/Filmový rok 2005 patril medzi najočakávanejší rok posledného desaťročia. Na aké najväčšie ťaháky a „pecky“ sa filmoví fanúšikovia mohli tešiť, čo naplnilo ich očakávania a čo naopak u nich prepadlo, sa dozvieme v tejto téme.

V prvej vlne prišli filmy nakrútené ešte v roku 2004. Ako prvý docválal neistý Alexander Veľký režiséra Olivera Stonea, ktorý u kritikov úplne prepadol vďaka nevyváženému a pomalému, miestami nudnému tempu a neistým hereckým výkonom Colina Farrela, Angeliny Jolie či Vala Kilmera. Tieto „plusy“ boli aj patrične odmenené neobľúbenou ocenením Malina. Avšak názory amerických kritikov sa absolútne nezhodli s odhodlaním slovenského publika vidieť Alexandra a tento historický veľkofilm sa stal na Slovensku najnavštevovanejším filmom prvého polroka 2005!!! Ale to, či sa film divákom skutočne páčil, je už viac menej otázne.

Po Alexandrovi na jar nasledovali oscaroví duelanti v podobe 5-ocarového Letca (The Aviator) v réžií žijúcej legendy Martina Scoreseseho a 4-oscarového Million Dollar Baby, ktoré emotívne dojalo a k slzám dohnalo hádam každé kino. Tento víťazný oscarový počin Clinta Eastwooda je asi najemotívnejším filmovým zážitkom minulého roka. Príbeh dvoch outsiderov, trénera (Eastwood) a jeho „boxera“ (Hilary Swank) pri rozprávačskom podaní Morgena Freemana vytvorilo skutočný filmový sviatok plný skvelých hereckých výkonov, monológov či dialógov a témy (eutanázia), ktorá na akadémiu zapôsobila viac ako príbeh excentrického milionára Howarda Hughesa (Leonardo Di Caprio-Letec) a vyniesla všetkým trom hlavným predstaviteľom odmenu v podobe zlatého plešivca. Nestarnúci Eastwood tak dokázal, že ešte nepatrí do starého železa, práve naopak. Čo raz častejšie nás prekvapuje svojimi úžasnými peknými filmami, aj keď zväčša už len ako režisér.

V máji nasledovalo tretie pokračovanie druhej trilógie hviezdnej ságy Geogea LucasaHviezdne Vojny Epizóda III.-Pomsta Sithov, ktorá uzavrela hviezdny životný projekt velikána Lucasa. Pomsta Sithov tak uzavrela chronologicky druhú, ale dejovo prvú trilógiu celej ságy. Po predchodcoch Skrytá Hrozba (1999) a Klony útočia (2002) sa zavŕšila celá šesťdielna, najväčšia „hviezdna“ sága v dejinách. Premena z dobro konajúceho Anakina Skywalkera (Hayden Christensen) na zlého Dartha Vadera vyšla na 110% a vysvetlila to, čo mnohým od roku 1977, kedy vyšli prvé Hviezdne vojny vŕtalo vo filmovej hlave. Strhujúci bol najmä pamätný záverečný boj medzi Vaderom a Obi-Wan Kenobim (Ewan McGregor).

Dlhá jar bola najmä pre tých, ktorí dychtivo a nedočkavo čakali na jún a film desaťročia Stevena Spielberga Vojna svetov (War of the worlds), ktorý sľuboval veľkú spielbergovskú pastvu pre oči. Veľkofilm majstra sci-fi príbehov a súčasného najlepšieho režiséra planéty nás opäť predstavil s mimozemskou návštevou, no tentokrát to nebol žiadny E.T. či iný priateľskí návštevníci zo Spielbergových filmov. Tentokrát to boli to krutí, inteligentní a nezľutovania hodní mimozemšťania- „trojnožky“. Hlavnú úlohu stvárnil Tom Cruise ako rozvedený otec chrániaci svoje deti pred nečakaný vpádom a vyvraždovaním. Cruise s nadšením prijal Stevenovu ponuku po tom, ako spolupracovali na sci-fi krimithrilleri Minority Report (2002), ktorý taktiež ako Vojna Svetov svietil spielbergovským štýlom, pamätnými scénami, nabúchanými efektmi, inteligentným dejom či sviežim humorom.

