Nie je jednoduché po celom roku vybrať päť najlepších filmov. Rozhodli sme sa to premiérovo urobiť formou redakčnej ankety. Zapojilo sa do nej počas sviatkov desať redaktorov. Osobné TOP 5 každého z nich nájdete na konci tohto článku. Vopred neboli stanovené žiadne nominácie. Jediným kritériom bol výber tých snímok, čo mali u nás alebo vo svete premiéru počas roka 2010.

Konkrétny film vám v pamäti utkvie z rôznych dôvodov. Niektorý pre výborné spracovanie, niektorý len vďaka výkonu jedného herca, iný pre zaujímavý, či originálny príbeh a tak podobne. Dôvody môžu byť naozaj všelijaké a niekedy ste možno aj vy sami prekvapení, na ktorý film si spomeniete o pol roka a na ktorý nie.

TOP 5 filmov roka 2010 podľa redakcie CinemaView.sk:

1. Počiatok

(Christopher Nolan, USA / Veľká Británia)

40 ročný Christopher Nolan je v podstate ešte stále len na začiatku svojej kariéry, ale už si dokázal získať zástupy fanúšikov, ktorí čakajú na jeho ďalší počin. Podarilo sa mu to tým, že si vie vybrať vhodné námety a hlavne vďaka tomu, že sa od filmu k filmu zlepšuje. Po úspechu Temného rytiera dostal od Warner Bros. príležitosť nakrútiť si, čo chce.

Mnohí prirovnávajú Počiatok k Matrixu. Narozdiel od chladnej cyberpunkovej vízie našej budúcnosti z Počiatku cítiť človeka. A áno, je to komerčák ako prasa, ale paradoxne veľmi osobný. Nolan dal do neho veľa. Kvalitný scenár a precízna réžia vytvárajú dobrý priestor pre nadpriemerné herecké obsadenie. Zaklincoval to Hans Zimmer skvelým temných soundtrackom.

Počiatok Počiatok

2. Prekliaty ostrov

(Martin Scorsese, USA)

Rozhodne to bol rok Leonarda DiCapria. Okrem Počiatku sa zavŕšila i jeho najnovšia spolupráca s Martinom Scorseseim. Tentoraz siahol po nie veľmi originálnom príbehu a objavili sa hlasy, že ani po režijnej stránke nepatrí Prekliatý ostrov medzi jeho najlepšie diela, ale o to viac dal vyniknúť predstaviteľovi hlavnej postavy, Leonardovi DiCapriovi.

Ak ste Prekliaty ostrov ešte nevideli, urobte tak. Nemáte radi DiCapria? Možno vďaka tomuto filmu zmeníte názor. Dokázal v ňom, že herecky dospel a podal jeden zo svojich doteraz najlepších výkonov.

Prekliaty ostrov Prekliaty ostrov

3. Black Swan

(Darren Aronofsky, USA)

Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) je režisérom, ktorého každý počin je filmovou udalosťou. Posledný Wrestler katapultoval dávno odpísaného Mickeyho Rourka späť do kolotoča šoubiznisu. Jeho najnovšia Čierna labuť sa síce do bežných kín dostane až v priebehu nasledujúceho roka, ale už od septembra 2010 sa s veľkým úspechom premieta na najprestížnejších filmových festivaloch.

V hlavnej úlohe sa predstavila Natalie Portman ako talentovaná baletka, ktorá získa ústrednú rolu v inscenácii Labutieho jazera. Okolnosti ju však nútia zahrať okrem jemnej a nevinnej Bielej labute aj čiernu, tajomnú a zmyselnú Čiernu labuť. Pomaly sa ale stráca vo svojich predstavách a zisťuje, že i v nej sa skrýva temná stránka. V dráme, ktorá bravúrne narába s napätím a robí česť Čajkovského hudbe si zahrali aj Mila Kunis známa najmä zo sitcomu Tie roky sedemdesiate, charizmatický Vincent Cassel a Winona Ryder.

