Originálny názov: Match Point

Žáner: Dráma / Thriller
Minutáž: 124 minút
Krajina pôvodu: USA / Velká Británia
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Woody Allen
Scenár: Woody Allen
Kamera: Remi Adefarasin
Hudba: Giuseppe Verdi a ďalší
Hrajú: Scarlett Johansson, Jonathan Rhys-Meyers, Emily Mortimer, Matthew Goode, Brian Cox, Penelope Wilton, Eddie Marsan, James Nesbitt, Ewen Bremner

Match Point - Hra osuduBol raz jeden mladý Ír, ktorý sa chcel vymaniť z chudobného prostredia svojej rodiny a tak sa stal tenistom, dokonca natoľko kvalitným hráčom, že istý čas hral tenis aj profesionálne. Potom sa ale rozhodol zanechať kočovný život hráča a prišiel do Londýna vyučovať miestnych boháčov, ako správne poslať loptičku ponad sieť. Jedného dňa sa jeho žiakom stal veľmi spoločenský (a bohatý) mladík menom Tom, s ktorým sa postupne Chris (tak sa náš hrdina volá) spriatelil. Tom mu predstavil svoju mladšiu sestru Chloe, ktorá sa značne rýchlo do Chrisa zaľúbi. Medzitým ale Christopher spozná mimoriadne sexi americkú snúbenicu Nolu, do ktorej sa zase on okamžite zaľúbi. Načo sa začne pre Chrisa vyvíjať obrovská dilema – má byť s Chloe, ktorá preňho predstavuje vidinu bohatého a pohodlného života, alebo si začať s Nolou, ktorá nemá prácu, ale zase je preňho ideálom krásy a šarmu. Celá vec sa ešte skomplikuje dvoma svadbami…

Ak je vám príbeh voľajako povedomý a myslíte, že by mohlo ísť o remake filmu ktorý ste už videli, mýlite sa. Scenár filmu je pôvodný, ale vychádza z klasického milostného trojuholníka, ktorý nemá riešenie. Veľmi podobný je napríklad príbeh Americkej tragédie od spisovateľa Theodora Dreisera, alebo takúto neriešiteľnú situáciu ste mohli vidieť aj v množstve telenoviel, alebo príbehov od „umelcov“ ako sú napríklad Danielle Stellová. Tento príbeh, ktorý som vyššie načrtol, je ale dejom nového filmu klasika menom Woody Allen, pre ktorého je to už tridsiaty šiesty film v jeho bohatej kariére, v ktorej sa dočkal napríklad aj Oscara za film Annie Halle. Takisto sa mu počas jeho života nevyhli škandály, najmä v súvislosti s jeho životnými partnerkami (najviac sa v médiách prepieralo jeho manželstvo s jeho vlastnou adoptívnou kórejskou dcérou).

Match Point - Hra osudu Match Point - Hra osudu

Allenove filmy sú medzi filmovými fanúšikmi aj vo veľkej obľube, ale takisto sa nájde aj množstvo ľudí, ktorí jeho filmy považujú za zbytočné mrhanie času. Napriek tomu sú tieto filmy už desaťročia hojne navštevované a vždy sa mu podarí nájsť prostriedky na ich výrobu. Vo väčšine svojich filmov Woody aj hrá hlavnú postavu a dej sa často krát točí okolo okuliarnatého intelektuála (zväčša so židovskými koreňmi), ktorý v New Yorku rieši svoje psychické alebo citové problémy a jeho najbližším priateľom je často krát psychoterapeut. Práve mesto New York hrá v jeho filmoch vždy jednu z hlavných úloh ako jeho rodné mesto. Match Point búra tieto pravidlá, keď sa odohráva v Londýne a pracovali na ňom najmä Briti, Woody Allen sa vo filme neobjaví ani na sekundu a príbeh je značne odlišný od jeho doterajšej tvorby (aj keď sa dajú nájsť viaceré spojitosti s filmom Zločiny a poklesky).

Prvé dve tretiny filmu sú len čistou konverzačnou záležitosťou, ktorá je síce na vysokej úrovni, jeden brilantný dialóg za druhým, ale po istom čase film začal aspoň mňa nudiť a čakal som, kedy sa už príbeh posunie ďalej. Počas týchto minút ma pri sledovaní filmu držalo jedine pár vecí, a to nesporná krása Scarlett Johansson, radosť z počúvania britskej angličtiny a aj moja náklonnosť k tenisu. Keby niet týchto vecí, tak by som asi film nedopozeral. To by ale bola škoda, pretože keď sa film prehupne do časti thrilerovo – kriminálnej, film dostane úplný iný náboj. Hlavný hrdina musí riešiť dilemu, jeho milenka je s nervami v koncoch a manželka sa stále stará iba o jednu menej podstatnú vec. A vrcholom je potom koniec, čiže kriminálne vyšetrovanie, ktoré je perfektné spojené s úvodnou myšlienkou filmu. Ešte aj jedna z posledných viet filmu z úst Toma, je perfektnou bodkou za vyznením celej pointy príbehu (keby ju niekto naozaj už nepochopil).

Match Point - Hra osudu Match Point - Hra osudu

Je dobré, že sa nový film Woodyho Allena nesnaží pokračovať v smere jeho predošlej tvorby, ale že sa snaží upútať aj nového diváka. Možno že sa chcel režisér pri tvorbe zapáčiť aj mladšiemu publiku. To sa mu aj podarilo. Match Point je jeho najziskovejší film, za čo asi aj najviac môže dvojica hlavných predstaviteľov, Scarlett Johansson a Jonathan Rhys-Meyers, ktorí okrem dobrého vzhľadu sú aj naozaj výbornými hercami (aj keď niektoré momenty z filmu boli nad ich sily). Kebyže aj prvých 90 minút filmu bolo na takej úrovni, ako je koniec, siahol by som k vyššiemu hodnoteniu. Bez toho konca by to bolo na priemerné hodnotenie, ale práve zakončenie stavia film do oveľa lepšieho svetla a mení celkový dojem filmu na veľmi slušné hodnotenie 80%.

/