Nožnicovoruký EdwardZamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo vonku sneží? Sneh a zima sú motívom nejednej rozprávky či filmu. Určite si mnohí spomenú na Perinbabu, na Mrázika… Jedným z typických vianočných filmov je však aj Nožnicovoruký Edward. Určite ste o ňom už aspoň počuli.

Film bol inšpirovaný kresbou režiséra Tima Burtona, ktorú nakreslil ešte ako dospievajúci chlapec. Pre Tima Burtona je to veľmi osobný psychologický film. Odráža jeho pocity izolácie, neschopnosti komunikovať s ľuďmi a udržať si priateľstvá na predmestí Burbanku v Kalifornii, kde žil. Mnohí ho označujú za jeho jedinečnú autobiografickú výpoveď.

Tento lyrický film spája v sebe nenásilne horor, drámu a rozprávku zároveň. Pri písaní filmu sa scenáristi nechali inšpirovať univerzálnymi filmami hrôzy, ako napríklad Zvonár u Matky Božej, Fantóm opery, Frankenstein, Netvor z Čiernej lagúny, King Kong či Kráska a zviera. Nožnicovoruký Edward je však príbeh o neobyčajne láskavom nevinnom človeku, ktorý je neprávom, pre svoj hendikep, vnímaný za monštrum. Príbeh, ktorý nenechá Vaše srdce chladným. Príbeh, ktorý rozpráva babička zvedavej vnučke.

„Poznáš ten starý dom hore na kopci? Pred mnohými rokmi žil v tom dome vynálezca. Vynašiel mnoho vecí, pokiaľ viem. Taktiež vytvoril človeka. Dal mu vnútornosti, srdce, mozog, proste všetko. Vlastne… skoro všetko. Ten vynálezca bol veľmi starý. Umrel skôr, než ho stihol dokončiť. Takže tam ten chlapec musel ostať sám. Nedokončený. Osamelý…“
„On nemal meno?“
„Samozrejme, že mal meno. Volal sa Edward.“

Nožnicovoruký Edward Nožnicovoruký Edward

Edwarda vo filme stvárnil Johnny Depp. Vďaka skvelému originálnemu maskovaniu je takmer nerozoznateľný. Film bol nominovaný za masky aj na Oscara. V celom filme povie Edward celkovo len 169 slov. Mimika, gestá a majstrovské herecké umenie Johnnyho Deppa hovoria za všetko. Každý detail je dokonalý. Vyjadrenie smútku, radosti, bolesti, dojatia. Johnny Depp sa okamžite stotožnil s hlavným hrdinom. Našiel svoje osobné a emocionálne spojenie s príbehom. Údajne pri prvom čítaní scénaru „plakal ako novorodenec“. Študoval veľa filmov Charlieho Chaplina, aby dokázal dôveryhodne stvárniť Edwarda aj bez dlhých diálogov.

Edward žije sám v podkroví gotického zámku s dômyselnou zostavou ostrých nožníc namiesto rúk. Jeho otec, slávny vynálezca, ako už bolo povedané, zomrel skôr, ako ho stihol dokončiť. Edwardov život sa mení od základov v momente, kedy ho na zámku objaví Avon lady – Peg (Dianne Wiest). Edward si prvýkrát vychutnáva svoju jazdu autom cez mesto plné pastelových domov. Prvýkrát skúma vodnú posteľ. Prvýkrát obeduje príborom. Prvýkrát niekoho objíma. Prvýkrát sa zamiluje do krásnej Kim Boggsovej (Winona Ryder). Ona jediná ho totiž začína chápať, navzdory všetkému, čo si iní myslia. Netreba slová, stačí sa pozerať do hlbokých Edwardových očí, do jeho tváre a čítať emócie ako z čistého nepopísaného listu papiera. Edward dosiaľ nemohol nikomu ublížiť a nikto nemohol ublížiť jemu, až kým…

Nožnicovoruký Edward Nožnicovoruký Edward

Pôvodný návrh filmu bol písaný ako muzikál. Hudba vo filme tak dotvára i teraz úžasnú neopakovateľne zvláštnu a precítenú atmosféru. Orchester pozostáva zo 79-tich hudobníkov. Film nie je prehnane sentimentálny, romantický, dramatický, ani vtipný. Obsahuje však presne všetky tieto prvky v unikátnom vyváženom pomere. Rozpočet sa vyšplhal na dvadsať miliónov dolárov. Spolupráca sveta fantázie Tima Burtona a Caroline Thompsonovej, tajuplného Johnnyho Deppa a majstrovského skladateľa Dannyho Elfmana sa však určite vyplatila a nevyšla nazmar. Nožnicovoruký Edward si okamžite získal srdcia divákov aj kritiky.

Na jazyk sa nám znovu tlačí pôvodná otázka – čo s tým má spoločné zima? A sneh?! Ja Vám to neprezradím. Odporúčam pozrieť si film. Aspoň raz. A dozviete sa odpoveď aj na túto otázku. Príbeh zjazveného Edwarda sa Vás dotkne a pohladí, i keď on sám nemôže.

Čo ste možno nevedeli:

Nožnicovoruký Edward Zvažovalo sa viacero hercov na obsadenie hlavnej postavy. Medzi nimi aj Tom Cruise, Jim Carrey alebo Robert Downey, Jr.

Najobľúbenejší vlastný film Tima Burtona je práve Nožnicovoruký Edward.

Tim Burton požiadal Roberta Smitha z rockovej kapely The Cure, aby vytvoril hudbu k filmu. Robert bol v tom čase zaneprázdnený nahrávkou „Disintegration“. Nevedel kto je Tim Burton, a tak si nechal ujsť túto príležitosť.

Vincent Price si tu zahral svoju poslednú celovečernú rolu, predtým než zomrel. Posledná scéna, v ktorej sa objavil vo filme bola práve tá, v ktorej jeho postava zomiera.

Niektoré výtvory zo živých stromov, ktoré stvoril Edward vo filme, je možné dodnes vidieť v reštaurácií v New Yorku – Tavern on the Green.

Nožnicové ruky Edwarda navrhol a vytvoril svetoznámy Stan Winston.

Samotné maskovanie Johnnyho Deppa trvalo hodinu a štyridsaťpäť minút. Počas záverečnej scény, v ktorej uteká naspäť do svojho zámku, kvôli kombinácií tepla a úzkeho koženkového odevu, skolaboval.

Počas nakrúcania filmu Nožnicovoruký Edward vznikol partnerský vzťah medzi Johnnym Deppom a Winonou Ryder. Trval však len do roku 1993.

Originálny názov: Edward Scissorhands
Krajina: USA
Rok: 1990
Minutáž: 105 minút
Réžia: Tim Burton
Scenár: Tim Burton, Caroline Thompson
Kamera: Stefan Czapsky
Hudba: Danny Elfman
Hrajú: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall, Kathy Baker, Robert Oliveri, Vincent Price a ďalší