Expendables: Nezničiteľní 2 (The Expendables 2) © 2012 Bontonfilm SK Expendables: Nezničiteľní 2 (The Expendables 2) © 2012 Bontonfilm SK

Už koncom minulého roka bolo isté, že nás toto leto čaká „nadupaný“ program. Výpočet filmov je vskutku rozmanitý: od komixových záležitostí a muzikálu, cez reštartovania a pokračovania zabehnutých sérií až po crazy komédie. Prinášame vám prehľad najväčších trhákov, ktoré nás plánujú v najbližších mesiacoch odlákať od vody a vtiahnuť z horúčau do klimatizovaných kín. Tento dojem výrazne podčiarkla minulotýždňová expozícia plnohodnotného traileru na akčnú lahôdku Expendables II. Treba sa čo najsôr pripraviť, filmové leto bude vskutku zaujímavé už od júna.

Prometheus

Prvou sondou atakujúcou kiná už 7.júna bude Prometheus, ktorý je zároveň aj tohtoročnou vlajkovou loďou sci-fi. Film si so sebou prináša okrem návratu Ridleyho Scotta k žánru, ktorý ho zadefinoval ako režisérsku megastar filmami Votrelec alebo Blade Runner, aj príbeh zasadený práve do sveta Votrelca. V ňom sa skupina výskumníkov na základe objavu na našej planéte vyberie pátrať po koreňoch civilizácie až hlboko do vesmíru, kde ich čaká nemilé prekvapenie a boj nielen o vlastné prežitie, ale aj budúcnosť celého ľudstva. Scenár sa opiera o prvky „allienizmu“, prežitia ľudskej rasy a samozrejme poctivého cestovania vesmírom. Na jeho vytvorení sa podieľal aj Damon Lindelof, ktorý písal a produkoval množstvo častí populárneho sci-fi seriálu Nezvestní. O zvraty a kľučky máme predom postarané a komentár na konci traileru („Veľké veci majú prosté začiatky“) to potvrdzuje. Mrazivá hudba Marca Streitenfelda a herecké obsadenie v podobe Noomi Rapace, Michaela Fassbendera či Charlize Theron tiež podtrhujú predtuchu skvelého sci-fi horroru.

Total Recall

Pri sci-fi ešte pobudneme. Začiatkom augusta sa k nám totižto dovalí remake filmu Total Recall, ktorý bol založený na kultovom diele futuristu Philipa K. Dicka. Na najnovšiu snímku sa od začiatku zniesla vlna kritiky a niet sa čomu čudovať, pretože klasika Paula Verhoevena z roku 1990 s Arniem Schwarzeneggerom je klenot vtedajšej dekády. V novom šate sa predstaví čoby hlavná postava Douglasa Quaida herec Colin Farrell, ktorý sa bude cítiť nespokojný so svojím životom a rozhodne sa preto dovolenkovať v centre Recall. Tam mu implantujú spomienky špeciálneho agenta, no udalosti sa pochopiteľne vyvinú negatívnejším smerom a z Quaida sa stane utečenec. Je badať riadny nádych verhoevenovky, ale filmu bude zrejme chýbať jej vtipnosť a grácia. Naopak, evidentne sa ťahá skôr do akčnejšej roviny s temným podmazom, čomu napovedá aj zverenie projektu Lenovi Wisemanovi, ktorý má za sebou prvé dva Underworldy a štvrtý kus Smrtonosnej pasce. Práve tento element môže byť rozhodujúci pri úspechu, respektíve neúspechu filmu a nápomocné nemusia byť ani veľmi pôsobivé efekty.

Bournov odkaz (Bourn Legacy)

Koncom augusta zažijeme aj pokračovanie veľmi úspešnej trilógie o agentovi Bournovi s názvom Bournov odkaz. Paul Greengrass a Matt Damon dali téme zbohom tretím dielom, no latku ním nastavili veľmi vysoko. Režisér a scenárista Tony Gilroy (atmosferický debut Michael Clayton) má teda čo robiť. Dej ďalšieho spracovania knihy (po smrti spisovateľa Roberta Ludluma tentokrát z pera E. Van Lustbadera) sa točí okolo Aarona Crossa – posledného „produktu“ organizácie Treadstone. Na margo agenta Bourna sa dozvedáme, že bol len špičkou ľadovca, čím Hollywood dáva jasne najavo, že pokračovaní môže vzniknúť omnoho viac. Či však budú vo filme prítomné i kvalitatívne parametre, ktoré tak prekonajú predošlé časti, je zatiaľ nanajvýš otázne. Je však vidieť, že režisér plánuje ísť v šľapajách Greengrassovej atmosféry a hlavne druhej polovici teaseru cerí poriadne zuby. A charakterový Jeremy Renner je pre postavu agenta viac než dobrá voľba.

Návrat Temného rytiera (Dark Knight Rises)

Najočakávanejším filmom leta je bezpochyby Návrat Temného rytiera. Christopher Nolan sa na margo posledného dielu vyjadril, že sa z jeho strany ide o koniec série. Na čo sa však máme tešiť? Po udalostiach s Dentom sú všetky idey, ktoré Batman predstavoval v troskách a navyše prebieha na alter ego Brucea Wayna intenzívna poľovačka. Gotham sa po jokerových vylomeninách zmieta v chaose a na scéne sa objavuje mysteriózny Bane (rastúci Tom Hardy), ktorý sa po vzore lumpa ako lusk snaží zničiť mesto. O tom, že zavŕšenie trilógie bude vskutku epické napovedá množstvo indícií. Už len explózia futbalového ihriska za sprievodu Zimmerovej hudby je impozantná. Rozpočet 250 miliónov dáva predtuchu bombastických efektov, ale ako sme si už pri režisérovi zvykli, oproti obsahovej stránke by to mali byť (našťastie) len veci druhoradé.

