Je dobojované. Najväčšia filmová udalosť roka sa skončila. Tak toto som si povedal nielen ja, keď som nad ránom okolo 05:30 dopozeral slávnostný 3,5 hodinový galavečer, ale aj všetci adepti a samotní čerství držitelia pozlatených sošiek.

/Niečo z histórie a pár zaujímavostí

Akadémia filmového umenia a vedy (AMPAS- Academy of Motion Picture Arts and Sciences) bola založená 11. mája 1927 v Los Angeles. Ceny sa začali udeľovať o dva roky neskôr a až v roku 1931 začali niesť názov Oscar. Dnes je toto ocenenie najprestížnejšie a najvzácnejšie filmové ocenenie planéty. A čo sa vlastne udeľuje? Určite sa medzi vami nenájde nikto taký, kto by Oscara nikdy nevzhliadol. Je to niečo úzke a žlté : ), presnejšie povedané cena má tvar nahého plešivého rytiera s križiackym mečom. Soška nie je vyrobená zo zlata, ale z británia a je iba pozlátená, ale ani to neodradí mnohých špekulantov a kleptomanov. Výška tohto filmového pokladu predstavuje 34,3 cm a hmotnosť takmer 4 kg.

Udeľovanie Oscarov sa považuje za čisto americkú záležitosť. Pre zahraničné, respektíve neanglicky hovorené filmy je tu vyhradená kategória Najlepší neanglicky hovorený film, kde sa majú možnosť presadiť zahraničné filmy z celého sveta. Samozrejme raz za čas sa podarí prebojovať týmto filmom aj v iných kategóriach ako iba v tejto jednej, ale to je neobvyklý úkaz (hlavne musia mať aj anglický dabing – pozn. šéfredaktor). Spomeňme si na švédsky počin Fanny a Alexander (4), Benigniho Život je krásny (3) alebo wuxia film Anga Leeho (ktorého ešte spomenieme) Tiger a Drak.

Prvý československý film, ktorému sa podarilo získať Oscara bol dnes legendárny Obchod na korze z roku 1965 s Jozefom Kronerom. O dva roky neskôr sa podobný famózny úspech podaril aj filmu Ostro sledované vlaky režiséra Jiřího Menzla. Po týchto úspechoch nastal veľký československý oscarový pôst, ktorý sa skončil až v roku 1997, keď v spomínanej kategórií bodoval krásny film Jana Svěráka Kolja. Českému filmu sa na Oscaroch ináč veľmi darí narozdiel od toho nášho slovenského. Od rozdelenia v roku 1993 Češi získali jedného Oscara za spomínanú Kolju a vyslúžili si dve cenné nominácie za drámy Musíme si pomáhať (2000) a Želary (2003).

Rekordmani

/Filmoví rekordmani (čo sa týka počtu získaných sošiek) sú to hneď traja. Treba však brať do úvahy, že v minulosti štruktúra kategórií vyzerala podstatne riedšie ako dnes. Prvý film, ktorý dosiahol rekordný počet Oscarov (11) bol Ben Hur z roku 1959. Až o pár desaťročí neskôr, presnejšie v roku 1998 ho vyrovnala veľkolepá dráma o jednej z najväčších katastrof v histórií Titanic Jamesa Camerona. Netrvalo dlho a prišiel Peter Jackson a jeho veľkolepý fantastický projekt Pán Prsteňov zavŕšený Návratom Kráľa, ktorý dorovnal historický veľkofilm aj romantickú katastrofickú drámu. Čo sa týka hercov, mužom kraľuje Jack Nicholson, ktorý získal 2 Oscarov za hlavné úlohy a jedného za výkon vo vedľajšej úlohe a ženám Katherine Hepburn (na fotografii), ktorá získala 4 Oscarov za výkony výlučne v hlavnej úlohe. Z režisérov dominuje so štyrmi soškami na konte John Ford (Bolo raz zelené údolie) a tri Oscary svietia na poličke Williamovi Wylerovi (Ben Hur) a Frankovi Caprovi (Stalo sa jednej noci).

5. marec 2006

Ale poďme už k spomínanej 78. oscarovej noci, ktorej predbiehalo veľa článkov, diskusií a otáznikov. Bezpochyby najväčším kandidátom bola homosexuálna kovbojská lovestory Brokeback Mountain, ktorá pred Oscarmi spustila spanilú jazdu zbierania ocenení. Spomeniem hlavne hlavnú cenu ocenení ako BAFTA a Zlaté glóbusy, ktoré nám vždy napovedia, ktoré filmy budú figurovať a prípadne víťaziť v jednotlivých kategóriach na Oscaroch. Nešlo len o najvyšší počet nominácií, čo bolo 8, ale o tematiku donedávna tak neprípustnu a vo filmoch zriedka vídanú. Tento rok som situáciu akademikom veru že nezávidel, lebo okrem homosexuality sa o hlavnú cenu uchádzali aj filmy s inými „štipľavými“ a dnes tak diskutovanými a aktuálnymi témami ako sú terorizmus (Mníchov), rasizmus (Crash) či poprípade politické procesy (Good Night, and Good Luck).

