Deň, keď sa zastavila ZemV roku 1940 bola v jednom americkom sci-fi časopise publikovaná poviedka Farewell to the Master od Harryho Batesa. O 11 rokov neskôr sa stáva predlohou pre snímku Deň, keď sa zastavila Zem. Aj keď počas nakrúcania sa medzi členmi štábu a hercami objavovali určite pochybnosti a mnoho z nich verilo, že ide len o ďalší z radu bečkových scifi filmov, opak bol pravdou. Snímka sa stala zásadnou vo svojom žánri.

Film Deň, keď sa zastavila Zem reflektuje dobu, v ktorej vznikol. Odrážajú sa v ňom obavy o budúcnosť ľudstva, strach z jadrovej vojny. V danom období totiž ešte doznievali hrozné udalosti II. svetovej vojny a uvedomenie si toho, akú moc ľudia získali. Druhou témou filmu bol strach z neznámeho. Hlavný hrdina, mimozemšťan Klaatu, na Zemi kvôli tomu rýchlo získava negatívnu pozornosť autorít a nikto ho v podstate nechce vypočuť. Jeho posolstvo je pritom jasné. Ľudstvo so svojou jadrovou výzbrojou predstavuje hrozbu a ak sa nevydá na cestu mieru, Zem bude musieť byť zničená.

V záplave remakov poslednej doby predstavuje Deň, keď sa zastavila Zem svetlú výnimku. Máloktorý remake sa zdá byť rozumným a opodstatneným nápadom. Pri hodnotnom čiernobielom filme z roku 1951, ktorý by mohol po určitých úpravách čo to povedať aj dnešnému divákovi, sa tých dôvodov nájde hneď niekoľko.

Rovnomenný remake, ktorý sa do kín dostane 11. 12., si berie z originálu všetko dôležité. Opäť sa snaží zobraziť kľúčový problém, ktorému dnes musíme čeliť. Ľudstvo sa znova nachádza na križovatke a Klatuu prichádza s veľmi jednoznačným “riešením”. Buď dôjde k náprave, alebo je koniec. Problémom, o ktorý tu celý čas ide, je žalostný stav životného prostredia a klimatické zmeny. Ľudia svojou činnosťou totiž ohrozujú okrem vlastnej planéty aj stabilitu okolitého vesmíru. A okolitému vesmíru sa to vôbec nepáči.

/Deň, keď sa zastavila Zem Deň, keď sa zastavila Zem

Pre stvárnenie postavy Klatuu bol vybraný Keanu Reeves. Tento výborny herec nemusel podstúpiť žiadne špeciálne úpravy zovnajška a ani nebudeme mať blbý pocit z toho, že tu máme ďalšieho mimozemšťana s výzorom človeka (okej, nie každému to vadí, ale mnohým áno). Samotný Klatuu je totiž bytosť bez hmotného tela a na Zemi si ho “len” vypožičia. V ďalších hlavných úlohách sa objavia Jennifer Connelly ako astrobiologička Helen a Jaden Smith ako jej syn Jacob. Helen si vláda najme k výskumu Klatuu-a a sú to práve ona a jej syn u koho nachádza pochopenie.

Skúsenú herečku Jennifer Connely si môžete pamätať napríklad z filmov Krvavý diamant alebo Čistá duša. Po jej boku sa v snímke objavuje Jaden, desaťročný syn Willa Smitha, pre ktorého je to druhá filmová rola. Prvý krát si zahral práve so svojím otcom v Šťastie na dosah.

Myšlienka tohto projektu sa zrodila v hlave producenta s rumunskými koreňmi Erwin Stoffa (Matrix, Constantin, I am Legend…) už v roku 1994 počas nakrúcania filmu Nebezpečná rýchlosť (Speed). Keďže pán Stoff je zároveň aj manažérom Reevsa, veľmi rád ho obsadzuje do svojich projektov, a tak súčasťou prvotnej úvahy bolo aj jednoznačné obsadenie hlavnej úlohy. Trvalo však veľmi dlho kým sa na filme začalo reálne pracovať.

Deň, keď sa zastavila Zem Deň, keď sa zastavila Zem

Nakrúcanie sa rozbehlo 12. decembra minulého roka a film sa teda do kín dostáva takmer po roku. Akonáhle sa s nakrúcaním začalo, išlo všetko už veľmi rýchlo. Režisér Scott Derrickson bol s prácou vo vancouverských štúdiach hotový v marci. Od tohto nádejného filmára sme mohli zatiaľ vidieť horor V moci diabla (The Exorcism of Emily Rose).

Ďen, keď sa zastavila Zem predstavuje pre mňa osobne najočakávanejší film tohto roka. Výborné herecké obsadenie a zanietenosť tvorcov dávajú skvelé predpoklady na kvalitný filmový zážitok.