Mesiac december môžeme rozdeliť na dve časti. Vyšlo to tak, že máme až päť premiérových štvrtkov. Prvé dva týždne však neprinášajú nič zaujímavé, i keď deti si prišli na svoje vďaka Kocúrovi v čižmách, ktorý mal premiéru minulý týždeň (1. decembra). V druhej polovičke mesiaca to však vyzerá už viac ako dobre a záver roka tak bude veľmi silný. Priblížime si päť premiérových titulov.

Premiéra 15. decembra:

Mission: Impossible – Ghost Protocol
Ako prvý do kín prichádza už štvrtý diel série Mission: Impossible s podtitulom Ghost Protocol. Obľúbená špionážna séria bola obnovená v roku 2006 po desiatich rokoch. Nové časti nikdy neboli plánované vopred, a tak ide o dejovo samostatné filmy. Posledný z nich režíroval J.J. Abrams, ktorý sa tentoraz angažoval ako producent. Napísaním scenára boli poverení André Nemec (seriál Alias) a Josh Appelbaum (Alias, Life on Mars), takže Ambrasov vplyv bol výrazný. Zaujímavosťou je, že réžia bola zverená do rúk Brada Birda. Pre úspešného režiséra animovaných filmov ako Ratatouille a Rodinka úžasných je to prvá hraná snímka vôbec. Reakcie divákov po americkej premiére sú však viac ako kladné.

Opäť sa stretneme s agentom Ethanom Huntom v podaní nestarnúceho Toma Cruisea. Ethan sa tentokrát dostane do problémov rovno s americkou vládou. Počas jeho tajnej misie v Moskve dôjde k útoku na Kremeľ a ruská vláda požaduje rozpustenie jeho agentúry. Rozhodne sa tak so svojim novoposkladaným tímom (tvorí ho napríklad technik a analytik z kancelárie) prísť veci na koreň a očistiť tak meno svojej agentúry. Popri Cruiseovi sa v hlavných úlohách objavili Jeremy Renner, Simon Pegg a Paula Patton.

Rumový denník
S tvorbou amerického spisovateľa Huntera S. Thompsona sa pravdepodobne väčšina z nás zoznámila sprostredkovane cez známu filmovú adaptáciu jeho románu Strach a hnus v Las Vegas. Ak ste to videli, tak si viete predstaviť, že Thompson zachycuje svet v jeho plnej kráse aj keď ide o jeho odvrátenú tvár. Román The Rum Diary napísal ešte v 60. rokoch a zakladá sa aj na jeho vlastných zážitkoch z Puerta Rica, kde sa snažil preraziť ako novinár.

Hlavného hrdinu Paula Kempa stvárnil Johnny Depp. Paul na karibskom ostrove prepadne chuti rumu a stane sa priam posadnutý mladou ženou Chenault (Amber Heard). Na divokej ceste sebadeštrukcie čelí mnohým výzvam súkromného i profesionálneho života. V ďalších úlohách sa predstavili Aaron Eckhart, Giovanni Ribisi, či Richard Jenkins. V traileri to všetko vyzerá veľmi humorne, ale treba sa pripraviť na to, že Rumový denník podobné ako Strah a hnus v Las Vegas nesadne každému a bude naň veľa negatívnych reakcií.

Premiéra 22. decembra:

The Inbetweeners Movie
Britská tínedžerská komédia založená na rovnomennom seriáli od Damona Beesleyho a Iaina Morrisa. Predtým sa napríklad scenáristicky podieľali na seriáli Flight of the Conchords a napísali aj scenár aktuálnej filmovej adaptácie. Režíroval Ben Palmer, ktorý bol doteraz známy vo Veľkej Británii vďaka práci na viacerých komediálnych show programoch. Film na jednej strane slúži ako uzavretie seriálu, ale nemalo by v zásade prekážať divákom, ktorý o mladých hrdinoch doteraz nepočuli.

Príbeh filmu sa odohráva počas prázdnin na Kréte. Partia štyroch chalanov – kamarátov práve ukončila svoj posledný spoločný rok na škole. Čo si však počnú spoločenský nie veľmi skúsený 18 roční mladíci na takejto dovolenke? Budú v tom samozrejme dievčatá a podobné veci. Jednoducho typická tínedžerská komédia. Seriál však zbieral počas troch rokov vysielania veľmi dobré ohlasy a získal i viacero ocenení v kategórii situačná komédia.

Premiéra 29. decembra:

Sherlock Holmes: Hra tieňov
Rovnako ako pred dvoma rokmi aj teraz k nám Sherlock Holmes prichádza až v samom závere roka. Nesmrteľní detektív si v podaní Roberta Downeyho Jr. Našiel mnohých fanúšikov, a tak patrí medzi veľmi očakávané snímky. Opäť režíroval Guy Ritchie. Slabším článkom sa však javí byť scenár. Napísal ho americký manželský pár Kieran (herec) a Michele Mulroneyovci, ktorý doteraz scenáristicky stáli len za neúspešným nezávislým filmom Paper Man. Dúfajme, že sa táto voľba neukáže pre film ako kritická.

Sherlock Holmes konečne stretáva vyrovnaného súpera, profesora Jamesa Moriartyho (Jared Harris). Potom, čo nájdu mŕtve telo korunného princa Rakúska, polícia to prehlási za samovraždu. Holmes to však považuje za vraždu a podozrieva práve Moriartyho. Spolu s Dr. Watsonom (Jude Law) a cigánkou Sim (Noomi Rapace), ktorej zachránil život, sa vydáva na nebezpečné vyšetrovanie naprieč kontinentom. Profesor je však so svojim majstrovským plánom stále o krok pred nimi.

Čierna hodina
Na prvý dojem to možno vyzerá ako hlúposť, ale mohla by byť z toho vydarená filmová zábava. Dobré predpoklady to má na obe varianty. Za projektom stojí Kazach Timur Bekmambetov, ktorý sa ako režisér preslávil ruskými filmami Nočná hliadka, Denné hliadka a americkým Wanted. Dnes sa viac angažuje ako producent, a tak tomu je aj pri Čiernej hodine. Réžiu zveril do rúk Chrisovi Gorakovi, pre ktorého to bude po nevydarenom thrillery Mraky nad L.A. druhý pokus o celovečerný film.

Príbeh sa točí okolo partie mladých Američanov, ktorá sa rozhodla spoznávať krásy Moskvy. Počas ich pobytu v tomto veľkomeste sa však stanú svedkami globálnej invázie mimozemšťanov. Okolo seba vidia smrť a deštrukciu. Ak však chcú prežiť, musia sa naučiť s nepriateľom bojovať. Trailery nám odhalili zaujímavo vyzerajúci a nápaditý film s kvalitnými vizuálnymi efektmi. Je sa teda na čo tešiť a snáď sa Gorakovi tentokrát darilo lepšie. Snímku síce financovali americké spoločnosti, ale vyrábala sa v Rusku. Pracovala na nej aj Bekmambetová spoločnosť. Malo by to byť teda aspoň v niečom iné ako bežné americké filmy.