Rock of Ages

Jednoduchý príbeh o hudobníkovi (Tom Cruise), bažiacom po klišéovitých svetlách reflektorov a o dievčati z malého mesta, túžiacom splniť si svoj štandardný hollywoodsky sen tvorí základ muzikálu Rock of Ages. Navyše sa hlavní protagonisti do seba bezhlavo zaľúbia, ale ich láska bude nečakane (!!) čeliť niekoľkým prekážkam, napríklad v podobe ohnivej Catherine Zeta-Jones. Vravíte si: čo tu preboha robí tento film? Akokoľvek sa to zdá prihlúple, upútavka nastoluje zaujímavý kukuč do rockovej subkultúry 80. rokov a triviálny príbeh je teda na mieste. Ako je zrejmé z názvu a žánru, pôjde tu aj o tony rockovej hudby. Film je ovenčený skladbami kapiel Poison, Journey alebo famóznych Twisted Sister. Navyše režisér Adam Shankman evidentne čerpá z atmosféry, ktorú tieto skupiny dokázali svojho času na pódiu vyprodukovať, takže rockeri si prídu na svoje. Premiéra u nás 2.augusta.

Susedská hliadka (Neighborhood Watch)

Čo do bránice sú najväčšími lákadlami komédie Susedská hliadka a Ted, prvá dokonca s prvkami sci-fi. Štvorica unudených tatkov v nej na predmestí zformuje domobranu s cieľom dávať pozor na aktivity miestnych výrastkov a narušiteľov. To však ešte nemajú páru o tom, že budú mať čo do činenia s inváziou mimozemsťanov. Znie to riadne uletene, a kedže sú v hlavnom kvartete obsiahnuté mená Ben Stiller a Vince Vaughn, nič iné sa očakávať ani nedá. To však nie je všetko. Dopĺňajú ich totiž Jonah Hill (objaví sa aj v sľubnom 21 Jump street) a britský komik Richard Ayoade, fanúšikom britského sériálu IT Crowd dôverne známy ako Moss. Film sa u nás objaví začiatkom augusta.

Ted

Druhé lákadlo má ohlásenú premiéru až v druhej polovici septembra. A pre vyznávačov vulgárnych vtipov pôjde o skutočnú lahôdku, pretože sa jedná o režijný debut Setha MacFarlaneho, ktorý vytvoril priam legendárny seriál Family Guy (a.k.a. Griffinovci). Vo veľmi vtipnom traileri sú nám predstavení chlapík John (Mark Wahlberg) a jeho fešná polovička Lori (Mila Kunis), majúci sa silno k sebe. Avšak v posune ich vzťahu na vyšší level bráni malá drobnosť – Johnov hovoriaci medvedík Ted. Toho si vysníval e/šte ako chlapec a odvtedy s ním trávi čas takmer tri desaťročia. Ak by sa vám toto nezdalo zvlášte, ale zlaté, vedzte, že Tedov slovník patrí k tým „vyberaným“ a macko je navyše aj riadny zvrhlík a lenivec.

Expendables II

Spomínané pokračovanie akčného nákladu spred dvoch rokov s názvom Expendables II sa k nám chystá ako jeden z posledných letných megahitov a pasuje sa do pozície pravej čerešňičky na torte. Sylvester Stallone znovu dokazuje (po poslednom Rockym a Rambovi), že je tým pravým lepidlom pre nabúchaných svalovcov a poctivý žáner rokov osemdesiatych prináša v nevídanej palebnej sile. K známej partii pribudli aj Jean-Claude Van Damme (áno, všetci štyria:) a veľký obľúbenec Chuck Norris. Pôvodne sa zdalo, že sa prvý diel len nostalgicky poohliadne po starom dobrom akčnom filme a dvojka bude nenásytne vykrádať a przniť. No ukážka je nabitá vtipnými hláškami (Stathamove „man and knife“), vytúženými návratmi (terminátorské „I am back“) a po dramaturgickej stránke vyzerá jednotka popri nej ako slabý odvar. Nadšenci tohto druhu zábavy určite veselo zbroja pri fakte, že sa na direktorskú stoličku posadil Simon West, ktorého Con Air patrí medzi to najlepšie, čo 90e roky vyprodukovali. Mädliť ruky si budeme do začiatku septembra, kedy má film premiéru.

Ako je vidieť, po pomerne slabom lete spred roka sa nám dostane zadosťučinenia. Okrem uvedených k nám ešte zavíta už piaty diel Resident Evil s názvom Odplata, sandlerovka Môj otec je šialenec a reboot série o Spidermanovi s prívlastkom Amazing. V júli sa dokonca dozvieme, ako to v „skutočnosti“ bolo s legendárnym prezidentom Abrahamom Lincolnom. Ten sa bude oháňať sekerou ako lovec upírov vo fantasy výplode, kde po taktovkou Timura Bekmambetova (Nočná hliadka) a dozorom Tima Burtona vybuchujú stromy. Nezostáva teda nič iné, len zrušiť dovolenky a s predstihom si rezervovať miesta v biografoch :).