Kód Enigmy (The Imitation Game) © 2014 Forum Film SK Kód Enigmy (The Imitation Game) © 2014 Forum Film SK

V úvode roka sme zverejnili prehľad najzaujímavejších filmov na prvú polovicu roka. Prinášame jeho druhú časť, v ktorej sa pozrieme na to, čo nás čaká počas jesene a v úvode zimy.

Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil
premiéra 4. septembra
r. Robert Rodriguez a Frank Miller, USA

Kriminálny thriller Sin City a rovnomennú komiksovú sériu netreba nikomu zvlášť predstavovať. Na pokračovanie sme čakali dlhých deväť rokov a ostáva nám pevne veriť, že sa to oplatilo. Prvé zámorské reakcie sú veľmi dobré, i keď objavuje sa aj pomerne veľa negatívnych kritík. Druhý diel bude mať rovnako ako prvý poviedkový formát a prinesie nám štyri samostatné príbehy. Jeden bude rozdelený na dve časti.

Frank Miller polovicu príbehov použil zo svojich predchádzajúcich komiksov, druhú napísal priamo pre film. K filmu sa vrátila veľká časť pôvodného obsadenia a pribudlo aj zopár nových hviezdnych mien. Tešiť sa tak môžeme na Mickeyho Rurka, Jessicu Albu, Josha Brolina, Bruca Willisa, Evu Green a mnohých ďalších.

Stratené dievča
premiéra 2. októbra
r. David Fincher, USA

Filmy Davida Finchera možno na prvý pohľad nevyzerajú obzvlášť zaujímavo (sú výnimky samozrejme), ale vďaka jeho kvalitnej réžii a silnému hereckému obsadeniu vedia ponúknuť výnimočný zážitok. Tak by to mohlo byť aj v prípade mysteriózneho thrilleru Stratené dievča. Ide o adaptáciu rovnomenného bestselleru Gilliana Flynna, ktorý sám napísal aj scenár.

Ústredným bodom príbehu sú manželia Nick (Ben Affleck) a Amy Dunne (Rosamund Pike). Ich manželstvo nie je bezproblémové, skôr naopak. V jednom momente však Amy zmizne a Nick sa, aj pod vplyvom veľkého mediálneho záujmu, ktorý nezvláda práve správnym spôsobom, stáva podozrivým z jej vraždy.

Interstellar
premiéra 6. novembra
r. Chritopher Nolan, USA/ Veľká Británia

Ich výprava môže byť poslednou nádejou na záchranu ľudstva. Skupina výskumníkov sa chystá pokoryť poslednú hranicu – cestovanie medzihviezdnym priestorom. Malo by sa im to podariť pomocu novoobjavenej červej diery. Doma však zanechávajú svoje rodiny, ktorým nevedia povedať ani to, či sa vrátia.

Ide pravdepodobne o najočakávanejší film tohto roka. Veľkovýpravné sci-fi, ktoré ale zároveň ponúka veľmi osobný príbeh inžiniera Coopera stvárneného Matthewom McConaugheym. V ďalších úlohách sa predstavia Anne Hathaway, Jessica Chastian a Casey Affleck. Za snímkou stoja britský režisér Christopher Nolan a jeho brat Jonathan, ktorý pri tvorbe scenára strávil niekoľko rokov a dokonca vyštudoval technickú univerzitu, aby bol správne podkutý aj v tomto vedecko-technickom smere. To hovorí o ambicióznosti tohto projektu viac ako čokoľvek iné.

Fury
premiéra 13. novembra
r. David Ayer, USA

Brad Pitt v roli veliteľa tanku operujúceho v tyle nepriateľa počas posledného mesiaca Druhej svetovej vojny v Európe? To znie celkom zaujímavo. Vo vojnovom filme sme ho už videli (Nehanební bastardi, 2009), ale tentoraz pôjde o serióznejší počin. Stvárni tu seržanta Wardaddyho, ktorý je na bojiskách už od afrických bojov. V apríli 1945 je so svojím tankom Fury a päťčlennou posádkou vyslaný na nebezpečnú misiu za nepriateľské línie. On a jeho muži tak stoja proti znižujúcej presile v snahe zasiahnuť nepriateľa priamo do srdca.

Za filmom autorsky stojí režisér a scenárista David Ayer. V minulosti sa blysom scenárom k Training Day. Od roku 2005 svoje scenáre vždy aj osobne režíruje. Nie je zatiaľ známy, ale má za sebou kvalitné filmy (Street kings, End of Watch). Práve vojnový film Fury by mohol pre neho znamenať veľký krok v kariére.

Dumb and Dumber To
premiéra 4. decembra
r. Bobby a Peter Farrelly, USA

Väčšina z nás si Jeffa Danielsa pamätá najviac práve z úlohy Harryho v skvelej komédii Blbý a blbší (1994). Potom, čo nám pripomenul svoje herecké kvality v seriáli Newsroom sa opäť vracia do komediálnej úlohy, a to aj s kolegom Jimom Carreym. Po 20 rokoch sa teda vrátime k známej dvojici kamarátov a čakajú nás s nimi nové šialené dobrodružstvá. K filmu sa vrátila aj režisérska dvojka bratov Farrellyovcov, ktorí nikdy neprekonali úspech svojho prvého filmu. Tým bol práve Blbý a blbší. Úvod decembra nám teda možno prinesie aj trochu odľahčenej zábavy, ale dopadnúť to môže všeliako.

The Imitation Game
premiéra 4. decembra
r. Morten Tyldum, Veľká Británia/USA

Druhá svetová vojna poskytuje stále mnoho silných námetov pre filmárov na oboch stranách Atlantiku a nie je to samoúčelné. Je si čo pripomínať. Nehodným zabudnutia je aj príbeh britského matematika Alana Turinga. Viedol tím, ktorému sa podarilo rozlúšiť nemecký kód Enigma, vďaka čomu získali Spojenci pred Nacistami veľký náskok. Získané informácie priamo rozhodli o viacerých bitkách. Turing popri tom položil aj základy počítačovej vedy a zostavil prvé počítače. Po vojne však čelil problémom pre svoju homosexuálnu orientáciu.

Historická dráma The Imitation Game priblíži práve obdobie jeho práce pre britské námorníctvo. V hlavnej úlohe sa predstaví Benedict Cumberbatch a sekundovať mu budú Keira Knightley, Mark Strong, či Charles Dance známy vďaka postave Tywina Lannistera z Game of Thrones. Režíroval Nór Morten Tyldum, ktorý sa blysol napríklad výbornou komédiou Buddy (2003).