Každý človek sa rád hlási k nejakému koníčku, záľube či obľúbenej veci a tak je to aj o filmovom svete. Niektorí z nás majú radi neškodné školské komédie, iní si potrpia na temnom scifi, ale sú medzi nami aj takí, čo vyhľadávajú žáner s prívlastkom gangsterský. Patrím medzi nich aj ja a aj keď nie som zaujatý vyslovene len na tento štýl filmov, rád ich vyhľadávam a vychutnávam.

Filmov o mafii je dostatok, ale aj tak sa mi zdá, že ich je málo. No keď sa zamyslím, sú ich naozaj desiatky. Spomeňme si aspoň na tie nezabudnuteľné. Vrcholom je určite Coppolova trilógia Krstný otec (1972, 1974, 1990). Do tohto druhu filmov však významne prispel aj skvelý Martin Scorsese dielami Mafiáni (1990) či Kasíno (1995). Za zmienku určite stojí Leonov rozlúčkový film Vtedy v Amerike (1984) či Mendesov Road to perdition (2002). Nesmieme zabudnúť ani na kontroverzného, ale vynikajúceho Briana De Palmu so snímkami Zjazvená tvár (1983), Nedotknuteľní (1987) či Carlitova cesta (1993). Takto môžeme vymenovávať ešte hodnú chvíľu.

Jedným z takýchto vrcholových filmov je aj príbeh o agentovi FBI, ktorý sa dostal až k absolútnej špičke podsvetia. Bol ním tvrdý chlapec vlastným menom Joe Pistone alias Donnie Brasco. Potreboval celých sedem rokov na to, aby sa dostal až tam, kde si obyčajný smrteľník netrúfne vojsť ani len v predstavách. Stal sa jedným z nich, predstavovali ho ako svojho priateľa, a tak sa kolotoč okolo nekompromisných chlapov zvrtol až takým smerom, že Donnie z neho zrazu nemohol vystúpiť. Správna otázka však znie, či chcel aj on sám. Rozhodnúť sa nebude ľahké. Manželka a deti, vydávanie dôkazov polícii alebo členstvo v klane. Keď tam raz vstúpiš, niet cesty späť. Donnie o tom vedel a aj napriek tomu sa na túto dlhú a krvavú cestu dal.

Toľko v skratke o naozaj napínavom príbehu, ktorý bol natočený na základe skutočnej udalosti. Na režisérsku stoličku si sadol nie príliš známy Mike Newell, ktorého sme mohli poznať snáď len z jeho úspešného projektu Štyri svadby a jeden pohreb (1994). To je však z jeho strany všetko. Tieto dva snímky sú jeho jedinou pýchou a do dnešného dňa nič lepšie z jeho kuchyne nevzniklo. Na čo však diskutovať o tom koľko dobrých filmov dokázal natočiť, keď máte pred sebou práve Donnie Brasca. Skutočne brilantný výkon tohto 63 – ročného pána. Natočil ho s veľkou eleganciou, prehľadom a brilantne sa dokázal vžiť do pocitov ľudí z tohto prostredia. Preukázal štýlové cítenie a aj vďaka tomu si toto dielo vychutnáme ešte viac. Niektorí namietajú práve na túto citlivosť ako na negatívny jav, ktorý urobil z tohto filmu rodinnú komédiu. To však nie je pravda. Aspoň vidíme, že aj medzi takýmito ľuďmi existuje kúsok dobra (plač Lefta alias Al Pacina).

Herecké výkony mladšej i tej staršej generácie sú ozaj bravúrne. Začneme tými osvedčenými starými vlkmi. Na čele nielen tejto partie, ale aj celého filmu je istota v podaní Al Pacina. Dokonalý herec s neuveriteľnou charizmou a pútavým prejavom. Každá maličkosť je jeho veľkým plusom. So svojou postavou bol absolutne vžitý, čo však u neho nie je žiadnym prekvapením. Za zmienku určite stojí aj predstaviteľ väčšinou béčkových trhákov Michael Madsen. Veľká rola a náležite aj bezchybne zahraná. Je to veľmi talentovaný herec škoda len, že ho v kvalitných filmoch nemôžeme vídať častejšie. Ak by vám robilo problém predstaviť si ho, hral napríklad v Tarantinových Gauneroch (1992) alebo Kill Billovi (2003, 2004).

A dostávame sa k tej mladšej generácii. Opäť vyberiem dvoch najlepších. Jednoznačne ním je človek, ktorý vyslovene ťahá dnešnú generáciu a nie je ním nik iný ako Johnny Depp. Výborná chémia medzi ním a Pacinom. Nikto sa určite nebude čudovať, keď aj na adresu tohto herca poviem, že je skvelý. V tomto filme obzvlášť. Keď tak aj nad tým uvažujem ešte som nevidel film s Deppom, kde by zahral zle a dúfam, že ani neuvidím. Tou druhou osobou je dievčina, ktorú mám veľmi rád a teší ma, že moju dôveru nesklamala ani týmto filmom. Deppova manželka Maggie, čiže Anne Heche. Na to koľko málo priestoru sa jej dostalo si zaslúži uznanie. Ja jej len prajem nech má častejšie šťastnú ruku pri výbere dobrých filmov.

K technickým parametrom sa netreba veľmi vyjadrovať. Scenár je kvalitný, hudba sedí, kamera je dobrá alebo lepšie povedané normálna a ostatné veci sú tiež len na štandartnej úrovni.

Ak ste tento film ešte nevideli, neváhajte a bežte si ho zohnať. Tie dve hodiny, čo pri ňom strávite vám spríjemnia deň a náladu. Kiež by takýchto bezchybných filmov bolo viacej.

Originálny názov: Donnie Brasco
Rok vydania: 1997
Réžia: Mike Newell
Scenár: Paul Attanasio
Hudba: Patrick Doyle, Gary Schreiner, Curt Sobel
Kamera: Peter Sova
Hrajú: Al Pacino (Benjamin Lefty Ruggiero)
Johnny Depp (Donnie Brasco / Joe Pistone)
Michael Madsen (Sonny Black)
Anne Heche (Maggie Pistoneová)