Leto skvele odštartoval aj počítačovo animovaný projekt DreamWorksu (Shrek, Shrek 2, Príbeh žraloka) – Madagaskar. Hlavnými hrdinami príbehu sú štyri rozmaznané zvieratká z newyorkskej ZOO, ktorým nezáživný stereotypný život v ZOO začne liezť na nervy a rozhodnú sa dať na útek. Hlavnou iniciátorkou je zebra Marty, ktorú zasiahla kríza stredného veku. Spolu s priateľmi ako lev Alex, hrošica Gloria a žirafa Melman sa vydávajú do ulíc NY a rada neuveriteľných príhod ich nakoniec zavedie až na pobrežie exotického ostrova Madagascar. Tu sa títo rodení Newyorčania musia po prvý raz v živote postarať sami o seba a naučiť sa prežiť v divočine, čo môže byť pre chúlostivého leva, bláznivú zebru, pragmatickú hrošicu a žirafu – hypochondra omnoho náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Madagaskar sa stal obrovským detským letným hitom, aj napriek tomu, že si nedokázal vybrať štýl, publikum a na plátnach pôsobil miestami až bezmyšlienkovite či nelogicky. Ale hlavný cieľ (zárobiť a trochu pobaviť) film jednoznačne splnil.

Tak a to bol prvý filmový polrok, ktorý nám okrem predošlých horúco očakávaných filmov priniesol aj slovenské filmové počiny v podobe filmov Konečná stanica či Slnečný štát Martina Šulíka. Z komédií najväčšie publikum oslovila teenagerská česká komédia Snowborďáci či druhé pokračovanie úspešnej komédie Fotr je Lotr – Jeho fotr, to je lotr (Meet the Fockers). A naopak prepadli a sklamali také očakávané filmy, akými boli pokračovania úspešných akčných filmov XXX: Druhá dimenzia a Blade III.

/Druhý polrok začínajúci „obvykle“ Júlom nám priniesol dva veľmi očakávané filmy. Prvým z nich bol nový Batman s názvom Batman začína, ktorý dáva do zabudnutia ku koncu nie príliš dobrú sériu o Batmanovi (ktorú začal Tim Burton v roku1989 a ukončil Joel Schumacher v roku 1997) a spúšťa novú. Christopherovi Nolanovi sa podarilo oživiť netopierho muža v hlavnej úlohe s Christianom Baleom a vytvoril tak oveľa realistickejšiu atmosféru a pútavejší dej.

Druhým filmom bolo tuho očakávané comicsové spracovanie podľa štýlovo kreslených a drsných románov Franka Millera, Sin City-Mesto Hriechu. Millerov comicsový ultra hardcore-noir svet dostal prívlastok najcomicsovejší film všetkých čias. Na réžií sa spolupodieľal aj Robert Rodriguez a ako „hosťujúci“ režisér bol na nakrúcaní prítomný Quentino Tarantino. Miller vo filme skĺbil tri poviedky s názvami Drsné zbohom, Veľká tučná zabíjačka a Ten žltý parchant. V Sin City sa predstavila skvelá plejáda veľkých hereckých mien. Najväčšie úlohy si zahrali Mickey Rourke, Cliwe Owen, Bruce Willis či Benicio Del Toro. Mesto Hriechu plné špiny, krvi, kriminálnikov, skorumpovaných policajtov a nemilosrdných sexi prostitútiek je po obsahovej či najmä comicsovo vizuálnej stránke zvládnuté na výbornú a má najväčšiu šancu sa stať, čo chvíľa kultovým. Sin City sa v najbližších rokoch dočká až štyroch pokračovaní.

