Originálny názov: Oliver Twist
Žáner: Drama / Rodinný
Minutáž: 130 minútKrajina pôvodu: Veľká Británia / Česko / Francúzsko / Taliansko
Rok: 2005
Prístupnosť: MP
Réžia: Roman Polanski
Scenár: Ronald Harwood
Kamera: Pawel Edelman
Hudba: Rachel Portman
Hrajú: Ben Kingsley, Barney Clark, Jamie Foreman, Harry Eden, Edward Hardwicke, Paul Brooke
Oliver Twist, jeden z najznámejších príbehov svetovej literatúry. Čitateľov celého sveta uchvacuje už od roku 1838, keď ho vydal spisovateľ Charles Dickens ako ďalší zo svojich knižných počinov kritizujúcich sociálne pomery vo viktoriánskej Veľkej Británii. Tento príbeh je veľmi vďačný na adaptovanie, takže popri množstvu divadelných predstavení sa Oliver Twist už viackrát dostal aj na filmové plátna alebo na televízne obrazovky. Prvú (nemú) verziu zrealizoval už v roku 1909 režisér J. Stuart Blackton, ale vari najznámejšia (a vraj aj najlepšia) je verzia z roku 1948 slávneho Davida Leana (Lawrence z Arábie, Most cez rieku Kwai). Keď ste sa ešte s príbehom Olivera Twista nestretli (o čom silne pochybujem), tak tu je krátky úvod do jeho životnej story:
Malý Oliver sa narodil ako sirota, otec nebol vôbec známy a matku mu zomrela pri pôrode. Jeho domovom sa stal sirotinec, ktorý vedie značne prísny pán Bumble. Ten sa o pohodlie chovancov (a tobôž nie o stravu) absolútne nestará, a tak sa Oliver (po menšom pobyte u výrobcu rakiev) rozhodne opustiť vidiek a vybrať sa do 70 míľ vzdialeného Londýna. Tu sa veľmi rýchlo dostane do partie chlapcov, ktorých vedie miestny kriminálnik Fagin, ktorý začne Olivera učiť ako sa stať vreckovým zlodejom. Oliver má ale v sebe niečo ako zmysel pre dobro, a tak by oveľa radšej ostal u milého a vzdelaného pána Brownlowa, ktorý sa ho rozhodol vychovať na vzdelanca. Ale podsvetie nechce Olivera pustiť len tak ľahko…
Keďže je Dickensov príbeh veľmi slávny, tak kvalita adaptácie závisí najmä od šikovnosti režiséra (alebo aj scenáristu) kvalitne previesť príbeh na filmové plátno. A takisto je dôležité ako vedia tvorcovia vystihnúť atmosféru danej doby. Na režisérsku stoličku zasadol režisér, ktorý naozaj dokáže tieto atribúty splniť – Roman Polanski. Tento rešpektovaný tvorca v Európe aj v Amerike sa preslávil rôznorodými filmami, ako napríklad mysterióznym hororom Rosemary má dieťatko, krimi thrilerom Čínska štvrť alebo filmom Pianista o židovskom klaviristovi Wladyslawovi Szpilmanovi. Síce osobný život Romana Polanského je plný škandálov (smrť manželky, útek z USA…), napriek tomu je Polanski všeobecne považovaný za jedného z najlepších žijúcich režisérov.
Asi najväčšou devízou filmu je jeho vizuálne spracovanie, respektíve vytvorenie dojmu 19. storočia. Je až radosť sledovať ako sa pred nami vytvára svet zo začiatku 19. storočia v Anglicku, najprv špinavý vidiek, ktorý sa následne zmení na nádherné scenérie pri ceste Olivera do Londýna. Londýn je zobrazený ako krásne kamenné mesto, kde sa ale nájde aj množstvo špiny, či už v pôvodnom význame slova, alebo vo význame kriminálnikov. Jednoducho, prvá polovička filmu je úplne očarujúca, vizuálne spracovanie, kamerové filtre, strih a podobne sú zamerané najmä na divákove zmysly a skvele fungujú. Navyše, celkový dojem je doplnený skvelou hudbou Rachel Portman, ktorá presne pasuje do prostredia a je aj ľahko zapamätateľná.
V druhej polovici ale musí Polanski prejsť k rozprávaniu príbehu a zanechať hranie sa s filtrami. Príbeh Olivera nie je úplne presným prepisom knihy (čo sa vlastne ani nedá), ale zmeny sú urobené vždy pre lepšie pochopenie filmu a aj pre väčšiu zábavnosť. Tá sa ale práve začne strácať v tej druhej hodine filmu, kde film začne trošku nudiť, ale Polanski sa všemožne snaží tomu zabrániť.
Tu začnú divákovu pozornosť zaujímať najmä herecké výkony predstaviteľov hlavných úloh. Barney Clark ako Oliver Twist hrá podľa mňa trošku nevýrazne a jeho výkon nijak nevybočuje z priemeru bežných výkonov detských hercov. Inak je na tom Ben Kingsley (oscarový za hlavnú rolu v dráme Gándhi) v role Fagine. Jeho výkon starého kriminálnika je skutočne veľmi presvedčivý a divácky zaujímavý (Fagin je hlavne dobre napísanou postavou, takže Ben mal čo hrať).Tento nový Oliver Twist je veľmi podarenou adaptáciou skvelého románu. Oplatí sa ho vidieť, keď už nie kvôli príbehu, tak kvôli skvelému Ben Kingsleymu a úchvatnej vizuálnej stránke filmu. Trošku sa možno budete v druhej hodinke nudiť, ale aj tak to stoji za pozretie. Polanski jednoducho vie skvele režírovať a vybrať si kvalitný tím…