/V nasledujúcich odstavcoch Vám priblížime, na čo sa tento rok môžeme tešiť a pokúsime sa zmapovať tie najočakávanejšie a najžhavejšie projekty prvého polroku v našich kinách.

Zvyšok zimy, respektíve začiatok roka bude najmä v znamení filmov, ktoré už boli premierované v zahraničí, no my máme tú česť až tento rok. Ešte len nedávno bola na Slovensku odpremierovaná veľmi očakávaná fantasy Narnia: Lev, šatník a čarodejnica. Detské dobrodružstvo je verne inšpirované knižnou predlohou C.S. Lewisa, v ktorom sa do fantazíjneho sveta môžeme dostať skrz jeden starý šatník. Novozélandský režisér Andrew Adamson, tvorca obidvoch Shrekov, by mohol zaručovať úspech a kvalitu. Prvé ohlasy (a aj naša recenzia – pozn. šéfredaktora), ale ukazujú, že nepôjde až o také nadšenie a vyslúžené ovácie, ako to bolo v prípade prsteňovej trilógie, s ktorou sa Narnia nemôže v mnohých ohľadoch porovnávať.

Na začiatku druhého mesiaca tohto roka do kín divákov určite pritiahne aj politický thriller (dráma) Stevena Spielberga pod názvom Mníchov. Spielberg mapuje sled udalostí po teroristickom incidente na LOH 1972 v Mníchove. V hlavných úlohách sa nám predstavia Eric Bana či Geoffrey Rush. Spielberg tak po sci-fi trháku Vojna svetov preladil na vážnejšiu tému.

Fanúšikovia biografických filmov či hudobnej legendy 20. storočia, Johnnyho Casha sa môžu tešiť. Už čoskoro aj do slovenských kín príde biografická dráma s názvom Walk the line v hlavnej úlohe s Joaquinom Phoenixom a Reese Witherspoon, ktorá si zahrá Cashovu celoživotnú lásku June Carterovú. Za réžiou stojí James Mangold a my sa po minuloročnom Rayovi môžeme tešiť aj na ďalšiu skvostnú hudobnú ikonu 20.storočia – Johnnyho.

/Ďalší politický thriller nám ponúkne režisér Stephen Gaghan (oscarový scenárista Traffic –Nadvláda gangov) s názvom Syriana. Príbeh bude sprostredkovaný príbehovov mozaikou, ako to bolo v prípade filmu Traffic. Príbeh budú tvoriť osudy troch ľudí- veterána CIA (George Clooney), nádejného brokera (Matt Damon) čeliaceho rodinnej tragédií a právnika (Jeffrey Wright), ktorý má za úlohu spojenie dvoch silných ropných spoločností. A na akú tému bude táto mozaika spojená? Tento krát nie drogy, ale ropný priemysel.

Príbeh indiánskej princezny Pocahontas je u nás známy vďaka disneyovke z roku 1995 a teraz konečne prichádza aj seriózne celovečerné spracovanie. Legendu o bielom osadníkovi Johnovi Smithovi (Colin Farrell) a krásnej mladej (veľmi mladej) Pocahontas, ktorá súvisí s počiatkom amerických novodobých dejín, má na starosti Terrence Malick (réžia aj scenár). Dej sa bude odohrávať počiatkom 17. storočia a okrem milostného príbehu bude vykresľovať aj spor medzi bielymi osadníkmi a domorodými kmeňmi. Film uvidíme v marci a nájdeme ho pod názvom Nový Svet.

Režisér Andrew Niccol, režisér futuristických filmov S1m0ne a Gattaca nám pripravil príbeh jedného naozaj prefíkaného, zaujímavého a odvážneho človeka. Je ním na pohľad veľmi elegantný podnikateľ Yuri Orlov (Nicolas Cage), ktorý sa špecializuje na dodávky zbraní, v čom je absolútna svetová špička. Lenže ako to v živote chodí, nie všetko sa vždy podarí, a keď mu nie celkom vyjde jedna dodávka, ide mu vážne o holý krk. Film Obchodník so smrťou (Lord of War) je nakrútený podľa skutočného príbehu a vo filme sa nám okrem iných predstavia aj Bridget Moynahan, Ian Holm a Donald Sutherland.

