Elyzejské polia (nazývané aj Elysium) boli v starogréckej mytológii časťou podsvetia vyhradenou pre tých, ktorí si zaslúžili šťastný posmrtný život. Teda akási obdoba neba. V roku 2154 obieha Zem Elysium postavené človekom. Luxusná vesmírna stanica, ktorá je skutočným nebom oproti peklu tam dole. Režisér a scenárista Neill Blomkamp (District 9, 2009) nám vo svojom druhom počine prináša naozaj dystopický pohľad na svet budúcnosti.

Preľudnená Zem 22. storočia už nevie zabezpečiť slušný život pre každého. Chudoba, choroby, nedostatok všetkého a žiadna nádej na zmenu. Na orbite však existuje priam utopická spoločnosť. Bez zločinu, vojny, hladu, chorôb. Najmodernejšie technológie sa postarajú o všetko. Avšak len pre limitovaný počet bohatých ľudí. Hlavný hrdina Max De Costa (Matt Damon) nie je žiaden idealista, ani bojovník za zmenu. Bývalý zločinec, dnes robotník v továrni, utrpí vážne zranenie v práci. Je ožiarený radiáciou a do 5 dní umrie. Jedinou šancou na ďalší život je pre neho Elysium, kde ho hravo môžu vyliečiť. Jeho boj za vlastný život však môže zachrániť aj všetkých ostatných.

Elysium (2013) Elysium (2013)

Neill Blomkamp urobil svojou celovečernou prvotinou doslova dieru do sveta. Pred Districtom 9 nakrútil len niekoľko krátkych filmov, ale pracoval aj na veľkých produkciách v oblasti vizuálnych efektov a nakrúcal reklamy. Vo svojej autorskej filmovej tvorbe vychádza zo skúsenosti zo života v rodnom Johanesburgu a Južnej Afrike. Dnes sa síce inšpirácia pre sci-fi filmy hľadá skôr v ázijských veľkomestách, ale práve Blomkampovo rodisko ponúka viac ako dosť vhodných námetov.

Kvalitné sci-fi nás síce varuje pred možnou budúcnosťou, ale zároveň sa opiera o naše súčasné problémy, i keď možno niekedy v extrémnom merítku. Niell Blomkamp si zvolil práve tento prístup. Vo svojom úspešnom debute District 9 sa zameral na témy ako xenofóbia a sociálna, či rasová segregácia. V Elysium si všíma problematiku extrémnej chudoby a obrovských rozdielov v kvalite života ľudí, ktorí žijú často hneď vedľa seba. Podtém je veľa – bezpečnosť, dostupnosť zdravotnej starostlivosti a podobne. Všetko, čo trápi dnešný Johanesburg i mnoho ďalších miest v rozvojových krajinách.

Elysium (2013) Elysium (2013)

Snímka vznikla rovnako ako District 9 v nezávislej produkcii, o financovanie sa však postarala Sony Pictures, čo umožnilo získať rozpočet 90 miliónov dolárov (District 9 stál tretinu z toho). Nakrúcalo sa v Mexiku a v Kanade. Viac peňazí sa určite zišlo, Elysium je totiž pomerne veľkovýpravným akčným filmom. Bojovať sa bude veľa na Zemi aj vo vesmíre.

Max De Costa bude čeliť hneď niekoľkým protivníkom. Vládneho zabijaka Krugera, ktorý nemá žiadne hranice pri ochrane Elysia, stvárnil Blomkampov tradičný spolupracovník Sharlto Copley. Šéfkou bezpečnosti stanice, teda presnejšie ministerkou obrany je Delacourt v podaní Jodie Foster. Riadi organizáciu Civil Cooperation Bureau s jasnou úlohou – udržať na Zemi poriadok a každého tam, kde patrí. Priamo vo vláde jej oponuje nový premiér Patel (Faran Tahir), ktorý presadzuje humánnejšie zaobchádzanie s ilegálnymi imigrantmi. Snímka teda sľubuje pomerne komplexný svet.

Veľká škoda je, že s dátumom slovenskej premiéry sa opäť hýbalo. V kinách mala byť čo nevidieť, ale distribútor ju posunul až na 22. augusta. Stalo sa tak však aj v iných európskych krajinách. V Českej republike je premiéra ešte o týždeň neskôr. Aj trailery nám však ukazujú, že čakať sa určite oplatí.