V dnešnom článku si predstavíme najzaujímavejšie filmy tohto roka. Samozrejme sú to tie, o ktorých niečo vieme a zopár prekvapení sa tak počas roka ešte určite dočkáme. Prvú štvoricu tvoria snímky, ktoré mali svoju premiéru už v závere minulého roka, ale k nám sa dostanú postupne až tento rok.

Milk

dráma, USA
128 minút

Skutočný príbeh muža, ktorý mal relatívne všetko, ale chýbalo mu to podstatné. Skutočná sloboda. Vo svete, v ktorom žil totiž nemohol nahlas povedať, že je homosexuál. Harvey Milk (Sean Penn) sa teda jedného dňa rozhodne zmeniť aspoň svoj život a opúšťa svoju prácu na Wall Street a v San Franciscu si otvára obchod. Čoskoro však dostane šancu zmeniť toho oveľa viac a stáva sa z neho prvý homosexuálny politik v USA.

V réžii Gusa Van Santa (Moje súkromné Idaho, Dobrý Will Hunting) vznikla životopisná dráma, ktorá sa snažila o čo najvernejšie zobrazenie udalostí. Nakrúcalo sa preto na mnohých skutočných lokáciach (napr. Harveyho byt a obchod) a Sean Penn dostal nový nos, zuby a kontaktné šošovky. Snaha sa vyplatila. Milk získal dvoch Oscarov – za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe pre Seana Penna a za najlepší pôvodý scenár.

Slovenská premiéra: 14. mája 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

The Wrestler

dráma, USA
115 minút

Ak by sa tento film volal Mickey Rourke´s The Wrestler mnohí by nenamietali. Tento film totiž celou svojou váhou stojí práve na ňom. A aj keď si ho režisér Darren Aronofsky vybral až ako tretieho v poradí, v mnohých ohľadoch je tento film práve o Rourkovi. Príbeh o človeku, ktorý si pokazil život, rodinu, vzťah s dcérou a chce sa vrátiť k tomu jedinému, v čom bol dobrý. K wrestlingu.

The Wrestler je nízko rozpočtová snímka (mnohí na filme pracovali bez nároku na honorár), ktorá nám prináša silnú osobnú výpoveď zlomeného muža. Film výrazne ťahá výborný herecký výkon Mickeyho Rourka, pre ktorého sa stal novou šancou v kariére.

Slovenská premiéra: 24. septembra 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Odpor

akčná vojnová dráma, USA
137 minút

II. svetová vojna ešte stále skrýva mnoho neznámych príbehov. Jedným z nich je aj príbeh troch židovských bratov, ktorý sa rozhodnú po úteku z okupovaného Poľska skrýť v bieloruských lesoch. Dostanú sa do kontaktu s ďalšími bezbrannými utečencami a rozhodnú sa chrániť ich a klásť odpor Nacistom. V horách zakladajú tábor a partizánsku jednotku. Podarilo sa im takto zachrániť viac ako tisíc ľudí. Film je založený na skutočných udalostiach. V hlavných úlohás sa predstavili Daniel Craig, Liev Schreiber a Jamie Bell. Režíroval Edward Zwick (Krvavý diamant, Posledný Samuraj,…).

Slovenská premiéra: 16. apríla 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Synecdoche, New York

komediálna dráma, USA
124 minút

Prvý réžijný počin slávneho a úspešného scénaristu Charlie Kaufmana. Už neraz sa stalo, že jeho prínos k filmu bol tak zásadný, že zatienil i samotného režiséra. Tentoraz sa konečne odhodlal aj k réžii. Snímka Synecdoche, New York si už len vďaka tomuto faktu vyslúžila kultový status. Fanúšikovia jeho tvorby (Večný svit nepoškvrnenej mysle, Milujte svojho zabijaka, V koži Johna Malkovicha, Adaptácia) to jednoducho musia vidieť.

Film sa ponára do divadelného prostredia a prináša príbeh o živote a diele divadelného režiséra (Philip Seymour Hoffman). Opäť sa stretneme s typickou črtou Kaufmanovej tvorby, ktorou je ohýbanie reality, a tak sa budú prelínať skutočný svet a divadelná hra na kulisiach New Yorku.

Slovenská premiéra: 18. júna 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Nasledujúcich päť filmov sa do naších kín dostane zároveň so svetovou premiérou alebo tesne po nej.

