký americký trendový dokument o fenoméne posledných mesiacov, ktorým určite je neustále narastajúci záujem o všemožné sociálne siete. Keď sa to však objavilo aj v distribučnom pláne na Slovensku, bližší pohľad ponúkol niekoľko zaujímavých prekvapení.

Úprímne, nechápem prečo sa niekto (mimo komerčný potenciál) vôbec rozhodol nakrútiť historickú drámu o udalostiach z pred siedmych rokov, ktorých dôležitosť a dosah na náš súčasný život môžu byť celkom dobre len ďalšou z radu nafúknutých bublín. Prekvapením je aj to, kto sa rozhodol podujať na sfilmovaní zrodu Facebook-u a príbehu jeho zakladateľa Marka Zuckerberga.

Sociálna sieť Sociálna sieť

Okolo vzniku najúspešnejšej sociálnej siete v dejinách internetu je stále určitá kontroverzia. Prebehlo alebo prebieha niekoľko súdnych sporov, v ktorých Zuckerberga žalovali aj jeho niekdajší spolupracovníci a priatelia. Aj na tieto veci sa zameriava najnovší film režiséra Davida Finchera a scenáristu Aarona Sorkina. Obaja majú za sebou veľmi úspešnú tvorbu. O Fincherovi môžeme bez debaty povedať, že ešte nenakrútil zlý film. Sorkin zasa okrem iného vytvoril a napísal seriály Západné krídlo a Studio 60 on the Sunset Strip. Práve tento tvorivý tandem robí z The Social Network zaujímavý projekt.

Ako predloha scenáru poslúžil román The Accidental Billionaires od Bena Mezricha. Pri tvorbe knihy, narozdiel od filmu, bol prítomný aj jeden zo zakladateľov Facebook-u. Skutočnosť, že prípravy snímky a jej samotného nakrúcania sa nezúčastnil nikto zo zakladateľov služby, či ich súčasných a bývalých zamestnancov, ma osobne potešila. Trailery, hlavne ten prvý, totiž vytvárajú mierne povedané neskromný dojem. Mark Zuckerberg je v nich popisovaný slovami ako génius, či prorok. A to je určite prehnané. V čase vzniku Facebook-u bolo podobných či priam identických služieb vo svete viacero..

Sociálna sieť Sociálna sieť

V obsadení tvorcovia vsadili pochopiteľne na mladé menej opozerané tváre. Hlavnú postavu, Marka Zuckerberga, stvárnil Jesse Eisenberg, ktorý sa najviac preslávil dobrodružnou komédiou Zombieland. Okrem neho napríklad Rooney Mara z poslednej Nočnej mory z Elm Street a Joseph Mazzello, ktorý sa ešte ako malý chlapec objavil v úlohe Tima v Jurskom Parku a v poslednej dobe napríklad v seriáli Pacifik. Pre nich aj pre ďalších to bola najmä skvelá príležitosť pracovať s režisérom svetového kalibru, ktorým David Fincher bezpochyby je.

To, čo si budete myslieť o filme o Facebooku, je čisto na Vás. Po americkej premiére sa však objavili veľmi pozitívne ohlasy. Sociálna sieť je v mnohých kritikách označovaná ako výborný triler. Diváci sú tiež prevažne nadšení. Vyzerá to teda tak, že Fincher opäť odviedol svoju typickú kvalitnú prácu. V žánri trileru bol totiž vždy doma. Máme sa teda na čo tešiť. Slovenská i česká premiéra bude 4. novembra.