Kura na slivkách (Poulet aux prunes) © 2011 ASFK Kura na slivkách (Poulet aux prunes) © 2011 ASFK

Bez ohľadu na to, či Hollywood vlani získal doposiaľ najlepšie tržby alebo nie, uplynulý rok sa nedá považovať za filmovo silný a obzvlášť nezaujímavá bola filmová jeseň – ale sklamaniam a úspechom minulého roka sa budeme venovať až v ďalšom tematickom článku. S novým rokom ide ruka v ruke i prísľub zaujímavejšej filmovej ponuky, ktorú otvára filmová adaptácia svetovo známeho muzikálu Bedári, ktorému sa venujeme v samostatnom preview. Január nás oslovil veľmi pestrou ponukou, ktorú by ste si nemali nechať ujsť.

The Master
premiéra 10.1.

V druhom premiérovom týždni sa do kín chystá dráma, ktorú napísal a režíroval Paul Thomas Anderson. Za sebou má síce len päť celovečerných filmov, no už päťkrát bolo jeho meno v hre o Oscara, pričom až tri nominácie sa viazali k jeho poslednej dráme Čierna krv (There Will Be Blood, 2007). The Master mal premiéru na Benátskom festivale, ktorý ocenil titulnú dvojicu hercov a film si odniesol aj Strieborného leva.

Pri písaní scenára pre snímku The Master sa Andreson inšpiroval zakladateľom scientologickej cirkvi, životom spisovateľa Johna Steinbecka a spomienkami zosnulého herca Jasona Robardsa. Zrecykloval i nepoužitý materiál z jeho predchádzajúcich projektov, aby vznikla dráma o filozofickom hnutí, na ktorého čele je charizmatický Lancaster Dodd. Príbeh je však rozprávaný z pohľadu Freddieho Quella – sexom posadnutého veterána druhej svetovej vojny, ktorému post traumatický stres bráni zaradiť sa do spoločnosti. Freddie v podaní takmer oscarového Joaquina Pheonixa veľmi ľahko podľahne vábeniu hnutia. V úlohe vodcu uvidíte Phillipa Seymoura Hoffmana, pre ktorého ide už o piatu spoluprácu s režisérom a Freddieho manželku zosobnila Amy Adams.

Kráľovská aféra
premiéra 17.1.

Táto dánsko-švédsko-česká koprodukčná historická dráma vznikala ťažko – a tak trochu i bizarne. Scenáristická dvojica, ktorá stojí i za filmovou adaptáciou prvého dielu známej švédskej trilógie Millennium (Muži, ktorí nenávidia ženy/Män son hatar kvinnor, 2009), Rasmus Heisterberg a Nikolaj Arcel sa i teraz chceli odpichnúť od knižnej predlohy a vyhliadli si román Pera Olova Enquista. Kniha zaznamenávala udalosti okolo psychicky nevyrovnaného dánskeho kráľa Kristiána VII. z pohľadu kráľovského lekára v čase, keď stál ako obžalovaný pred dánskym súdom.

Lenže práva na ňu už dlhé roky vlastnila iná produkčná spoločnosť, ktorá ich odmietla uvoľniť, a tak sa Kráľovská aféra musela oficiálne uspokojiť s iným knižným zdrojom – šteklivým románom, ktorý sa sústreďuje na milostnú aféru dánskej kráľovnej a spomenutého lekára. Nevadí, spisovateľa Enquista i tak dotiahli na pľac, aby „dohliadol na historickú presnosť“. Snímka si minulý rok z Berlinale odniesla dvoch Strieborných medveďov za scenár za herecký výkon Mikkela Boea Følsgaarda v roli kráľa. Dráma sa takisto prebojovala medzi deväť semifinalistov na zahraničného Oscara.

Divoký Django
premiéra 17.1.

Historickým udalostiam – hoci so špecifickým tarantinovským nadhľadom – sa venuje aj hviezdne obsadený akčný špagety western Divoký Django. Už pred piatimi rokmi sa nechal Quentin Tarantino počuť, že by rád nakrútil film, ktorý rozoberá krvavé americké dejiny, ale historický veľkofilm na mysli rozhodne nemal. Vzal to z iného konca a príbeh je (ako inak) krvavou odvetou oslobodeného otroka Djanga (Jamie Foxx), ktorý so svojím nemeckým spoločníkom, doktorom Kingom Schultzom (Christoph Waltz), mieri na plantáž neľútostného Calvina Candieho (Leonardo DiCaprio), aby oslobodil svoju manželku.

