Originálny názov: Bandidas

Žáner: akčná komédia
Minutáž: 93 minút
Krajina pôvodu: Francúzsko / Mexiko / USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Joachim Roenning, Espen Sandberg
Scenár: Luc Besson, Robert Mark Kamen
Kamera: Thierry Arbogast
Hudba: Eric Serra
Hrajú: Penélope Cruz, Salma Hayek, Steve Zahn, Dwight Yoakam, Denis Arndt, Audra Blaser, Sam Shepard

Sexi PistolsWestern je vraj v súčastnosti mŕtvy žáner. Preč sú časy, keď boli v móde hrdinovia s koltom za pásom. Western patrí minulosti. Väčšina pokusov o jeho vzkriesenie dopadlo mizerne. Posledný dôstojný zástupca tohto žánru vznikol v roku 1990 pod režisérskou taktovkou Kevina Costnera a jeho meno bolo Tanec s vlkmi. Po Kostnerovom hereckom aj režisérskom najväčšom úspechu už v oblasti westernu neprišlo nič prevratné. A zostane to tak aj naďalej, pretože nový film z pera Luca Bessona rozhodne nepatrí medzi filmy, ktoré by sa so sedem oscarovým Tancom Kevina Kostnera mohli čo i len porovnávať.

Luc Besson sa zo skvelého režiséra zmenil na biznismana. Píše scenáre ako na bežiacom páse, produkuje béčkové filmy a jeho meno sa objavuje na všetkom, čo by mohlo priniesť zisk. Kvalita Bessonových scenárov je kapitolou samou o sebe. Väčšinu z nich, ale spája jedna vec a to pochybná až mizerná úroveň. Najnovší Bessonov scenár k filmu Sexi Pistols môžeme smelo zaradiť do zbierky medzi klenoty ako Purpurové rieky 2 či Wasabi.

Dej filmu je veľmi prostý. Maria a Sara sú ženy z rozličných pomerov. Sara je bohatá a Maria chudobná. Už tu sa prejavuje priamočiarosť Bessonovho scenára. Obe spojí dokopy príchod zástupcu New Yorskej banky. Zo zástupcu sa postupne stane bandita, ktorý zabíja nevinných obyvateľov Máriinej dediny. Tá sa potom, čo postrelia jej otca rozhodne zakročiť. A to tak, že sa pokúsi vykradnúť banku. A práve v banke sa Mária poprvýkrát stretáva so Sárou. Dámy spoja svoje sily a kolotoč známych vtipov, očakávaných situácii a zriedkavých akčných scén sa môže začať.

Sexi Pistols Sexi Pistols

Aby to nevyzeralo, že filmu stále iba krivdím spomeniem aj niektoré pozitíva snímky režisérov Joachima Roenninga a Espena Sandberga. Z času na čas sa vo filme objaví scéna, ktorá vyvolá úsmev na perách diváka. O to sa starajú najmä predstaviteľky hlavných úloh. Penélope Cruz a Salma Hayek sú kamarátky aj v súkromnom živote a film vznikol aj vďaka ich podnetu.

Salma Hayek a Penélope Cruz patria k skúseným herečkám, ale v Sexi Pistols to niekedy vyzerá inak. V žiadnom prípade nečakajte herecký koncert. Sexi Pistols je film, ktorý ani jednej z herečiek nedal priestor ukázať čo je v nich. Línia filmu je veľmi jednoduchá a väčšina scén sa opakuje stále dokola len na inom princípe. Vo filme je až priveľa scén, ktoré sú založené na hádkach dvoch nádherných žien. Filmu jednoducho chýbajú nápady. K tomu najlepšiemu vo filme patrí scéna, kde dámy súperia v tom, ktorá z nich sa lepšie bozkáva. Ich obeťou je detektív Quentin Cooke, ktorého úplne bezvýrazne zahral Steve Zahn. To je ale prípad všetkých hercov vo filme okrem Penélopy Cruz a Salmy Hayek. Všetci pôsobia ako hmla. Hlavný zloduch s podivným hlasom, ktorý mi už po dvadsiatich minútach liezol na nervy v podaní Dwighta Yoakama má charizmu zločinca menšiu ako Majster N (ten by podľa mňa so svojim extravagantným zostrihom aspoň zaujal). Nový film dvojice začínajúcich režisérov skrátka stojí aj padá na hlavných hrdinkách, všetko ostatné je len vata.

Sexi Pistols Sexi Pistols

Do vaty však rozhodne nemôžeme zaradiť hudbu. O tú sa postaral Bessonov dvorný skladateľ Eric Serra. Pokiaľ vás film bude skutočne nudiť zavrite oči a počúvajte hudbu, naozaj stojí za to. Serra, ktorý zložil také geniálne soundtracky ako Magická Hlbočina alebo Piaty Element dokazuje, že patrí ku skladateľom, ktorí dokážu diváka zaujať aj napriek tomu, že film ku ktorému bola hudba zložená nepatrí do zlatého fondu. Z tohoto dôvodu si myslím, že to najlepšie na celom filme je práve hudba pána Serru.

Sexi Pistols je typický tuctový mix akcie a humoru. Je to film akých bolo a ešte budú stovky. Nenadchne vás ničím, ale pokiaľ sa na neho vyberiete zrejme ani nesklame. Vo filme sa toho veľa neudeje, vaša myseľ zostane nenamáhaná a vy sa aspoň počas deväťdesiatich troch minút strávených v klimatizovanej sále schladíte. Pokiaľ však chcete vidieť film, pri ktorom treba myslieť alebo ktorý vás vtiahne do deja, sálu v ktorej premietajú film s dvojicou nádherných herečiek radšej obíďte širokým oblúkom.

/