Natalie Portman ako Nina Sayers v dráme Čierna labuť (Black Swan, 2010) Natalie Portman ako Nina Sayers a Vincent Cassel ako Thomas Leroy v dráme Čierna labuť (Black Swan, 2010)

4. Kick-Ass

(Matthew Vaughn, Veľká Británia/USA)

Keď sa ďalšia z efektných komiksových adaptácii valila do kín, asi nikto nemal privysoké očakávania. Neznámy herec bez drsného imidžu (Aaron Johnson) a závan tínedžerskej komédie v sebe ale skrývali realistický pohľad na život superhrdinov bez rádioaktívneho pavúka či mimozemského pôvodu. Žiadne superschopnosti, iba odhodlanie, sen a zloduch.

Kick-Ass si divákov získal humorom i mierne absurdnými bojovými scénami. Účelne využité klišé žánru v režisérskom podaní vždy výborného Matthewa Vaughna prekvapilo nie len premyslenosťou, ale – a to nie je pri komiksoch zvykom – hlavne pointou. Kick-Ass je zároveň i jedným z mála filmov poslednej doby, za ktoré sa Nicolas Cage hanbiť nemusí.

Aaron Johnson ako Dave Lizewski vo filme Kick-Ass Chloe Moretz ako Mindy Macready (Hit-Girl) vo filme Kick-Ass

5. Púštny kvet

(Sherry Horman, Veľká Británia/Nemecko/Rakúsko)

Biografická dráma rozpráva takmer popoluškovský príbeh púštnej nomádky, ktorá sa ocitne v civilizovanom svete, prerazí ako topmodelka a napokon sa stane veľvyslankyňou OSN. Film púta najmä témou, ktorá je v mnohých krajinách ešte stále silno tabuizovaná – témou ženskej obriezky a jej spoločenského a psychologického rozmeru v živote ženy.

Predlohou príbehu je život Waris Dirie, ktorú dojímavo a citlivo zahrala iná modelka – Liya Kebede. Film prináša svedectvo a nádej na zmenu, nakrútený je lyrickou kamerou a sprevádzaný hudbou, z ktorej zaručene budete mať zimomriavky. Vo vedľajších úlohách sa objavili britskí herci Sally Hawkins a Timothyho Spall.

Soraya Omar-Scego ako mladá Waris Drii vo filme Púštny kvet Liya Kebede ako Waris Drii vo filme Púštny kvet

Petra Adamková:
1. Fish Tank 2. Bratia 3. Black Swan 4. Kick Ass 5. To bol zajtra žúr
Andrea Berzáková:
1. Počiatok, 2. Púštny kvet, 3. Ako si vycvičiť draka, 4. Prekliaty ostrov, 5. Ga Hoole: Legenda o strážcoch
Jana Cvancingerová:
1. Precious, 2. Púštny kvet, 3. Pevné puto, 4. Alica v krajine zázrakov, 5. Jedz, modli sa a miluj
Michal Klembara:
1. Zlý poliš, 2. Machete, 3. Ghost Writer, 4. Prekliaty ostrov, 5. Black Swan
František Kozmon:
1. Black Swan, 2. SALT, 3. Alica v krajine zázrakov, 4. Počiatok, 5. Ako si vycvičiť draka
Michal Lučivjanský:
1. Biela stuha, 2. Prekliaty ostrov, 3. Wall Street 2, 4. Black Swan, 5. Počiatok
Dominik Miša:
1. Počiatok, 2. Prekliaty ostrov, 3. Robin Hood, 4. Zelená zóna, 5. Lietam v tom
Jana Radošinská:
1. Počiatok, 2. Prekliaty ostrov, 3. Black Swan, 4. Mesto, 5. Sociálna sieť
Jaroslav Rekeň:
1. Počiatok, 2. Kick Ass, 3. Black Swan, 4. Prekliaty ostrov, 5. Mesto
Dalibor Šerfel:
1. Počiatok, 2. Kick-Ass, 3. Toy Story 3, 4. Prekliaty ostrov, 5. Sociálna sieť