Podiv sa svetu, veľké prekvapenie sa predsa len konalo! Spočiatku sa to s päticou nominovaných filmov v hlavnej kategórií vyvíjalo veľmi pomaly a žiaden film si nezačal vytvárať výraznejší náskok. Prvé filmy, ktoré začali napredovať boli Gejša a blockbuster King Kong, ktorým sa podarilo nazbierať zhodne po slušných troch Oscaroch (aj keď zhodne „iba“ v technických kategóriach). A prečo slušné tri? No, totiž žiadnemu filmu sa tento rok výnimočne nepodarilo prehupnuť cez hranicu troch sošiek. Oscarovými hercami vo vedľajších úlohách sa stali Rachel Weisz (Nepohodlný) a George Clooney (Syriana).

/Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal úžasný Philip Seymour Hoffman, ktorý stvárnil homosexuálneho spisovateľa Trumana Capoteho. Žiadne prekvapenie sa nekonalo ani v ženskej kategórií, kde si pre svojho prvého Oscar prišla krásna Reese Witherspoon (Walk the Line) alias June Carter. Kategória najlepšia pôvodna hudba bola veľmi vyrovnaná. Horúcim kandidátom bol jednoznačne John Williams, ktorý mal hneď dve horúce želiezka v ohni za Mníchov a Gejšu. Akadémiu však viac ohúrila skvelá gitarová melódia Gustava Santaolallu z Brokeback Mountain. A scenár? Ktoré dva filmy získali ocenenie za najlepší scenár? Za adaptovaný scenár získal Oscara milostný príbeh dvoch kovbojov s pera Larryho McMurtryho a Diany Ossana. Oscara za pôvodny scenár sa tešil autor Million Dollar Baby Paul Haggis spolu s Robertom Morescom za mozaikovitý prepracovaný príbeh rasovej neznášanlivosti v súčasnej Amerike.

A tak sa schyľovalo k veľkému súboju. Brokeback Mountain aj Crash mali na konte po dvoch zásahoch. Mníchov a Good Night and Good Luck beznádejne prázdne konto. Zdalo sa, že kategória najlepší režisér o všetkom rozhodne. Ang Lee alebo Paul Haggis? Tom Hanks absolútne nenapínal a vyhŕkol zo seba rýchlých a jasných šesť písmenok : Ang Lee! Zdalo sa, že je rozhodnuté. Brokeback Mountain sa pred poslednou kategóriou dostalo na koňa a nepísané pravidlo, že najlepší režisér nakrúti aj najlepší film rezonovalo hádam v každej hlave. Na pódium prišiel charimatický (dnes už spomínaný rekordman) Jack Nicholson, ktorý svojím vystupovaním a artikuláciou vykreslil pár sekundový napätý úsmev asi každému. Obálka sa otvorila veľmi rýchlo a ľahko a nastalo sekundové ticho. Čakalo sa na dlhší názov, ktorý sa začína na B, a v tom zaznelo : CRASH! A nastalo obrovské prekvapenie plné ovácií, emócií a úžasu! Akadémia skutočne nesklamala a aj napriek spŕške ocenení, ktoré získala kovbojská dráma uprednostila (právom a spravodlivo) rozhodne lepší „veľký príbeh“ rasovej drámy Crash. Po troch Oscaroch si tak nevýdane odniesli filmy Crash, Brokeback Mountain, Gejša a King Kong a politicky ladené drámy Mníchov a Good Night and Good Luck odišli naprázdno.

/Ako každý rok aj tento slávnostný program sprevádzali retrospektívne zostrihy – „oddychové vstupy“, ktoré pozostávali zo zostrihov filmov, ktoré stvárňovali skutočnú významnú osobnosť (Statočné srdce, Gándhi, Letec, Čistá duša, Nixon, Ray, Zúriaci býk), zo zostrihov veľkolepých spektakulárny veľkofilmov (Ben Hur, Titanic, Pán Prsteňov, Titanic, Harry Potter, King Kong) a podobným spôsobom akadémia vzdala hold a zaspomínala si taktiež na čiernobiele klasiky. John Stewart sa svojej úlohy zhostil veľmi dobre a profesionálne. Aj keď som neporozumel každému vtipu či poznámke (mal som možnosť pozerať iba v orignálnom znení), ktorá vyšla z jeho úst, publikum hovorilo za všetko. Takmer na jeho každú tretiu vetu burácalo smiechom. Oscarový večer mal veľkú dávku humoru, v ktorej nezaostávali ani odovzdávajúci. Najviac asi divákov pobavil Ben Stiller, ktorý pri vyhlasovaní najlepších vizuálnych efektov (King Kong jasne dominoval) bol oblečený v zelenej mimozemšťanskej kombinéze a Meryl Streep so svojou kolegyňou (bohužiaľ nespomeniem si na meno), ktoré boli ukecané ako „baby na trhu“ a odovzdali čestného Oscara Robertovi Altmanovi.