Tarantino témou otroctva v Amerike brnkol na citlivú strunu a nevyhla sa mu ani kritika zo strany černošského režiséra Spika Leeho a časti akademickej obce. Avšak, Tarantino sa nielenže nesnažil pedantsky podať historické fakty (dokonca pri jednom rozhovore podotkol, že brutalitu, ktorú uvidíme vo filme historickej realite nesiaha ani po päty), ale viacero černošských hercov a kolegov z filmového biznisu sa ho neváhalo pred médiami zastať. Navyše, podľa štatistík si film získal aj silné afroamerické publikum, najväčšie americké denníky sú z westernu nadšené a je viac ako pravdepodobné, že sa Divoký Django bude skloňovať aj pri viacerých oscarových nomináciách. Viac o filme si môžete prečítať v našom preview.

Lincoln
premiéra 24.1.

Pri otrokárstve ešte zostaneme. Dva mesiace po svetovej premiére sa aj do našich kín chystá biografická dráma o jednej z najdôležitejších postáv amerických dejín. Steven Spielberg na filme pracoval viac ako dekádu a jeho konečný scenár napísal Tony Kuchner, ktorý Spielberga nadchol, keď v roku 2005 spolupracovali pri historickom trileri Mníchov (Munich, 2005). Abrahama Lincolna zosobnil Daniel Day-Lewiss.

Dráma sa odohráva v roku 1865 a zaznamenáva posledné štyri mesiace Lincolnovho života a teda i končiacu občiansku vojnu. Prezident stojí pred neľahkou situáciou. Na jednej strane, každý deň občianskej vojny stojí národ tisíce životov. Na druhej strane, v senáte musí pretlačiť dodatok k ústave, ktorý oslobodzuje Afroameričanov z otroctva skôr, ako sa vojna skončí, lebo južanské štáty federácie by zmarili hlasovanie. Historici sa síce zhodujú, že film nie je historicky úplne presný, no pre spoločnosť je viac ako potrebný. Silu a dôležitosť príbehu si sám Spielberg uctil tak, že na nakrúcanie chodil v obleku. Zaujímavosťou je aj to, že vo filme zaznie skutočné tikanie Lincolnových hodiniek.

Paralelné svety
premiéra 31.1.

Nestáva sa často, že romantický film príde s niečím úplne novým konceptom. O zaujímavú premisu tejto kanadsko-francúzskej produkcie sa postaral Angertínčania Juan Diego Solanas (je tiež režisérom filmu) a Santiago Amigorena. V nej dve planéty ležia hneď vedľa seba a kým tá „hore“ prosperuje a je bohatá, tá „dole“ je chudobná. Prechod medzi nimi je, samozrejme, zakázaný a jediný kontakt oboch planét sprostredkúva spoločnosť „TransWorld“. V tomto silne hierarchickom vesmíre sa Adam na vrcholku hory, zamiluje do Eden, ktorá je z druhej planéty a snaží sa urobiť všetko preto, aby boli spolu. V hlavných úlohách uvidíte Kirsten Dunst a Jima Sturgessa. Paralelné svety podľa traileru lákajú divákov na prepracované vizuálne efekty a hoci nemusia úplne uspokojiť fanúšikov sci-fi, romantici si zaiste prídu na svoje.

Lovci gangsterov
premiéra 31.1.

Nabitý hereckými esami, drsnými akčnými scénami a noblesou štyridsiatych rokov minulého storočia – taký je film Lovci gangsterov inšpirovaný skutočným bojom losangelských policajtov proti obávanému bossovi podsvetia, Mickeymu Cohenovi. Fanúšikovia gangsteriek sa nádejajú, že Lovci gangsterov bude kultovkou žánru novej generácie. Réžie sa chopil Ruben Fleischer, ktorý sa ukázal hlavne postapokaliptickou hororovou komédiou Zombieland (2009). Nemilosrdného mafiána si zahral Sean Penn a jeho príťažlivú spoločníčku Emma Stone. Medzi štýlovo oblečenými policajtmi, ktorí sa rozhodli nebrať ohľad na zákon pri čistení východného pobrežia, spoznáte napr. Ryana Goslinga a Josha Brolina.

Kura na slivkách
premiéra 31.1.

Posledný film tohto zoznamu nie je nijakou novinkou, v domácom Francúzsku sa premietal už v októbri 2011. Napokon sa dostal i do našej distribúcie, hoci na jeho premietanie budete musieť striehnuť vo vašom filmovom klube. Podrobnosti o filme sme písali už v článku Horúce novinky európskeho filmu.