Masters of Science FictionŽáner: SciFi
Krajina pôvodu: Spojené štáty americké
Minutáž: približne 41 minút
Rok produkcie: 2007
Počet epizód: 6

Réžia: Harold Becker, Jonathan Frakes, Damell Martin, Michael Petroni, Mark Rydell, Michal Tolkin

Hrajú: Sam Waterston, Sean Astin, John Hurt, Clifton Collins jr., James Cromwell, Judy Davis, Anna Heche, Malcolm McDowell, James Denton, Brian Dennehy, Kimberly Elise, Terry O´Quinn, Elisabeth Rohm

Masters of Science Fiction je nový scifi seriál vysielaný na americkej stanici ABC od 4. augusta. Viac ako hocičo iné by sme to mohli označiť za televíznu antológiu vedecko – fantastickej literatúry. Tvorcovia vybrali trinásť poviedok od známych spisovateľov a rovnako trinásť scenáristov so skúsenosťami zo žánru scifi, aby dané poviedky adaptovali pre televíziu. Prví aj druhí sú teda majstri science fiction.

Televízia ABC si zatiaľ objednala 4 epizódy. Tie už boli aj odvysielané. Na ďalších dvoch sa pracovalo a mali by byť už hotové. Podľa dostupných informácií sa začiatkom augusta v kanadskom Vancouveri, v ktorom sa vyrába celý seriál, dokončovala šiesta epizóda. Nie je však ešte úplne jasné, kedy budú tieto dve časti odvysielané. Nakrútenie ďalších epizód záleží najmä od záujmu ABC. Rozhodne by však bola škoda takýto zaujímavý projekt prerušiť.

Masters of Science Fiction v mnohých smeroch pripomína staršie obľúbené seriály Krajné medze a The Twilight Zone. Jednotlivé epizódy na seba nenadväzujú, ale ako som už uviedol vyššie, ide o samostatné poviedky od rôznych autorov. Seriál nestavia na akčných scénach, ale na prepracovanom príbehu a dialógoch. Tomu bol podriadený aj výber hercov a režisérov pre jednotlivé epizódy. Viacerý z nich sú držitelia prestížnych televíznych cien Emmy. Špecialitou seriálu je to, že ho uvádza populárny britský fyzik Stephen Hawking. Prihovára sa na začiatku a konci každej epizódy.

Problémom seriálu sa môže stať práve jeho základná črta. Kedže sú jednotlivé epizódy rozdielne, seriál ako taký si pravdepodobne nezíska veľa pravidelných divákov. Jednotlivé epizódy si však svoje miesto nájdu. Hlavné devízy seriálu sú kvalitné literárne predlohy, herecké výkony a aj skúsená produkcia. Už na pohľad to vyzerá výborne a profesionálne.

Medzi vybranými poviedkami sa objavili diela od takých populárnych autorov ako napríklad Ray Bradbury, Isaac Asimov, John Kessel, Robert A. Heinlein, či Robert Sheckley. Medzi scenáristami môžeme napríklad nájsť autora seriálu Babylon 5 J. Michaela Straczynského a viacerých tvorcov seriálov Krajné medze a The Twilight Zone.

Seriál nepriamo nadväzuje na kanadskú sériu Masters of Horror s rovnakým konceptom. Tá sa zatiaľ dočkala 26 hodinových epizód v dvoch sériach a tretia sa pripravuje. Dúfajme, že aj Masters of Science Fiction sa postupne rozšíri o ďalšie pokračovania.