/Aspoň niektorí z vás určite poznajú príbeh luxusnej lode Poseidon, s ktorou sa vybrali cestujúci na more, aby na jej palube oslávili príchod nového roka. Avšak ich plány a radosti vzápätí mení obrovská prílivová vlna, ktorá zmetie luxusný parník do vody. Začína sa neľútostný boj o holý život. Ak si myslíte, že mám na mysli klasiku z roku 1972 Dobrodružstvo Poseidona, v ktorej zažiaril skvelý Gene Hackman, či jej pokračovanie Za dobrodružstvom Poseidona z roku 1979, máte pravdu.

Scenár k remaku katastrofickej klasiky 70.rokov minulého storočia napísali Mark Protosevich a Akiva Goldsman podľa knižného bestselleru Paula Gallica. Scenár je len voľne inšpirovaný klasikou, lebo z nej čerpá iba samotné jadro. Dej sa presúva do súčasnosti a my tým pádom uvidíme nové postavy s úplne inými životnými príbehmi. Klasika Ronalda Neamea získala v roku 1973 slušných 8 nominácií na Oscara, z toho sa jej podarilo premeniť Oscara za najlepšiu pieseň „The Morning After“ a vizuálne efekty. Vo filme sme okrem spomínaného Hackmana videli osobnosti ako Ernest Borgnine, Roddy McDowall, Red Buttons, Shelley Winters či Leslie Nielsen. 5 000 000 $, tak to bol rozpočet, ktorý celému tímu postačil na to, aby sa z filmu stal veľký hit, oscarový kandidát a dnešná klasika.

Uvidíme koľko toho dokáže za vyše 150 000 000 $ (čo je len tak pre zaujímavosť 30 krát vyššia sumička ako pred 34 rokmi) nemecký režisér, tvorca zaručených megahitov, Wolfgang Petersen (Air Force One, Dokonalá Búrka, Trója), ktorý si na pomoc zavolal ešte režiséra Mika Fleissa, producenta hororov Texasaský masaker motorovou pílu či Hostel. Nakrúcanie začalo už v lete minulého roka, presnejšie 18.júna a momentálne je všetko v záverečnej, finálne fáze.

/ /

Herecké obsadenie poskladal Petersen veľmi pestré, od najneznámejších hercov, cez osvedčených až po hotové legendy. Josh Lucas (Čistá duša, Hulk) si zahrá vášnivého gamblera Johna Dylana hľadajúceho vlastnú únikovú cestu na vlastnú päsť. Kurt Russel sa nám predstaví ako bývalý hasič Robert Ramsey cestujúci so svojou dcérou Jennifer (Emmy Rossum) a s jej priateľom Christianom (Mike Vogel), s ktorými sa zasnúbila, no nemali ešte tú odvahu to otcovi povedať. Úloha speváčky Glorii zabávajúcej na lodi kvantum ľudí pripadla slávnej a nádhernej speváčke Fergie zo skupiny Black Eyed Peas. Gloria na palube zaspieva dve pesničky a bude mať milostný vzťah s kapitánom lode (André Braugher). Na palube cestuje aj starnúci homosexuál Richard Nelson (Richard Dreyffus), ktorý si pred cestou na otvorené more nebol istý či chce ešte vôbec žiť, no teraz vie jedno -nechce zomrieť. Dej sa postupne zameria na 12 cestujúcich a ich strastiplný boj o vyslobodenie sa na povrch. Richarda Dreyffusa sme už na mori mohli vidieť v kultových Spielbergových Čelustiach a režisér Petersen je tiež na mori ako doma. O tom svedčí aj jeho prvotina Ponorka z roku 1981, za ktorú bol nominovaný na Oscara za najlepšiu réžiu, či katastrofická pecka Dokonalá búrka s Georgeom Clooneym v hlavnej úlohe, kde ukázal, že digitálne monumentálne vlny nie sú žiadnym problémom. O nervy drásajúcu hudbu by sa mal postarať Klaus Badelt, známy ako tvorca hudby k filmom ako K:19 a Constantine

/

Vizuálne efekty má na starosti absolútna špička – trikové štúdio Industrial Light & Magic (ILM), ktoré ma na svedomí také efektami nabité kvalitné hity ako Spielbergov Jurský Park a Vojnu svetov, Petersenovu Dokonalú búrka, Pirátov z Karibiku, Lucasovu druhú trilógiu Star Wars či najčerstvejšieho Harryho Pottera a prvú Narniu. Avšak všetko by sa nezaobišlo len s efektami a teda v ateliéroch boli postavené kulisy interiéru prevrátenej lode. Petersen sa dokonca nechal počuť, že úvodná dvojminútová sekvencia bude to „najšialenejšie čo ILM kedy urobilo!“.

Poseidon bude otvárať letnú filmovú sezónu a nepochybne sa aj stane jedným z najväčších hitov tohto leta. Čaká ho však nemalý konkurent v podobe nového Supermana. Mnohí prirovnávajú dokončovaný Poseidon k druhému Titanicu či Speed 2 (Nebezpečná rýchlosť 2). Oslavujúci luxusný parník k nám pripláva a stroskotá 13. júla.