Skvelý a zábavný galavečer miestami trochu narušili nedorozumenia, keď ešte držiteľ Oscara chcel niečo dodať k svojej ďakovnej reči a už sa spustila hudba. Najviac mi to vadilo pri ďakovnej reči za najlepší film roka Crash, ale aj to sa stáva. Očarujúco pôsobila aj grafická stránka, ktorá bola ladená podobne ako úvodné titulky k film Crash (neviem čím to bolo). Veľkým prekvapením bola taktiež kategória najlepšia pieseň, kde sa favorizovala pieseň z filmu Crash „In the Deep“, no nakoniec vyhrala pieseň „It’s Hard Out Here For a Pimp“ z filmu Hustle and Flow v podaní podarenej raperskej zostavy. Z animovaného súboja Corpse Bride verzus Wallace and Gromit vyšiel štastnejšie Nick Park a jeho prvý celovečerný Wallace and Gromit.

Výsledky držiteľov Oscara za rok 2005:

Najlepší film

Brokeback Mountain
Capote
Crash
Good Night, and Good Luck.
Mníchov

Najlepšia réžia

George Clooney (Good Night, and Good Luck.)
Paul Haggis (Crash)
Ang Lee (Brokeback Mountain)
Bennett Miller (Capote)
Steven Spielberg (Mníchov)

Najlepší herec v hlavnej úlohe

Philip Seymour Hoffman (Capote)
Terrence Howard (Hustle & Flow)
Heath Ledger (Brokeback Mountain)
Joaquin Phoenix (Walk the Line)
David Strathairn (Good Night, and Good Luck.)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Judi Dench (Mrs. Henderson Presents)
Felicity Huffman (Transamerica)
Keira Knightley (Pýcha a predsudok)
Charlize Theron (North Country)
Reese Witherspoon (Walk the Line)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

George Clooney (Syriana)
Matt Dillon (Crash)
Paul Giamatti (Druhá šanca)
Jake Gyllenhaal (Brokeback Mountain)
William Hurt (Dejiny násilia)

Najlepšia herečka ve vedľajšej úlohe

Amy Adams (Junebug)
Catherine Keener (Capote)
Frances McDormand (North Country)
Rachel Weisz (Nepohodlný)
Michelle Williams (Brokeback Mountain)

Najlepší adaptovaný scenár

Brokeback Mountain (Larry McMurtry, Diana Ossana)
Capote (Dan Futterman)
Nepohodlný (Jeffrey Caine)
Dejiny násilia (Josh Olson)
Mníchov (Tony Kushner, Eric Roth)

Najlepší pôvodny scenár

Crash (Paul Haggis, Robert Moresco)
Good Night, and Good Luck. (George Clooney, Grant Heslov)
Match Point (Woody Allen)
The Squid and the Whale (Noah Baumbach)
Syriana (Stephen Gaghan)

Najlepší neanglicky hovorený film

Joyeux Noël (Francúzsko)
Sophie Scholl – Die letzten Tage (Nemecko)
Paradise Now (Palestína)
Tsotsi (Južná Afrika)
Don’t Tell (Taliansko)

Najlepší animovaný film

Mŕtva nevesta Tima Burtona
Wallace a Gromit: Prekliatie Králíkodlaka
Howl´s Moving Castle

Najlepšia výprava

Good Night, and Good Luck.
King Kong
Gejša
Pýcha a predsudok
Harry Potter a Ohnivá čaša

Najlepšia kamera

Batman začíná (Wally Pfister)
Brokeback Mountain (Rodrigo Prieto)
Good Night, and Good Luck. (Robert Elswit)
Gejša (Dion Beebe)
The New World (Emmanuel Lubezki)

Najlepší strih

Nepohodlný (Claire Simpson)
Crash (Hughes Winborne)
Mníchov (Michael Kahn)
Walk the Line (Michael McCusker)
Druhá šanca (Daniel P. Hanley, Mike Hill)

Najlepšie masky

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica
Druhá šanca
Star Wars: Epizóda III. – Pomsta Sithov

Najlepšia hudba

Brokeback Mountain (Gustavo Santaolalla)
Nepohodlný (Alberto Iglesias)
Gejša (John Williams)
Mníchov (John Williams)
Pýcha a predsudok (Dario Marianelli)

Najlepšia pieseň

Hustle & Flow („It’s Hard Out Here For a Pimp“)
Crash („In the Deep“)
Transamerica („Travelin‘ Thru“)

Najlepší zvuk

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica
King Kong
Gejša
Walk the Line
Vojna svetov

Najlepší strih zvuku

King Kong
Gejša
Vojna svetov

Najlepšie vizuálne efekty

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica
King Kong
Vojna svetov

Najlepšie kostýmy

Gejša
Walk the Line
Charlie a továreň na čokoládu
Mrs. Henderson Presents
Pýcha a predsudok

Najlepší dokument

Darwin’s Nightmare
Enron: The Smartest Guys in the Room
Putovanie tučniakov
Murderball
Street Fight