TrávaOriginálny názov: Weeds

Žáner: komediálna krimidráma
Krajina pôvodu: USA
Minutáž: 30 minút (cca)
Rok produkcie: 2005 – ???

Seriál vytvoril: Jenji Kohan
Scenár: Jenji Kohan, Roberto Benabib, Rolin Jones, Matthew Salsberg a ďalší

Réžia: Craig Zisk a ďalší

Hrajú: Mary-Louise Parker, Elizabeth Perkins, Hunter Parrish, Kevin Nealon, Alexander Gould, Justin Kirk, Andy Milder, Allie Grant, Romany Malco, Tonye Patano, Indigo, Maulik Pancholy a iní

Téma marihuany bola v americkej kinematografii spracovaná mnohokrát a v každom druhom tínedžerskom filme sa objaví aspoň jedna scéna so zhúlenými pubertiakmi.

No názor na takzvanú mäkkú drogu sa vždy uberá iba dvoma smermi – buď je to odsúdenia hodný spoločenský a konvenčný problém alebo ľahkovážny zdroj veľkej zábavy. Seriál Tráva (Weeds) však prináša celkom nový pohľad a to aj napriek tomu, že sa jedná o situačnú komédiu. Nesnaží sa súdiť, ani si nevyberá strany, pokiaľ ide o otázku zákona a etiky a jeho humor v tomto smere tiež nie je prvoplánový.

Jeho hlavná hrdinka Nancy Botwinová (Mary-Louise Parker) žije v californskej štvrti zvanej Agrestic. Príbeh sa začína smrťou jej manžela Judaha, ktorý zomiera na infarkt počas pravidelného ranného behu. Nancy sa ocitá v neľahkej situáci, keďže sa musí postarať o svojich dvoch synov. Najlepšie tak, aby si udržala životný štandard vyššej strednej triedy, na ktorý bola jej rodina zvyknutá. Preto sa rozhodne živiť predávaním marihuany. Medzi jej zákazníkov sa zaradí aj jej účtovník, rodinný právnik, matky spolužiakov jej detí a susedia z ulice.

Avšak oproti iným dílerom, Nancy dodržiava určité zásady, napríklad nikdy by nepredala tovar maloletým. Svoje riskantné podnikanie sa snaží udržať v tajnosti pred synmi, no zmeny v jej správaní a režime, ako nočné vychádzky za dodávateľom, v nich vzbudia podozrenie. Neskôr sa Nancy dozvedá o vážnej konkurencií jej biznisu – legálnej marihuane poskytovanej na lekársky predpis, ktorá ju oberá o zákazníkov. Lenže ona sa nevzdáva a prichádza s invenčnou kolekciou vlastných jedál od kukuričného chleba po čokoládové koláče. Samozrejme, všetko s obsahom marihuany.

K hlavným postavám seriálu patria členovia rodiny Botwinovcov, teda dvaja synovia Nancy a jej švagor Andy. Silas, starší zo súrodencov, je impulzívny a nerozvážny. Svoju zlosť, ktorá je jeho spôsobom vyrovnávania sa so smrťou otca, si vybíja na mame a mladšom bratovi. A aj keď si o sebe myslí, že je veľmi rozumný, má sklony k naivite. Mladší Shane bol s Judahom, keď zomrel. Jeho smútok sa prejavuje veľmi zvláštnym spôsobom – vidí svojho otca, aj keď ten už nie je medzi živými. Andy sa po Judahovej smrti nasťahoval ku svojej švagrinej, aby jej pomohol a nahradil otcovský vzor jej synom. V skutočnosti je ale rodine viac na príťaž, keďže je to nepolepšiteľný flákač a povaľač, ktorý okrem toho taktiež holduje tráve a čerpá zo zásob pani Botwinovej. V ich susedstve býva Celia Hodesová, ďalšia matka z predmestia a kamarátka Nancy. Žije v neúspešnom manželstve a neustále kritizuje svoju dcéru Isabelle s nadváhou, ktorá, aby sa vyhla diéte predstiera, že je lesbička.

K prednostiam Trávy patrí najmä inteligentný humor, poukazovanie na súčasné témy a výborne napísaný scenár so súvislou dejovou líniou. Dianie v seriáli nie je len epizódne, ako to býva vo väčšine situačných komédií, ale posúva sa z časti na časť. A najlepšie je, že tieto kvality sa z neho nevytratili ani časom. V súčasnosti sa v Amerike vysiela štvrtá séria a piata je v produkcii.

Na záver ešte niekoľko zaujímavostí zo zákulisia: Agrestic, californské predmestie, v ktorom sa Weeds odohráva, je fiktívne. Seriál sa nakrúca v Santa Clarita Valley v Californii a záber na fontánu s nápisom Agrestic z úvodu pochádza zo Stevensonovho ranča, iba nápisy sú digitálne vymenené. Autorka seriálu, Jenji Kohanová, ktorej meno znie veľmi príbuzne k slangovému označeniu marihuany (ganja), sama napísala scenár k viac ako polovici epizódam a za scenár k pilotnej časti dokonca dostala cenu WGA.

Prvé štyri časti tretej série sa dostali v predstihu takmer dvoch mesiacov pred prvým odvysielaním na internet. Kvalita, v ktorej sa dali zhliadnuť, naznačovala, že je to cielený únik od samotných producentov Weeds na zvýšenie záujmu o seriál. Jenji Kohanová to nepoprela, dokonca sa vyjadrila, že takéto vysielanie cez internet podporuje. Síce na ňom nezbohatne, no nemá také obmedzené publikum ako klasická televízia.