Určite mi dá každý za pravdu, keď napíšem, že prvá časť tohto roka bola oveľa očakávanejšia a filmovo určite pestrejšia ako bude zvyšok, respektíve druhý polrok roka 2006. Však sa len pozrime dozadu – zaplavila nás vlna filmov, ktoré bojovali o Oscary (Narnia, Mníchov, Gejša, Brokeback Mountain, Good night, and good luck) a do kín prilákal najviac jednoznačne blockbusterový máj (Mission : Impossible 3, Da Vinciho Kód, X-Men 3).

Let číslo 93Na úplnom začiatku leta nás privíta komerčne najúspešnejší film Woodyho Allena za posledných 10 rokov Match Point. Dráma sleduje osudy muža, ktorý si slušne buduje chodníček k vyššej spoločnosti až tak, že ho zahubia vlastné veľké ambície. Ocitá sa medzi dvoma ženami a situácia končí priam tragicky.

Konečne sa dočkáme aj prvého počinu z dvojice filmov o tragickej udalosti, ktorá sa 11. septembra zapísala čiernymi písmenami do histórie ľudstva. Bude ním Let číslo 93, ktorý sa v zahraničí teší veľkej obľube. Režisér Paul Greengrass sľubuje vernú rekonštrukciu tragického dňa, ktorá by sa nemala venovať iba samotnému útoku a jeho hlavným aktérom, ale aj všedným ľudom, ktorých táto smutná udalosť zasiahla. Prvým letným blockbusterom bude očakávaný remake legendárneho hitu Poseidon, ktoré si zobral pod svoje režisérske krídla „s morom skúsený“, nemecký režisér Wolfgang Petersen (Ponorka, Dokonalá búrka). V hlavných úlohách uvidíme žijúcu legendu Richarda Dreyffusa, Kurta Russela či hip hopovú hviezdu a členku skupiny Black Eyed Peas Fergie.

Snímka Libertin bude sledovať vzostup a pád veľkého rebela modernej spoločnosti 17. storočia, Johna Wilmota, známejšieho ako Earl z Rochesteru, ktorý si vybudoval povesť talentovaného spisovateľa s kazeným a poburujúcim životným štýlom a neutíchajúcimi škandálmi. Hlavná úloha pripadla bývalému hollywoodskemu rebelantovi Johnnymu Deppovi a po jeho vynikajúcich výkonoch, ktoré predvádza v posledných rokov sa určite máme, čo sa týka jeho hereckého umenia, na čo tešiť. To však nebude ani zďaleka jediné dielo, v ktorom J. Deppa toto leto uvidíme.

Piráti z Karibiku 2 - Truhlica mŕtveho mužaNa samotný koniec júla zavíta do slovenský kín v poradí druhý veľký blockuster (bezpochyby jeden z najväčší kasových trhákov roka) dobrodružno-akčný Piráti z Karibiku 2 – Truhlica mŕtveho muža. Tento krát si charizmatický kapitán (pirát) Jack Sparrow uvedomí, že má u Daveyho Jonesa (mimochodom kapitána lode duchov) krvavú dlžobu. Ak nechce zostať prekliatym večným prekliatím, musí svoju dlžobu čím skôr splatiť. Na cestu si však zavolá priateľa Willa Turnera (Orlando Bloom), a tak ohrozí jeho svadbu s Elizabeth Swannovou (Keira Knightley). Som zvedavý, či si Depp aj druhým pokračovaním vybojuje svoju ďalšiu nomináciu na Oscara za dokonalého stvárnenie piráta Jacka Sparrowa.

V auguste je pre vás pripravený najočakávanejší film tohtoročnej letnej sezóny, veľký návrat neprekonateľného hrdinu – Superman sa vracia. Za réžiou stojí solídny režisér dvoch X-Menov Bryan Singer, ktorý práve kvôli Supermanovi prenechal svoju režisérsku stoličku u X-Mena 3 Brettovi Ratnerovi a pustil sa do inej, očakávanejšej komiskej tematiky. Najväčší hrdina planéty pred šiestimi rokmi záhadne zmizol a zostala po ňom iba zvýšená kriminalita. Ale už onedlho, presnejšie 10. augusta sa na Zem (aj do slovenský kín) vráti Superman (Brandon Routh), ktorý musí čeliť hneď dvom nepriazniam osudu – dávny nepriateľ Lex Luthor (Kevin Spacey) si na neho brúsi zuby a jeho milovaná reportérka Lois Lane (Kate Bosworth), ktorá sa zdá, že zabudla na minulosť a začala novú kapitolu života, v ktorej si Superman bude musieť nájsť zaslúžené miesto. Nastali pre neho zlé časy, lebo sa chce vrátiť do spoločnosti, ktorá si už zvykla žiť bez neho. Tento scenár sľubuje lepšiu psychológiu postáv a emotívnejší alebo vážnejší tón.

