Ghost_RiderZačiatok nového tisícročia znamenal pre filmový svet húfny príchod komiksových hrdinov na plátna kín. Spomeniem návraty starých známych ako Spidermana, Batmana, či comeback nedávneho Supermana. Do povedomia slovenských divákov sa dostalo i nespočetné množstvo filmových adaptácií populárnych komiksov počnúc veľmi úspešnými (X-Men 1-3, Hellboy, Constantine) a končiac úplnými prepadákmi (Catwoman, Daredevil).

Niektoré sa aj napriek svojím chabým kvalitám (Fantastická štvorka, Hulk) onedlho dočkajú pokračovaní. Filmové spracovania komiksov sú proste v súčasnom Hollywoode rovnako ako béčkové horory v kurze – stačí ak sa nakrúti aspoň priemerné dielo, ktoré hojne zarobí a pokračovanie je už len otázkou veľmi blízkej budúcnosti.

Onedlho prifrčí do našich kín ďalší hrdina, ktorého sme doteraz mohli vidieť iba na stránkach komiksov (Ghost Rider začal vychádzať už v roku 1972) alebo tí šikovnejší už aj na monitoroch svojich počítačov. A prifrčí doslova, na svojej nebezpečnej motorke. Jeho meno je Johnny Blaze, no film bude niesť názov jeho alternatívneho mena – Ghost Rider.

Film bude sledovať Johnny Blaze-a, motorkárskeho kaskadéra, ktorého osobné a rodinné ťažkosti (záchrana umierajúceho otca) prinútia zapredať svoju dušu diablovi Mefistofelovi, ktorému sa stáva sluhom. Cez deň žije normálnym životom, no v noci sa z neho stáva šialený jazdec, ktorý má miesto hlavy horiaci lebku a plní vládcove želania. Postaví sa dokonca proti Mefistofelovmu vlastnému synovi, ktorý si brúsi zuby na pretvorenie pekla podľa vlastnej vízie, no jediný, kto mu ešte stojí v ceste je jeho otec. Diablovho úhlavného nepriateľa, temného Blackhearta stvárni Wes Bentley, ktorého si budete najskôr pamätať ako mladého Rickyho z Americkej krásy.

Hlavnej úlohy sa zhostil predstaviteľ solídnych, prevažne akčných thrillerov – oscarový Nicolas Cage (Zanechať Las Vegas, Skala, Tvárou v tvár, 60 sekúnd, 8 MM, Lovci pokladov), ktorý sa stal stálicou na hollywoodskom nebi a zárukou kvality. V septembri sa nám predstaví v úlohe policajta, ktorý uviazol v troskách svetového obchodného centra v thrilleri World Trade Centre a o necelý mesiac na to, 26. októbra si urobí pekelnú jazdu našimi kinosálami.

Ghost_Rider Ghost_Rider

Pre Cage-a to bude prvá kreácia komiksového hrdinu, aj napriek tomu, že tejto komiksovej kultúre veľmi holduje. „Keď som bol mladý, komiksy boli pre mňa jednou z ciest, ako sa naučiť čítať. Miloval som príbehy rôznych hrdinov a vždy som si myslel, že ich raz sfilmujú a budú úspešné.“ Ako sa ešte sám vyjadril medzi jeho najobľúbenejších vždy patrila trojka Batman-Spiderman-Superman, ktorá je bezpochyby najsfilmovanejšia spomedzi všetkých komiksových hrdinov. Treba dodať, že Cage v nedávnej minulosti odmietol až dve lukratívne ponuky, keď ho chceli obsadiť do úlohy Constantine-a a dokonca aj Supermana.

Cage-ovi bude sekundovať Eva Mendesová ako jeho priateľka Roxanne Simpson, ktorú budete možno poznať z filmov Training Day a Vtedy v Mexiku, kde si zahrala menšie úlohy. Zápornú postavu – diabla Mefistofela – stelesní 67-ročný Peter Fonda, známy ako Wyatt z legendárnej road movie Bezstarostná jazda.

Režisér Mark Steven Johnson, ktorý ma na tričku príjemný ľudský príbeh Simon Birch (1998) a otrasného Daredevila (2003) sa rozhodol spracovať už v poradí svoj druhý komiks. Marvelovské komiksové spracovania tvoria vo svete filmu samostatnú kapitolu. Však spomedzi marvelovských diel sa k filmovému poňatiu dostal Hulk, Daredevil, X-Men 1-3, Fantastická štvorka či Spiderman, ktorého tretím pokračovaním sa budeme môcť pokochať už najbližšie leto. Scenár napísal ešte v roku 1995 autor prvých dvoch Blade-ov – David S. Goyer, no do finálnej podoby ho ešte dotiahli Shane Salerno (spolupracoval na Alien vs. Predátor) a samotný režisér Steven Johnson. Scenár by mal filmu ponúknuť priestor na vyše dve hodiny.

Ghost_Rider Ghost_Rider

Zvuk bol zverený Dane-ovi Davisovi – oscarovému zvukárovi Matrixu. Okrem zvuku Blazovej nablýskanej supermotorky a reťazí upútal z trailerov hlboký, démonický hlas samotného Nicolasa Caga alias Ghosta Ridera pripomínajúci divokú šelmu. Z traileru ma taktiež zaujala transformácia tváre Johnnyho Blaze-a na horiacu lebku nebezpečného motorkára z pekla, ktorá bude tvoriť čerešničku na torte plnej vizuálnych digitálnych efektov.

Nakrúcanie 120 miliónového akčňáku sa začalo v marci minulého roka v ďalekej Austrálií pod producentským dohľadom Columbia Pictures. Šokujúcim a nevídaným faktom je skutočnosť, že samotná americká premiéra tohto filmu je (zatiaľ) stanovená až na ďaleký február 2007, čo znamená, že americké kinosály ho privítajú o takmer štyri mesiace neskôr ako tie naše. Film je už ale dobrú dobu v postprodukcii, ktorá je podľa dostupných informácií veľmi náročná a doťahujú sa vraj nie príliš vydarené triky. Mám však taký pocit, že slovenská premiéra sa rovnako, ako tá česká a americká presunie na február – marec 2007. Nasledujúci čas ukáže viac…