Obcan_KaneV roku 1997 sa vo filmovom svete udiala významná udalosť. Jedna z najprestížnejších (ak nie najprestížnejšia) filmových asociácii na svete sa rozhodla zostaviť rebríček pozostávajúci z toho najlepšieho, čo filmový priemysel do vtedy vyprodukoval. Akcia mala nevídaný úspech a dnes, o desať rokov neskôr, sa s podtitulom „Nová dekáda, nový rebríček“ AFI rozhodla svoj čin zopakovať. CinemaView.sk prináša pohľad na TOP 10:

1. miesto: Občan Kane (1941, r. Orson Welles)
Tak aj tentoraz sa najlepším filmom všetkých čias stalo majstrovské dielo Orsona Wellesa, Občan Kane. Táto dokumentárne ladená dráma hovorí o novinárovi, ktorý sa snaží dostať pod kožu zosnulému miliardárovi Kanovi a taktiež odhaliť záhadu jeho posledného slova: Rosebud.

2. miesto: Krstný Otec (1971, r. F.F.Coppola)
Podľa očakávania sa na druhom mieste umiestnila gangsterka všetkých gangsteriek, prvá časť trilógie Krstný Otec. Legendárny film hovorí príbeh mafiánskej rodiny Corleonovcov, ktorej velí don Vito (vo filme ho nezabudnuteľným spôsobom stvárnil Marlon Brando). Film sleduje niekoľko pasáži z ich života, pričom vrcholí keď sa rodiny ujme najmladší Vitov syn Michael.

3. miesto: Casablanca (1942, r. M.Curtiz)
Jeden z najkultovejších filmov všetkých čias a základný kameň pre všetky moderné romance. To všetko sa kĺby v Casablance, ktorá si tento rok odniesla bronz. Nezabudnuteľný príbeh lásky Ricka a Ilsy (ktorých vo filme stelesnili legendárny Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanova) ešte stále dokáže dojať davy, niektoré vety z filmu (Zahraj to znovu Sam!, Myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva) doslova zľudoveli a film si právom zaslúži označenie: kult.

4. miesto: Zúriaci Býk (1980, r. M.Scorsese)
Tento film má rovno niekoľko prvenstiev. Zúriaci býk sa považuje za najlepší film Martina Scorseseho, mnoho kritikov označuje dych vyrážajúci výkon Roberta De Nira za to najlepšie, čo herectvo kedy videlo a taktiež sa považuje Zúriaci býk za jeden z najlepších životopisov všetkých čias. Životný príbeh boxera La Mottu sledujeme od vzostupu až po krutý pád na dno, kde skončil ako obézny zabávač v kasínach. Obrazy zo života pri tom kontrastujú s boxerskými zápasmi.

Godfather

5. miesto: Spievanie v daždi (1952, r. S.Donen, G.Kelly)
V čaše príliš farebných a barokovo gýčových muzikálov vynikol skvelým hereckým obsadením, fantastickými tanečnými a speváckymi číslami. Originálny príbeh hovorí o tom, ako sa skupina hercov snaží vyrovnať s nástupom zvukového filmu, keďže mnohí okrem napätého špúlenia oči či afektovanej chôdze z herectva absolútne nič nevedia. Spievanie v daždi patrí napriek svojmu veku k tomu najlepšiemu, čo môže muzikál a film ponúknuť.

6. miesto: Odviate Vetrom (1939, r. V.Flemming, G.Cukor)
Gýčové dialógy, tiene postáv na pozadí západu slnka, afektované herecké výkony, hysterické bozkávanie a predsa to stále dokonale funguje. Odviate Vetrom bol, je a bude legenda medzi romantickými filmami. Adaptácia bestselleru Margaret Mitchellovej bola vo svojej dobe najdrahším filmom všetkých čias. Príbeh sa odohráva na pozadí americkej občianskej vojny, pričom sledujeme životný príbeh rozmaznanej Scarlett, ktorá počas filmu dospeje v zrelú ženu. Film bol ocenený desiatimi oscarmi, vrátané prvého ocenenia pre Vivien Leigh, pre ktorú úloha rozmaznanej Scarlett znamenala katapult medzi vtedajšiu hereckú elitu a vypracovala sa na jednu z najlepších herečiek akú kedy svet videl.

7. miesto: Lawrence z Arabie (1962, r. D.Lean)
„Filmový zázrak.“ Takto okomentoval film Davida Leana Steven Spielberg. Nedá sa nesúhlasiť. Životopisný dobrodružný film rozpráva príbeh enigmatického veliteľa T.E.Lawrenca, ktorý počas vojny zjednotil arabské kmene a pomohol im vzoprieť sa tureckej nadvláde. Film, ktorý preslávil dnes už legendárneho Petera O’Toola sa považuje mnohými za to najlepšie, čo sa v Hollywoode stvorilo. Film dostal sedem Oscarov, vrátane toho za najlepší film.

Godfather

8. miesto: Schindlerov zoznam (1993, r. S.Spielberg)
Najlepší a najosobnejší film Stevena Spielberga ocenení siedmimi Oscarmi. Film hovorí príbeh hochštaplera Schindlera, ktorý počas svojho života zachránil od istej smrti v koncentračnom tábore niekoľko tisíc židov. V hlavných úlohách zahviezdili Liam Neeson a Ralph Fiennes, pričom obom sa ušli aj nominácie na Oscara.

9. miesto: Vertigo (1958, r. A.Hitchcock)
Ak by sme mali vymenovať všetky filmy, ktoré sa týmto filmom inšpirovali, mohli by sme si otvoriť ďalšiu podstránku. Vertigo sa pokladá za jeden z tých prvých „psychothrillerov“, v ktorom všetkými nitkami pohybuje žena. Vertigo rozprava príbeh detektíva, trpiaceho strachom z výšok, ktorý skúma podivné správanie priateľovej ženy, pričom sa ňou napokon stane celkom posadnutý. Inými slovami, jeden z mnohích Hitchcockovych majsterštychov.

10. miesto: Čarodejník z krajiny Oz (1939, r. V.Flemming)
Pre niektorých klasická rozprávka, pre depresívnych intelektuálov temná psychologická dráma. Zaujímavé žánrové ohraničenie že? Príbeh Dorotky, ktorá sa vydá „Tam za dúhu!“ oslávil už vo svojej dobe taký obrovsky úspech, že sa neustále pri ňom skloňovala veta „Najlepší film všetkých čias“. Film dal svetu nezabudnuteľnú Judy Garland (ktorá sa neskoršie stala hviezdou mnohých ďalších, dnes už kultových muzikálov) a pravom sa radi medzi zlatý fond svetového filmu.

Nové miesta v rebríčku zaujala aj prvá časť z trilógie Pána Prsteňov, ktorá sa umiestnila na 50.tom mieste, ďalej aj obľúbené Vykúpenie z väznice Shawshank, ktoré sa dostalo 72. priečku. AFI nezabudla ani na filmy Titanic (83), Blade Runner (97) a do stovky sa dokonca zmestil aj vynikajúci thriller Šiesty zmysel.

Ak chcete zistiť či sa aj ten Váš film dostal do stovky najlepších, kliknite sem.