Star Trek 11

akčná scifi dráma, USA
126 minút

Filmový a seriálový tvorca J.J. Ambrams bol doteraz známy hlavne vďaka seriálom Felicity, Nezvestní a Alias. Ako režisér celovečerného filmu debutoval v roku 2006 snímkou Mission: Impossible III. Už rok predtým však bol oslovený štúdiom Paramount, aby spoločne so svojími spolupracovníkmi Robertom Orci a Alexom Kurtzmanom pripravili nejaké napady pre oživenie Star Treku. Prišli s myšlienkou prequelu celej doterajšej série. S tým mimochodom počítal ešte koncom šesťdesiatych rokov samotný otec Star Treku Gene Rodenbery.

Nový Star Trek nám teda priblíži udalosti pred originálnou sériou Star Treku s Kirkom (Chris Pine) a Spokom (Zachary Quinto). Vrátime sa do čias ich výcviku na akadémii a ich vzájomného stretnutia. Zakrátko ich však čaká prvá misia na palube lode Enterprise. Do filmu boli obsadení napríklad aj Simon Pegg, Karl Urban, Eric Bana a v menšej úlohe Winona Ryder.

Slovenská premiéra: 7. mája 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Anjeli a démoni

mysteriózny krimithriller, USA
140 minút

Rímsko-katolícka cirkev už ohlasuje bojkot. Do kín sa totiž blíži pokračovanie Da Vinciho kódu, ktorý cirkev vôbec nemala rada a Anjeli a démoni by mali zájsť ešte ďalej. Štáb mal kvôli tomu počas nakrúcania v Ríme mnohé problemy. Nebolo im umožnené nakrúcať v cirkevných stavbách a ani na námesti sv. Petra vo Vatikáne. Museli ich repliky postaviť v štúdiách v Los Angeles. S pokračovaním sa vracia aj hlavná úderka z Da Vinciho kódu Tom Hanks, režisér Ron Howard, producent Brian Grazer a scénarista Akiva Goldsman.

Doktor Robert Langdon (Tom Hanks) počas vyšetrovania vraždy obete označkovanej insígniou Illuminatov zistí, že toto tajné spoločenstvo plánuje zabiť štyroch kardinálov a zničiť Baziliku sv. Petra počas pápežského zhromaždenia. Vo filme ďalej hrájú Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Pierfrancesco Favino

Slovenská premiéra: 14. mája 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Terminator Salvation

akčné scifi, USA / Nemecko / Veľká Británia
130 minút

Píše sa rok 2018. John Connor (Christian Bale) vedie odboj ľudstva proti SkyNetu a jeho terminátorom. Jeden z jeho bojovníkov, Marcus Wright (Sam Worthington), je zahalený tajomstvom – stratil pamäť, a tak si nie je istý, či prišiel z minulosti, alebo z budúcnosti. John a Connor sa spoločne vydávajú do centra SkyNetu, aby zistili informácie o pripravovanej záhube ľudstva.

Už štvrté pokračovanie stále populárnej série (ktorá sa dočkala už aj seriálu) s názvom Terminator Salvation režíroval McG (Charlieho anjeli, Návrat na vrchol), ktorému sa po úspešnej kariére v hudobnom a reklamnom biznise podarilo presadiť aj pri vytúženom filme. Po boku Christiana Bale sa predstaví ako Connorova manželka aj Bryce Dallas Howard známa najmä zo snímky Osada.

Slovenská premiéra: 4. júna 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Verejní nepriatelia

krimidráma, USA

Ďalší skutočný príbeh a opäť zaujímavo obsadený. Rok 1933. Známy a medzi verejnosťou populárny bankový lupič John Dillinger (Johny Depp) je charizmatický gentleman. Nikdy neubližuje civilistom a nechce ani ich peniaze. Okráda len banky. J. Edgarovi Hooverovi (Billy Crudup), šéfovi novozaloženého Federálneho Úradu pre Vyšetrovanie (FBI), už lezie poriadne na nervy. Na tento prípad nasadzuje federálneho agenta Melvina Purvisa (Christian Bale) s poverením použiť akékoľvek potrebné prostriedky. Johnovi Dillingerovi sa totiž už viackrát podarilo uniknúť spravodlivosti a ani po zatknutí nebol odsúdený. Aj jemu však postupne dochádza, že Hoover ho radšej dostane mŕtveho ako živého.

Verejní nepriatelia (Public Enemies) sú jedným z najočakávanejších filmov tohto roka. Za hovorí mnoho. Skutočný príbeh, dnes nesmierne obľúbená dvojica Johny Depp a Christian Bale, či rovnako kvalitní ďalší herci, medzi ktorými sa objavil aj Giovanni Ribisi. Nesmieme zabudnúť ani na osobu režiséra a producenta Michala Manna (Miami Vice, Dymová clona, Posledný mohykán), ktorý bol podľa mnohých pre tento film priam stvorený.

