The Dresden FilesŽáner: mysteriózna dráma
Krajina pôvodu: USA / Kanada
Minutáž: cca 43 minút
Počet epizód: 12
Rok produkcie: 2007

Réžia: David Carson, Michael Nankin, Rick Rosenthal, James A. Contner, John Fawcett, Michael Grossman, David Straiton, Ken Girotti, Nick Copus

Hrajú: Paul Blackthorne, Valerie Cruz, Raoul Bhaneja, Kim Coates, Corey Sevier, Daniel Kash, Deborah Odell, Earl Pastko, Christopher Cordell, John Robinson, Karen Cliche, Claudia Black, Stephanie Moore, Greg Bryk, Chuck Shamata, Laura Vandervoort

Ak potrebujete pomoc, zavolajte políciu. Ak potrebujete zázrak, ozvite sa Harrymu Dresdenovi. O koho ide? Je to hlavná postava seriálu The Dresden Files, ktorý je nakrútený podľa úspešnej série rovnomenných noviel napísaných americkým autorom Jimom Butcherom. Harry Dresden je súkromné očko a čarodejník, ktorý ponúka svoje služby v chicagskych zlatých stránkach. Svoje schopnosti zdedil po mame, ktorá bola tiež čarodejnica. Jeho otec, divadelný kúzelník, sa ho snažil pred matkiným tajomstvom uchrániť, no keď sa začali prejavovať jeho schopnosti, nadišiel čas, aby sa naplnil aj jeho osud.

V súčasnosti Harry vlastní malý obchod s magickými potrebami rôzneho druhu, býva v apartmáne spolu s duchom žijúcim vo vlastnej lebke a poskytuje svoje služby ako čarodejník a súkromný detektív. Ako stojí v jeho inzeráte zo zlatých stránok: „Nachádzam stratené. Vyšetrujem paranormálne. Konzultujem a radím za rozumné ceny. ŽIADNE nápoje lásky, bezodné peňaženky a iné srandy!“ Cez tento inzerát sa k nemu dostal aj 10-ročný chlapec, Scott Sharp, ktorý mu ponúkne 5000 dolárov, aby ho spolu s mamou ochránil pred démonmi. Harry ho najprv odmieta, mysliac si, že malý chlapec má len bujnú fantáziu. Čoskoro však odhaľuje, že Scotta a jeho mamu prenasleduje Skinwalker. Tu sa začína prvý prípad Harryho Dresdena.

V ďalších častiach Harry svojim klientom pomáha s klasickými ťažkosťami ako je pátranie po stratených peniazoch, či odhalenie pôvodcu zločinov. Zakaždým sa však ukáže, že za týmito obyčajnými problémami je mágia a veci nadprirodzené. Na ich riešenie, našťastie, nie je sám. Bob, teda duch obývajúci vlastnú lebku, ktorého som už spomínal, je Harryho pravou rukou. A to nie len v otázkach mágie, démonov a vecí paranormálnych ale aj v problémoch každodenného života. S tým má Dresden, prekvapivo, oveľa väčšie ťažkosti.

The Dresden FilesHlavnú postavu seriálu stvárnil Paul Blackthorne (na obrázku), známy televízny herec, ktorý sa už objavil v Pohotovosti, 24, Monkovi alebo v Médiu. V súčasnosti vystupuje v novom americkej sérií nazvanej Lipstick Jungle, ktorá možno tiež raz dorazí na naše obrazovky. Partnerku v The Dresden Files mu robí šarmantná Valerie Cruzová, ktorá hrá Connie Murphyovú. Connie je členkou chicagskej polície a často pri svojej práci vyhľadáva Harryho pomoc. Najmä v zložitých prípadoch, ktoré môžu mať dočinenia s mágiou. V tú však ona sama tvrdohlavo odmieta veriť.

Zaujímavosťou je, že jednotlivé časti seriálu nie sú odvysielané v poradí, v akom boli nakrútené. Dvojhodinový pilotný film, nazvaný v originály The Storm Front, dokonca nikdy nebol odvysielaný a namiesto neho na začiatok nasadili až tretiu časť, ktorú museli pre tieto účely mierne pozmeniť. Pilotný film nakoniec zostrihali na dĺžku obyčajnej časti a zaradili ho doprostred série ako ôsmy diel. Vraj za tieto náhle problémy tesne pred spustením seriálu môžu „určité zmeny, ktoré sa udiali na poslednú chvíľu vo výrobe a obsadení.“ Podrobnosti sa však verejnosť od tvorcov nedozvedela.

Seriál sa dostal na obrazovky začiatkom minulého roka na americkom Scifi channel a kanadskom Space. No po odvysielaní 12 častí prvej série bola jeho výroba pozastavená a návrat druhej série na počiatku nasledujúcej televíznej sezóny sa nekonal. Dôvodom bol nízky záujem divákov. The Dresden Files prehral boj s nasadenou konkurenciou a napriek protestom a petíciám, ktoré obehli internet, tvorcovia už svoje rozhodnutie nezmenili.

V súčasnosti sa však dostáva aj k nám. Pod skráteným menom Dresden ho môžete zhliadnuť na obrazovkách televíznej stanice AXN, kde má svoje miesto od 19. mája o 19:00 v premiére a vždy na druhý deň o 09:00 a 14:00 v repríze. Ak máte záujem o seriál zo žánru fantasy a scifi, okorenený o humor hlavného hrdinu a šarm jeho pomocníčky, tak The Dresden Files rozhodne nenechajte ujsť!