Čopák Vasiľ

Gran Torino /

Vasiľ Čopák / Recenzia /

Clint Eastwood. Kedysi dávno predákmi Hollywoodu exkomunikovaný herec, ktorého napokon vzkriesil legendárny režisér spaghetti westernov Sergio Leone, sa neraz počas kariéry prichýlil i k režisérskemu remeslu. A čuduj sa svete, vykľulo sa z neho menšie filmové zjavenie, ktoré do bodky spĺňa náležitosti dobrého vína.

Requiem za sen /

Vasiľ Čopák / Soundtrack /

Existuje len skromná hŕstka súčasných skladateľov, ktorí majú hudbu ako jedno z najabstraktnejších umení úplne vo svojej moci. O to viac si vážime tých, ktorí nielen dokázali neskrotný živel tónov, melódie a harmónie pokoriť, ale navyše i pretvoriť jednotlivé hudobné motívy v akúsi syntax rozprávajúcu strhujúce príbehy s ľahkosťou skúseného literárneho laureáta.

Projekt 100 – 2007 /

Vasiľ Čopák / Téma /

Ak sa povie Projekt 100, asi srdce každého filmového fajnšmekra zaplesá radosťou. Ktorý fanúšik filmu by koniec koncov ostal chladným, keď mu kino ponúka vyslovene raritné umelecké zážitky ako na zlatom podnose?

Shortbus /

Vasiľ Čopák / Recenzia /

Len máloktorá zo základných ľudských prirodzeností prešla takým pestrým sociálno-kultúrnym vývojom, ako sexualita. Od relatívnej voľnosti v staroveku cez kvalitnú propagandistickú prácu cirkvi v stredoveku a postupné detabuizovanie v novoveku sa ľudstvo horko ťažko dopracovalo….

2001: Vesmírna odysea /

Vasiľ Čopák / Kult /

Keď sa povie „artový film“, asi každý z nás si živo predstaví neopakovateľný audiovizuálny zážitok nabitý emóciami plynúcimi z kvalitného a prepracovaného príbehu, ktorý oplýva jedinečnou atmosférou. Skutočná podstata umeleckej snímky však spočíva v mnohoznačnom osobnom vyjadrení samého….

Tajomstvo Robinsonovcov /

Vasiľ Čopák / Recenzia /

Spoločnosť Walta Disneyho zažila, ako každá zdravo sa vyvíjajúca firma, veľa úspechov i pádov. Počas celej svojej existencie prešla niekoľkými výraznými obdobiami, z ktorých asi najžiarivejšie bolo to klasické v 30. a 40. rokoch minulého storočia. V štúdiách tejto dnes už nadnárodnej korporácie …

Fountain /

Vasiľ Čopák / Soundtrack /

Len máloktorý zo skladateľov filmovej hudby sa dostal medzi elitu tak rýchlo, ako mladý a nesmierne talentovaný Američan Clint Mansell. Jeho dobrý priateľ Darren Aronofsky prišiel jedného dňa roku 1998 s nápadom, aby mu k jeho najnovšiemu filmu Pí produkoval hudobný doprovod. Clint si plne uvedomoval, že takáto šanca sa už nemusí naskytnúť i preto neváhal ani jedinú sekundu a ponuku prijal.

Hudba a text /

Vasiľ Čopák / Recenzia /

Pod pojmom „romantická komédia“ si asi každý z nás predstaví poslabší, značne pokrivkávajúci scenár rozprávajúci klišéovitý príbeh o kostrbatom vzájomnom hľadaní sa dvoch ľudí, ktorí napĺňajú svoj osud v šťastnom konci filmu, aby, ako trefne poznamenáva zaužívaná rozprávková fráza, „žili šťastne, kým nepomreli.“…

Report z podujatia Noc v kine /

Vasiľ Čopák / Téma /

Streda 21. marca 2007 vyzerala ako každá iná streda v roku. Lenivé, ťažké prebudenie do nového dňa sprevádzané pohľadom von oknom, ktorý dával tušiť, že Praha sa zasa chce hrať na ničiteľku duší, nemohlo samo osebe narušiť…

Tajomstvo Robinsonovcov /

Vasiľ Čopák / Preview /

História produkčného štúdia Walt Disney priviedla na svet mnoho milovaných i zatracovaných animovaných hrdinov a aj vďaka nim sa z malej liahne kreslených príbehov stala obrovská korporácia, ktorá už dávno presiahla svoje pole pôsobnosti. Napriek tomu i v súčasnosti tvoria animované príbehy 90 % jej produkcie a najnovšou čarbanicou tohto typu je práve Tajomstvo Robinsonovcov.

Listy z Iwo Jima /

Vasiľ Čopák / Recenzia /

Iwo Jima je zabudnutý malý ostrov v Tichom oceáne, kde sa v zime 1944-45 odohrala jedna z rozhodujúcich bitiek americko-japonskej vojny, ktorá je aj námetom posledných dvoch filmov Clinta Eastwooda. Kým však vo Flags of Our Fathers podáva pohľad z americkej strany, Letters from Iwo Jima opisuje osudy vojakov z japonskej časti bojiska.

Zvyčajní podozriví /

Vasiľ Čopák / Kult /

Obyčajne je to tak: buď máte tuctový projekt, ktorý pritiahne do kín nenáročných divákov – je ich najviac, a tak vám produkcia odklepne väčší balík peňazí, alebo originálny, nevídaný námet, no značne rizikový – preto musíte šetriť tam, kde to ide, pretože viete, že vám peniaze na výrobu nepotečú. Usual Suspects je ukážkovým príkladom druhého prípadu.