Tajomstvo RobinsonovcovHistória produkčného štúdia Walt Disney priviedla na svet mnoho milovaných i zatracovaných animovaných hrdinov a aj vďaka nim sa z malej liahne kreslených príbehov stala obrovská korporácia, ktorá už dávno presiahla svoje pole pôsobnosti. Napriek tomu i v súčasnosti tvoria animované príbehy 90 % jej produkcie a úzka spolupráca s elitou súčasnej animácie v podobe štúdia Pixar to len potvrdzuje.

Popri produkcii ale Disney nezabúda na to, čo mu prinieslo slávu a venuje sa i vlastným, od nezávislých dielní značne svojsky poňatým dielam, ktoré sa z času na čas objavia v našich kinách. Tie sa málokedy odlišujú od zaužívaného a veľmi dobre fungujúceho systému, keď zlé i dobré postavy striktne navzájom oddeľuje a idealizuje scenár často sa týkajúci záchrany „našej veci“. Hrdina je neraz slabý a okolím podceňovaný, no zdarný záver tomu vždy odzvoní a diváci odchádzajú spokojní s pocitom, že sa to zase raz podarilo. Ukážkovým príkladom takéhoto diela bol posledný Disneyho animák s názvom Chicken Little. Ani sme sa však nenazdali a je ohlásený ďalší.

O čo pôjde tentoraz? Film vychádza pod názvom Meet the Robinsons a ide o adaptáciu knihy Williama JoyceaA Day with Wilbur Robinson“. V centre deja sa nachádza sirota Lewis, brilantný vynálezca s množstvom šikovných vynálezov na svojom konte. Ako každé dieťa opustené rodičmi, i on chce spoznať svoju biologickú matku, a jeho posledný i najambicióznejší projekt, prístroj schopný vytiahnuť z pamäti konkrétnu myšlienku, mu má v hľadaní výrazne napomôcť.

Tajomstvo Robinsonovcov Tajomstvo Robinsonovcov

Predtým, ako sa mu to podarí, sa ako naschvál objavuje nehanebný Bowler Hat Guy s komplicom v podobe diabolského klobúka menom Doris a o vynález „čítačky pamäte“ Lewisa pripraví. Sám chlapec sa už pomaly vzdáva nádeje, keď ho kontaktuje záhadný cudzinec Wilbur Robinson, aby sa spolu vydali po stope Bowlera a znova raz zachránili svet. Príbeh teda sám osebe neznie nijako originálne, ale možné knižné a v traileri neodhalené zvraty by vo výsledku mohli dávať síce ničím originálnu, no na druhej strane dôvtipnú, a ako je na Disneyho zvykom, i mravoučnú story najmä pre mladšiu skupinu divákov.

O prepis knihy do filmovej podoby sa postaral relatívne neskúsený Joe Bernstein, ktorý sa scenáristicky podieľal na neveľmi výrazných filmoch Beautiful či Ringman. Tento fakt neposúva očakávania práve najvyššie, ale vzhľadom na skutočnosť, aká je cieľová skupina divákov, na tom ani veľmi nezáleží. V animovaných filmoch je totiž rozhodujúca forma a podľa posledných trailerov je evidentné, že sa autori zo štúdia s grafikou vyhrali a čakajú na nás grafické hody, ktoré pravdepodobne nenechajú divákov chladnými.

Tajomstvo Robinsonovcov Tajomstvo Robinsonovcov

Aby to však nebol iba scenáristický chaos, ale animovaný film so všetkým, čo k tomu patrí, vzal opraty do rúk debutujúci režisér Stephen J. Anderson, pre ktorého to bude po viacerých menších projektoch jeho prvý celovečerný film. Zlatým klincom technického spracovania snímky by mala byť hudobná stránka, kde Disney siahol po osvedčenej stálici soundtrackového neba a tou nie je nik iný, než sám Danny Elfman, ktorého charizmatická hudba zdobí nejedno dielo.

Disney vsádza v rámci Robinsonovcov zjavne na mladú krv, ktorá napriek neskúsenosti môže svojím prípadným zápalom premeniť najnovšiu animovanú snímku v malý zázrak, čo by pre samotné štúdio znamenalo ďalší z ohromných úspechov, ktoré sa tiahnu naprieč celou históriou firmy. Na výsledok si samozrejme budeme musieť počkať, ale už vopred je zrejmé, že sa bude jednať o vynikajúci audiovizuálny zážitok, ktorému akákoľvek novátorskosť môže len a len pomôcť. Máme sa teda na čo tešiť.