Slovenská premiéra: 9. júla 2009

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

2012

akčný scifi thriller, USA / Kanada

O konci sveta v roku 2012 ste už určite počuli. Bolo len otázkou času, keď sa túto tému pokúsia využiť aj filmári. Neprekvapilo ani to, že jeden z prvých, kto sa do toho pustil je Roland Emmerich. Z jeho tvorby Vám určite neunikli kúsky ako Hviezdna brána, Deň potom, Godzilla, či Deň nezávislosti. Vo viacerých sa teda objavil prvok veľkého nebezpečenstva, či priam záhuby. Snímka 2012 je teda celkom jasnou nadväznosťou.

Viac o deji tohto filmu sa teraz s určitosťou nedá povedať. Vieme iba, kto v ňom bude hrať. V hlavných úlohách sa predstavia John Cusack, Thandie Newton, Amanda Peet, Woody Harrelson, Danny Glover a ďalší.

Slovenská premiéra: 12. novembra 2009

Na záver tu máme ešte ďalšie štyri snímky, ktorá budú do kín uvedené v poslednom štvrťroku a premiéru majú naplánovanú aj v Česku, ale u nás zatiaľ nie. Aspoň niečo by sa mohlo počas roka ešte vyjasniť. V opačnom prípade by to bola veľká škoda. Aktuálne je o nich k dispozícii len málo informácii.

The Surrogates

akčný scifi thriller, USA

Scifi thriller The Surrogates je nakrúcaný podľa rovnomennej komixovej série. Dostávame sa do budúcnosti, v ktorej ľudia žijú od seba navzájom separovaný a stretávajú sa, či pracujú len pomocou svojich robotických klonov (surrogates). Agent Greer (Bruce Willis) musí po vyradení svojho posledného klona vyraziť do vonkajšieho sveta sám a pokúsiť sa vyšetriť vraždy klonov, za ktorými sa pravdepodobne skrýva niečo väčšie. V ďalších úlohách Rosamund Pike, Michael Cudlitz a Radha Mitchell.

Where the Wild Things Are

dobrodružné rodinné fantasy, USA

Režisér Spike Jonze (Adaptácia, V koži Johna Malkovicha) sa pustil do adaptácie zaujímavej detskej knižky Where the Wild Thing Are od Maurica Sendaka z roku 1963. Vyrozpráva nám príbeh o chlapcovi Maxovi, ktorého matka pošle za trest spať bez večere. Dosť totiž vyvádzal a hral sa v kostýme vlka. Max (Max Records) sa cíti nahnevaný a nechcený, a tak si vytvára vo svojej izbe imaginárny les obkolesený veľkým oceánom. Keď ho prepláva na ľodke dostáva sa na ostrov, kde žijú velké divé tvory, ktoré si ho vyberú za svojho vládcu.

To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009 To najzaujímavejšie, čo nás čaká v roku 2009

Sherlock Holmes

dobrodružná krimidráma, Veľká Británia / USA

Dvojicu Sherlock Holmes a doktor Watson snáď netreba nikomu predstavovať. Tentokrát musia čeliť hrozbe ohrozujúcej celé Anglicko. Lord Blackwood a jeho kult sa tak ľahko nevzdajú. Režisér Guy Ritchie po uvedení svojho posledného filmu RocknRolla nezaľáha. Svetová premiéra Sherlocka Holmsa je naplánovaná už na koniec novembra. Obsadenie tejto snímky vyzerá veľmi sľubne. Postavu Sherlocka stvárnil Robert Downey Jr. a jeho spoločníka Watsona Jude Law.

Avatar

akčný scifi thriller, USA

Dlhodobo pripravovaný projekt režiséra Jamesa Camerona, ktorý sa na filmové plátna vráti po 12 ročnej odmlke. Prvý scenár napísal už pred rokmi, vytvorili novu planétu s bohatým ekosystémom, mimozemšťanov s vlastným jazykom, kultúrou a mytológiou. V prípade úspechu plánuje Cameron nakrútiť ďalšie dve časti. Avatar je komplete 3D film, pre ktorý bolo vynájdených niekoľko nových technológii. Príbeh nás zavedie na vzdialenú planétu Pandora, na ktorej sa počas veľkého medziplanetárneho konfliktu ocitne skupina ľudí. V hlavných úlohách Sam Worthington, Zoë Saldaña, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez a Giovanni Ribisi.