Prišiel August a s ním najväčšie sklamanie tohtoročnej filmovej sezóny. V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s comicsovými adaptáciami. A tak prišiel na rad aj Tim Story a jeho Fantastická štvorka. Čo k tomu dodať. Štyria muži a jedna žena sú vo vesmíre ožiarení neznámou radiáciou a po návrate na Zem zisťujú, že majú zvláštne schopnosti. Veľmi očakávaný film s nemalým rozpočtom a skvelou úvodnou piesňou od Bena Moodyho a Anastacie Everything Burns. Výsledok? Tak ako je dobrá táto pieseň (a je pekelne dobrá), tak zlý až hrozný je film. V skratke : obrovské „čierne diery“ v scenári, zlá réžia, zlý strih a v neposlednom rade trápne, často nezmyselné dialógy. Totálne sklamanie a obrovský prepad medzi najväčšie prepadáky posledných rokov!

/Tim Burton a jeho nádherný rozprávkovo-čokoládový svet v rozprávke Charlie a továreň na čokoládu potešil rovnako malých, tak i veľkých. Film nakrútený podľa rovnomernej knižnej predlohy Roalda Dahla je v skutočnosti o veľmi osamelom pánovi Wonkovi (skvelý Johnny Depp), ktorý už pred rokmi z obáv priemyselnej špionáže prepustil zo svojej továrne na čokoládu všetkých zamestnancov. Willy Wonka zobral takmer všetko na svoje plecia a teraz dáva do piatich svojich čokolád Zlatý kupón, ktorý majiteľa oprávňuje na exkluzívnu návštevu jeho podniku v sprievode rodiča, kde sa vyrábajú tony čokolád a sladkostí od výmyslu sveta. K štvorici namyslených a rozmaznaných detí sa pridáva aj skromný Charlie z veľmi chudobnej rodiny so svojím dobráckym dedom Pepom, ktorý kedysi pre Wonku pracoval. Dvere Wonkovej továrne sa tak otvorili a okrem sveta plného cukroviniek, záhad, skvelého pána Wonku, Umpa-Lumpov priniesli aj Burtonovské filmové majstrovstvo či vizuálnu a hudobnú krásu.

Celý oscarový tím z Čistej duše, najmä režisér Ron Howard a Russel Crowe nám priniesli dlho očakávaní film s názvom Druhá šanca (Cinderella Man), ktorý rozpráva o slávnom americkom (národnom) hrdinovi Jimovi Braddockovi, ktorý sa počas hospodárskej krízy v Amerike dostával na prah chudoby. Aby uživil svoju manželku (Rene Zellwegger) a deti musí oprášiť staré remeslo a napriek všetkým nástrahám využiť druhá šancu a vrátiť sa späť do ringu. Rolu jeho trénera si zahral úžasný Paul Giamatti. Vážna (vlastenecká) téma s kvalitnou filmárskou prácou, kvalitnými hereckými výkonmi a aj s veľkou dávkou (amerického) pátosu má veľké oscarové ambície a predpoklady, no po premiére príliš obrovský zásah nezanechala. Film u kritikov vyvolal veľmi rozchádzajúce sa názory a na kvalitnej dráme s oscarovými kvalitami sa teda rozhodne nie všetci zhodli. Film však vôbec neprepadol a v slovenských kinách sa vďaka dostatočnej návnade v skvelom obsadení tešil veľkému úspechu.

Prišla jeseň a s ňou neuveriteľné množstvo slabých, podpriemerných „béčkových“ horrorov ako Jaskyňa, remake 3:15 zomrieš (Amytiville Horror), Temná voda či viac-menej očakávané, no slabučké filmy ako Legenda o Zorrovi či Ríša vlkov, ktoré v jesennej návštevnosti kín spôsobili riadne vyprázdnenie sál plné jesennej samoty a chladu.

