Veľká Británia je krajinou kvalitných špionážnych románov a aj ich často skvelých filmových adaptácii. Okrem Iana Fleminga a jeho Jamesa Bonda, je tu ešte jeden autor, ktorý urobil veľkú dieru aj do filmového sveta. Je ním John le Carré. Naposledy sa filmového spracovania dočkal jeho román Tinker Tailor Soldier Spy, ktorý sa v roku 2011 stretol v kinách s veľkých úspechom a rovnako bodoval aj u kritiky. Z jeho 23 románov sa dočkalo sfilmovania zatiaľ osem titulov, zväčša v britskej produkcii.

Britskí filmári siahli po jeho knihe aj tentoraz, i keď pod režisérskou taktovkou Holanďana Antona Corbijna. Snímka Najhľadanejší muž podľa rovnomenného románu (A Most Wanted Man) sa nakrúcala od roku 2012 v Nemecku. Le Carré je už síce starší, ale stále píše a práve aj tento román je jeden z tých novších (vydaný bol v roku 2008), a tak sa venuje aktuálnym témam.

Najhľadanejší muž (A Most Wanted Man, 2014)

Zamotaný príbeh sa odohráva v Hamburgu po príchode utečenca menom Issa Karpov (Grigoriy Dobrygin) z Čečenska. Hneď sa o neho začne zaujímať tím tajnej služby pod vedením Günthera Bachmanna (Philip Seymour Hoffman), ktorý má od ruských kolegov potvrdené, že ide o nebezpečného teroristu. Druhým sledovaním je moslimský filantrop Dr. Abdullah (Homayoun Ershadi), ktorého Bachmannov tím podozrieva z financovania teroristických aktivít, aj keď to zatiaľ nevedia dokázať. Plánujú využiť Karpovovú právničku Annabel Richter (Rachel McAdams) a bankára jeho otca (Willem Dafoe) na to, aby nazbierali dôkazy pri Abdullahovi. Oba prípady však zaujímajú aj ďalšie bezpečnostné zložky štátu i americkú diplomatku Marthu Sullivan (Robin Wright), čo môže prípad skomplikovať.

Herecký ansámbel je teda skvelý, ale pozornosť sa bude najviac obracať k predstaviteľovi hlavnej úlohy Philipovi Seymourovi Hoffmanovi, ktorý vo februári tohto roka zomrel. Najhľadanejší muž je teda jeho posledným filmom, v ktorom má hlavnú rolu. V rozpracovanom záverečnom dvojdieli série The Hunger Games má úlohu vedľajšiu.

Najhľadanejší muž (A Most Wanted Man, 2014)

Scenár napísal austrálsky dramatik Andrew Bovell, ktorý si sem tam odskočí aj k filmu. Jeho prácu môžete poznať napríklad vďaka snímke Na hrane osudu (Edge of Darkness, 2010) s Melom Gibsonom, ktorá bola adaptáciou staršieho seriálu. Zaujímavá je aj osoba režiséra. Anton Corbijn pracoval desiatky rokov ako režisér hudobných videoklipov. Neskôr pričuchol k hudobných filmom a v roku 2007 bol uvedení jeho prvý celovečerák, i keď ani ten neopustil vody hudobného priemyslu. Biografická snímka Control vyrozprávala príbeh Iana Curtisa z Joy Division. Ako prelomový v jeho kariére teda môžeme chápať thriller The American s Georgom Cloonym. V tomto filme si išiel tvrdo po svojom, čo sa nie vždy stretlo spochopením, ale ukázal, že má veľký potenciál.

Špionážny thriller Najhľadanejší muž mal premiéru už v januári počas filmového festivalu Sundance, po ktorej sa objavil ešte na ďalších festivaloch. Prvého augusta bol konečne uvedení do širokej kinodistribúcie, i keď zatiaľ len v USA. Kritika snímku chváli a výsledky v amerických kinách svedčia aj o veľkom záujme divákov. K nám sa film dostane už zanedlho, 4. septembra.

Overená literárna predloha, výborná partia hercov a novátorský režisér sú prísľubom neobyčajného filmového zážitku. A podľa doterajších reakcií zo sveta je to film, ktorý vie očakávania naplniť.