RímŽáner: historická dráma
Krajina pôvodu: Veľká Británia / USA
Minutáž: do 60 minút
Rok produkcie: 2005 (prvá séria), 2007 (druhá séria)
Počet epizód: 22

Seriál vytvorili: Bruno Heller, John Milius a William J. MacDonald
Scénar: Bruno Heller a ďalší

Réžia: Michael Apted, Allen Coulter, Jeremy Podeswa, Mikael Salomon, Alan Taylor, Roger Young, Steve Shill, Timothy Van Patten

Hrajú: Polly Walker, Kenneth Cranham, Kevin McKidd, Lindsay Duncan, Kerry Condon, Max Pirkis, James Purefoy, Ciarán Hinds, Rick Warden, Ray Stevenson

Historický seriál Rím vznikol v produkcii britskej televízie BBC a americkej platenej televízie HBO. Obe sú známe tradične vysokou kvalitou vlastnej produkcie a ani ich spoločné projekty nie sú výnimkou. Prvý krát sa objavil vo vysielaní koncom augusta 2005 na americkej HBO a v novembri na BBC – tá si totiž seriál trochu upravila, vystrihla určité (pre britské vysielanie) nevhodne scény. A že ich tu teda je. Seriál Rím získal dovedna 13 prestížnych televíznych ocenení a na ďalších 20 bol nominovaný.

Príbeh sa začína v čase víťazstva Júlia Cézara v Gálii. Je to teda obdobie prerodu Rímskej republiky na Rímsku ríšu, obdobie občianskej vojny. Udalosti sú nám sprostredkované z pohľadu dvojice legionárov Lucia Vorena (Kevin McKidd) a Tita Pulla (Ray Stevenson), ktorí sa zapletú do víru udalostí viac ako by sami chceli. Dvojica slúži v légiách Júlia Cézara (Ciarán Hinds), ktorý sa vracia z dobyvačnej výpravy a hodlá sa zapojiť do domáceho diania v Ríme. To je poznačené osobnými ambíciami, intrigami, korupciou, rozpadom tradičných rímskych hodnôt, prehlbovaním sociálnych rozdielov a bojom vplyvných rodín. Dve takéto rodiny reprezentujú ženy Atia, neter Cézara (Polly Walker), a Servilia (Lindsay Duncan) matka Bruta (Tobias Menzies). Ich očami vidíme inú stránku diania. Obe majú blízko k Cézarovi, ale aj tak často stoja na opačnej strane, vedia si pomôcť aj ublížiť.

Rím sa zaradil medzi najdrahšie televízne seriály histórie. Prvá séria mala rozpočet 100 miliónov dolárov. Nakrúcanie prebiehalo v Taliansku, najmä v svetoznámych štúdiach Cinecittá, v ktorých boli postavené rozsiahle kulisy o rozlohe 20 000 m2. Pre seriál bolo vyrobených 4 000 kusov kostýmov, zahrali si v ňom desiatky hercov a stovky komparzistov (v jednej časti ich bolo až 750). To sú už čísla hodné filmovej veľkoprodukcie. Počas celej tvorby kulís, kostýmov a doplnkov sa dbalo na to, aby bol výsledok čo najvernejší.

Rím Rím

Investovať čas (seriál sa začal pripravovať už počas roka 2003) a peniaze sa oplatilo. Vzniklo naozaj unikátne dielo. Príbehy a charaktery sú výborne napísane. Je to najmä zásluhou hlavného scenáristu Brita Bruna Hellera. Dej je napínavý a budete sa tešiť na ďalší diel. V obsadení sa objavila plejáda väčšinou neznámych hercov, ktorí sa však na svoje postavy výborne hodia.

Doteraz boli nakrútené dve série. Prvá má 12 dielov a druhá 10. V tomto cítiť britský vplyv. Ich seriály majú tradične málo dielov v jednej sérii a ani tých sérii nebýva veľa. Objavili sa určité náznaky, že producenti minimálne uvažujú aj nad treťou sériou. Medzi tvorcami (a asi aj medzi HBO a BBC) panujú však rôzne názorové rozdiely a problémy, ktoré doteraz znemožňovali rozbehnúť ďalšie práce. Tento rok v auguste došlo k ďalšej komplikácii. Pri veľkom požiari v štúdiu Cinecittá bola poškodená významná časť kulís seriálu Rím. Či sa teda budeme môcť ponoriť aj do ďalších príbehov slávneho Ríma, ukáže až čas.

Televízia Markíza začne prvú sériu tohto dramatického historického seriálu vysielať 3. januára (štvrtok) o 22:40. Rím je drsné a často krát aj amorálne miesto. V seriáli je mnoho scén s násilným a sexuálnym obsahom. To bol aj dôvod prečo si ho BBC pre svoje potreby upravila. Na Slovensko sa dostáva pôvodná verzia a seriál je teda do 18 rokov neprístupný;). Obe série mimochodom vyšli aj na DVD. Na našom trhu si môžete zatiaľ kúpiť len prvú, ale počas apríla vyjde aj druhá.