/Azda najväčším ťahákom a lídrom jesene bola skvelá plastelínová animovaná rozprávka od tvorcu Slepačieho úletu Wallace and Gromit: Prekliatie králikodlaka, ktorý prilákala do kín množstvo detí s rodičmi. Je to prvý celovečerný film Wallace and Gromita, ktorých seriál beží už nejakú tú dobu vo Veľkej Británií. Nick Park nás „omráčil“ (v moderných animovaných filmoch výnimočne) plastelínovými postavičkami, jemným humorom a originalitou. Wallace je starý mládenec, ktorý vo svojom voľnom čase zostrojuje technické vynálezy a vlastní poslušného a inteligentného psíka Gromita, s ktorým žijú v malom idylickom mestečku. Avšak blížiacu zeleninovú súťaž, ktorou žije celé mestečko kazia škodcovia a požierači zeleniny – zajace. A práve Wallace a Gromit vlastnia spoločnosť na odchyt týchto škodcov a celá komunita sa spolieha iba na nich…

Po celkovo veľmi slabej filmovej jeseni prišiel konečne tak očakávaný december a s ním hádam dva najočakávanejšie filmové „pecky“ roka. 1. decembra (pre šťastlivcov už 30.11.) vrazil do slovenský kín nový Harry Potter a jeho zatiaľ najrozsiahlejšie štvrté dobrodružstvo Harry Potter a Ohnivá čaša. Rozpitvávať príbeh by bolo na škodu, určite 95% z vás príbeh veľmi dobré pozná z knihy, filmu, či už len z počutia na verejných priestranstvách- je to fenomén. 160 minútami nabitý film má veľmi rýchlo idúci a rozsiahly dej s perfektne zvládnutou filmárskou zručnosťou. Efekty úžasné, výprava taktiež. Jediné negatívum tohto hitu je snáď len slabá gradácia a slabšia originalita, ak to porovnávam s predošlým Potterom Alfonsa Cuaróna. Viacerí sa už zhodli na tom, že štvrtý Harry pod režijnou taktovkou Mikea Newella bol vynikajúci, ale ničím výraznejšie nenadchol. Fanúšikovia určite však nesmútili a prípadné mierne sklamanie náročných skalopevných fanúšikov ihneď napravil potterovský sviatok, keď len pár dní pred premiérou J.K. Rowlingová vydala už šiestu knihu s podnázvom Polovičný princ.

/15.12. 2005 slovenské kiná dobil King Kong a lepšiu bodku skvelej filmovej sezóny 2005 sme si ani priať nemohli. Peter Jackson nám pripravil neuveriteľnú strhujúcu jazdu plnú gigantických efektov, veľkej výpravy, skvelej filmárskej práce či pekných gradujúcich emócií. Amerika sa zmieta v hospodárskej kríze, a mladá nádejná herečka Ann Darrow (Naomi Watts), prefíkaný a excentrický režisér Carl Denham (Jack Black) a úspešný scénarista Jack Driscoll (oscarový pianista Adrien Brody) sa vydávajú na námornej lodi do Tichomoria, aby nakrútili Carlov veľký film. Ešte však netušia, že Carl má v úmysle navštíviť neprebádaný záhadný Ostrov lebiek (Skull Island). Narkúcanie ich filmu sa však mení v nočnú moru, keď zistia, že na ostrove sa okrem domorodcov, nachádzajú prehistorické monštrá a samozrejme King Kong, ktorému do oka padne krehká a nevinná Ann, ktorú si privlastní a zamiluje sa do nej. Dych berúce skvostné zábery na dinosaurov, Konga, digitálny Skull Island, New York, záverečná emotívna scéna na vrchole Empire State Building. To všetko priniesol tento veľkofilm, no u nás sa až takým skvelým ohlasom ako v zahraničí veľmi netešil. Mnohí Jacksonovi vyčítali najmä prehnane dlhú stopáž a zbytočné scény, no na plátne sa stále bolo na čo pozerať. Dlhoročný Jacksonov životný sen za 207 mil. $ uzrel svetlo sveta.

Rok 2005 nám priniesol aj úžasné filmy, ktoré ešte však do slovenských kín nezavítali, no s príchodom nového roku si môžeme skvostnúť na fantasy Letopisy Narnia: Šatník, lev a čarodejnica, na oceňovanej western dráme Skrotená hora (Brokeback Mountain) Anga Leeho , dobrodružnom Novom svete s Colinom Farrellom či na Spielbergovom Mníchove. Zabudnúť nesmieme ani na Mŕtvu nevestu Tima Burtona….