Ďalším letným hitom by sa mali stať animované Autá od štúdia Pixar. Vo svete, ktorý vyzerá takmer úplne ako náš súčasný neexistujú ľudské bytosti. Nájdeme v ňom iba autá, vykonávajúce ľudské činnosti. Ich potravou je benzín, ako topánky im slúžia pneumatiky a automechanik slúži ako obvodný lekár. Jednoznačný letný animovaný hit.

Lady in the WaterSeptember odštartuje, asi jeden z najočakávanejších filmov roka, film obľúbeného majstra napätia a dejových zvratov – Dáma vo vode (Lady in the Water). Už sme sa báli s malým Coelom, ktorí stretával duchov, potom sme žasli nad komiksovými predstaviteľmi v reálnom živote, zimomriavky nám naháňali neznáme príšery, ktoré napádali osadu a tento krát toto? Príbeh o morskej panne, ktorú zachráni jeden obyčajný domovník (Paul Giamatti) – áno znie to čudne. Týmto filmom by sa síce Shyamalan mohol odkloniť od svojich predošlých skvelých thrillerov, no ani v tomto prípade v charakteristike príbehu nechýba slovíčko mysterióznosť a napätie. Morskú pannu stvárni slepá Ivy z Osady – Bryce Dallas Howard.

Jednými zbožňované, inými zatracované umelecky spracované kultové Sin City: Miesto Hriechu sa dočkalo svojho pokračovania, ktoré prichádza po vyše roku, čo je dosť krátky čas. Sin City: Miesto hriechu 2 sa bude niesť v podobnom (až otrocky) spracovanom štýle a bude sledovať príbeh Dwighta (Clive Owen), ktorý sa momentálne živí organizovaním stretnutí významných obchodníkov s prostitútkami zo Starého mesta, aby potom predával exkluzívne fotky z týchto stretnutí ich manželkám. V druhom pokračovaní uvidíte okrem hercov z pôvodnej zostavy napríklad aj Angelinu Jolie.

Druhý film zobrazujúci tragický teroristický útok z 11. septembra 2001 nesie názov World Trade Centre, ktorý si zobral na starosť úspešný Oliver Stone, ktorý do hlavnej úlohy hasiča obsadil Nicolasa Cagea. Premiéra je stanovená na 11. 09. 2006.

Monster HouseOktóber sa bude niesť viac menej v rozprávkovom smere. Film Monster House bude síce animovaný, no skôr pôjde o napínavý animák ako o nejakú rozprávku. Trojica dospievajúcich detí sa rozhodne, že preskúma jeden strašidelný dom, čím chcú prekonať svoj dávny strach. To ale ešte nevedia, že spomínaný dom je živý a k tomu ešte pekelne hladný. Producentmi tohto projektu sú absolútne režisérske osobnosti súčasnosti Steven Spielberg a Robert Zemeckis.

Po Monster House sa môžete tešiť na snímku Asterix a Vikingovia, ktorý bude tiež animovaný. Čiže nečakajte žiadne voľné pokračovanie predošlých hraných filmov s Gérardom Depardieuom a Christianom Clavierom.

V novembri si prídu na svoje najmä deti či milovníci Michaela Douglasa. Tak trochu predčasne k nám dorazí tretie pokračovanie úspešného príbehu s Timom AllenomSanta Claus 3. Druhé pokračovanie za jednotkou zaostávalo a výsledok nebol veľmi vydarený, tak dúfajme v oveľa lepší výsledok. Sentinel – tak sa volá nový thriler s Michaelom Douglasom. Dejová línia je veľmi jednoduchá, dúfajme, že o to lepšia bude atmosféra. Príbeh hovorí o špeciálnom agentovi P. Garrisonovi, členovi ochranky Bieleho domu, ktorý sa pokúsi prekaziť chystaný atentát na prezidenta Spojených štátov.

Čo sa týka posledného mesiaca v roku, veľa decembrových premiér ešte nie je stanovených. Jediné, čo momentálne stojí za zmienku, je adaptácia u nás takmer neznámej knižnej fantasy série Eragon. Je to prvotina režiséra Stefena Fangmeiera a medzi inými si to vo filme strihnú Jeremy Irons a John Malkovich.

Želám veľa kultúrnych a filmových zážitkov, ktoré zažijete v nasledujúcom polroku. Pred nami je spaľujúce leto plné blockbusterov či animákov, takže hor sa do kina.