Originálny názov: Arthur Christmas

Žáner:animovaný
Minutáž: 97 minút
Krajina: Veľká Británia, USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP

Réžia: Sarah Smith, Barry Cook
Scenár: Peter Baynham, Sarah Smith
Kamera: Jericca Cleland
Hrajú: James McAvoy, Bill Nighy, Hugh Laurie, Jim Broadbent, Ashley Jensen, Imelda Staunton, Will Sasso, Ramona Marquez, Kevin Eldon, Iain McKee, Miggie Donahoe a ďalší

Arthur zachráni Vianoce (Arthur Christmas, 2011)Povedzme si niečo o očakávaniach. To, čo diváci očakávajú po prečítaní svetových i tuzemských recenzií, je pravdepodobne silný a emotívny zážitok s čarovnou atmosférou. To, čo som čakala ja, bol film animačného štúdia Aardman, ktoré prinieslo svetu Wallaca a Gromita, Slepačí úlet a Spláchnutý – inými slovami, vizuálne originálne snímky plné typického suchého britského humoru, ktorý pobaví skôr po intelektuálnej stránke.

Takže, ak ste si už na internete prečítali viac recenzií, ste spokojní s obrazom, ktorý Vám o filme vykreslili a hľadáte iba ďalšie povzbudenie na cestu do kina, prestaňte čítať. Ako to Santa Claus zvládne za jedninú noc? Vraj otázka, ktorá nebola nikdy poriadne zodpovedaná. Ak hľadáte skutočné vianočné čaro, vo vznášajúcom sa korábe s dokonalým technologickým maskovaním ho nenájdete. A to je aj základnou premisou filmu. Nielen my – ľudia mimo severného pólu – vnímame Vianoce čoraz častejšie ako obdobie plné (zbytočného) stresu. Obdobný pragmatizmus zasiahol už aj Santovú dielňu, ktorú ovláda byrokracia, štandardizácia a veľká riadiaca miestnosť, ktorá podrobne sleduje vojensky precíznu „Operáciu Vianoce“. Santa Claus, akého tu vidíme, je nevýrazným panáčikom, ktorého každý krok riadi technokratický syn Steve, ktorý je mozgom celého zložitého doručovacieho systému.

Arthur zachráni Vianoce (Arthur Christmas, 2011) Arthur zachráni Vianoce (Arthur Christmas, 2011)

Jediný, kto ešte nezabudol na kúzlo Vianoc, je Santov druhý syn Arthur, ktorý si s hlavou v oblakoch stále neuvedomil neschopnosť svojho tatka. Tento malý, bojazlivý rojko všetkým ukáže, o čom Vianoce naozaj sú, keď zistí, že jedno dievčatko zostalo pri rozdávaní darčekov opomenuté. Úprimne, viete si už teraz predstaviť, ako sa film skončí? Áno. Ale to nie je pre rodinných filmoch neobvyklé. Na rad sa teda dostáva samotný príbeh, putovanie, duchovná i tá skutočná cesta a jej sila podmaniť si vás. A tu je, žiaľ, kameň úrazu, ktorý v dobrej mienke o štúdiu Aardman optimisticky pripisujem „tvorivému“ vkladu druhej produkčnej spoločnosti Sony Pictures Animation.

Veľká spoločnosť ako táto sa neuspokojí s pomerne komornými zárobkami a ováciami kritikov – takáto spoločnosť musí zabezpečiť, aby film uspel u čo najširšieho publika a na čo najväčšom počte trhov. Takže to, čo nám film ukazuje, je iba ďalší animák plný naháňačiek, pádov, jednorozmerných vedľajších postáv a – aby to celé bolo čo najvernejšie realite – pre dej úplne zbytočný celosvetový poplach, ktorý má naznačiť, že svet stále nie je pripravený veriť v Santa Clausa. Ak by sa príbeh nenechal vtiahnuť do týchto absurdných a hlboko vyjazdených koľají a sústredil sa viac na pointu, bol by menej konvenčný a o poznanie srdečnejší.

Arthur zachráni Vianoce (Arthur Christmas, 2011) Arthur zachráni Vianoce (Arthur Christmas, 2011)

Takto pojatý film je slabým odvarom potenciálu, ktorý mal. Ak Vás zaujíma, či sa Vaše deti zabavia – pravdepodobne áno. Ak chcete, aby pochopili pointu, stačí po úvode pretočiť na posledných päť minút filmu, pretože to ostatné medzi tým by sa dalo zhrnúť do niekoľkých viet.

Jedno sa však Arthurovi nedá uprieť. Ide o jeden z mála rodinných filmov, ktorého vtipy, dialógy či dej nevyčleňujú z diania ani deti, ani ich dospelý sprievod. V tomto ohľade je našťastie „americkosť“ limitovaná na minimum. Napriek tomu je smutné, keď si pred vrcholom filmu uvedomíte, že nič lepšie, nič netradičné a ani nič priekopnícke už nepríde. Niet sa ani čomu čudovať, tradičný Aardmanovský tím sa na filme zúčastnil nanajvýš na poste výkonného producenta (teda podpisovateľa papierov).