/Zabudnúť nesmieme ani na veľmi oceňovanú, kritikmi milovanú snímku režiséra Anga Leeho, Brokeback Mountain (Skrotená hora), ktorá zachytáva milostný vzťah dvoch kovbojov na počiatku 60-tych rokov v Amerike. Opäť žánrový film, opäť výrazná deštrukcia z pohľadu Anga Leeho. Hlavné úlohy si podelili Jack Gyllenhaal a Heath Ledger. Film už stihol pozbierať niekoľko ocenení, zároveň Zlatého leva, a je jedným z najhorúcejších kandidátov na Oscara, keďže akadémia je rovnako ako pri minuloročnom triumfe témy eutanázia (Million Dollar Baby, Hlas mora) dojatá aj teraz – z homosexuálnej westernovej love story.

Máj nám prinesie skutočné filmové sústa. Čaká nás už tretia „nemožná“ misia Ethana Hawka opäť v presvedčivom podaní Toma Cruisa, no tento krát v réžií celovečerného debutanta J. J. Abramsa. Mission: Impossible III. vôbec nenahráva ani fakt, že na režisérskej stoličke sa už vystriedali dvaja režiséri a to David Fincher a Joe Carnahan. Cruiseovi budú sekundovať Laurence Fishburne a Val Kilmer. Zápletka a príbeh sa zatiaľ držia v prísnej tajnosti.

Druhým májovým, tuho očakávaným filmom je film úspešného režiséra Rona HowardaThe Da Vinci Code. Film bude nakrútený podľa kontroverzného megabestselleru Dana Browna, ktorý spochybňuje a vyvracia niektoré historické fakty katolíckej cirkvi (napríklad aj zo života Ježiša Krista) a dáva ich na „správnu mieru“. V útrobách parížskeho Louvra je zavraždený jeho hlavný kurátor. No pred tým, ako stihol posledný krát vydýchnuť zanecháva po sebe stopy, po ktorých sa vydáva špecialista na šifry a jej skryté významy (Tom Hanks), no súčasne po ňom sa vydáva aj detektív v podaní Jeana Rena, ktorý je v domnienke, že práve on zavraždil hlavného kurátora. Rozlúštenie skrytého významu však môže viesť až k narušeniu úplných základov celej katolíckej cirkvi.

/A do tretice všetko dobré. Čaká nás už tretie comicsové dobrodružstvo X-Men. Dosť závažným faktom je najmä strata režiséra Bryana Singera a takmer celého tímu (scenárista, kameraman, strihača či skladateľa), ktorý momentálne dokončuje najočakávanejší film leta, návrat legendárneho comicsového hrdinu – Superman Returns, ktorého sa dočkáme až v Auguste. V X-Men III. sa okrem známych tvári (Hugh Jackman, Patrick Stewart) objavia aj nové tváre ako Vinnie Jones a Keisey Grammer. Réžie sa ujal Brett Ratner a my sme zvedaví, ako táto výrazná zmena tímu zapôsobí na samotné tretie pokračovanie úspešnej mutantskej sci-fi série.

Jún, posledný mesiac školského roka nám neprinesie žiadny veľký hit, ale predsa sa môžeme tešiť na dva veľmi zaujímavé filmy. Mladý, no zatiaľ veľmi úspešný režisér Marc Forster nám pripravil depresívny mysteriózny thriller Stay o výprave medzi svetom živým a svetom mŕtvym. V hlavných úlohách sa nám predstavia Ewan McGregor a Naomi Watts. Druhým filmom bude tvrdá a drsná dráma Hooligans z prostredia Hooligans- bitkárskych a agresívnych fanúšikov britského futbalu v hlavnej úlohe s Elijahom Woodom.

Takže tento prvý polrok roku 2006 nám pripravil naozaj zaujímavé a príbehovo pestré filmové sústa. Okrem tretích pokračovaní, knižných či comicsových adaptácií sa tak môžeme tešiť konečne aj na niečo originálne.