Gossip GirlŽáner: teenegerský dramatický seriál
Krajina pôvodu: USA
Minutáž: 43 minút (cca)
Rok produkcie: 2007 – ???

Seriál vytvorili: Josh Schwartz, Stephanie Savage
Scenár: Josh Schwartz, Stephanie Savage, Cecily von Ziegesar, Joshua Safran a ďalší

Réžia: Norman Buckley, Tony Wharmby, Michael Fields, Patrick R. Norris, J. Miller Tobin, Mark Piznarski

Hrajú: Blake Lively (Serena van der Woodsen), Leighton Meester (Blair Waldorf), Penn Badgley (Dan Humphrey), Chace Crowford (Nate Archibald), Ed Westwick (Chuck Bass), Taylor Momsen (Jenny Humphrey), Kelly Rutherford (Lilly van der Woodsen), Kirsten Bell (Gossip Girl – hlas)

Seriál Gossip Girl je už druhým seriálovým teenage pokusom Josha Schwartza preraziť vo svete mladých prostredníctvom televízie. Jeho prvý pokus seriál O.C. California (The O.C.) síce bol úspešný a získal si srdcia mnohých mladých ľudí, ale jeho zo sezónu na sezónu klesajúca sledovanosť spravila svoje a s O.C. a jeho hlavnými hrdinami sme sa po štyroch rokoch dňa 22. februára 2007 (n.l.) nadobro rozlúčili.

Netrvalo však dlho a pán Schwartz k nám pribehol s novým námetom na ďalší skvelý dramatický seriál pre „deti a mládež“ napísaný podľa knižnej série Cecily von Zieger (ktorá sa samozrejme podieľa nielen na písaní samotných kníh, ale aj scenárov k seriálu) Gossip Girl. Josh tento námet ponúkol americkej televíznej stanici The CW, ktorej sa námet zapáčil a tá mu poskytla prostriedky na nakrútenie jeho pilotného dielu, ktorý zožal úspech nielen pred testovacím publikom, ale aj u „vyšších“ v televízii a tak si Josh spokojne odišiel písať scenáre na ďalších 12 častí.

Gossip GirlStrastiplná cesta seriálu k úspechu

Seriál si americkí diváci mohli po prvýkrát pozrieť 19. septembra 2007. Prvú epizódu tohto seriálu si pozrelo približne 3,65 miliónov divákov, čo je na pomery The CW celkom slušné číslo. Aj to však mohlo znamenať koniec seriálu, keďže jeho sledovanosť sa z týždňa na týždeň zhoršovala. To sa však nestalo a fanúšikovia, ktorých sa za ten krátky čas nazbieralo naozaj veľké množstvo, sa mohli radovať. Seriál sa aj napriek slabej sledovanosti svojho zrušenia (zatiaľ) nedočkal a s jeho vysielaním sa pokračovalo aj naďalej, až kým si stanica po prvých odvysielaných epizódach neobjednala plnú sériu (tzn. že k pôvodným 13 epizódam doobjednala 9 ďalších). Tá sa však celá nikdy nenakrútila, kvôli štrajku scenáristov. Práve spomínaný štrajk zapríčinil, že sa z 22 plánovaných epizód stihlo nakrútiť len pôvodne objednaných 13 a nakrúcanie ďalších bolo v nedohľadne.

Televízia sa tak snažila šetriť epizódami ako to len najlepšie šlo. Keď sa jej však premiérové epizódy minuli, musela reprízovať tie, ktoré už väčšina divákov videla a začala tak opäť strácať sledovanosť. No potom prišlo to, na čo sa všetci seriáloví maniaci tešili – štrajk scenáristov sa skončil a opäť sa mohlo začať písať, nakrúcať a hlavne vysielať. Kvôli časovej tiesni sa stihlo vyprodukovať k 13 odvysielaným epizódam už len ďalších 5, ktorých sledovanosť po štrajku začala rásť a to hlavne vďaka provokatívnej promo kampani, ktorá sa šírila nielen materskou stanicou The CW, ale aj tlačou a hlavne internetom.

Po dobrých výsledkoch v sledovanosti prišla ďalšia radostná správa pre všetkých, ktorí seriál sledovali – televízia sa rozhodla zakúpiť aj druhú sériu seriál Gossip Girl, ktorá si svoju premiéru v USA „odbila“ 1. septembra 2008 a k obrazovkám prilákala 3,38 miliónov divákov. Je to síce o čosi menej než mala premiéra 1. série, ale aj tak to stačilo na predĺženie na celú sériu. Tá mala pôvodne pozostávať z 22 epizód, avšak kvôli rastúcej sledovanosti sa číslo 22 zmenilo pridaním ďalších dvoch časti na 24 a o pár dní pridaním jednej na 25, kde sa momentálny počet epizód pre 2. sériu zastavil.

Gossip GirlO čom je Gossip Girl?

Seriál Gossip Girl sleduje život manhattanskej smotánky mladých ľudí žijúcich na Upper East Side v New York City. Hlavnou hrdinkou je Serena van der Woodsen, dievča vracajúce sa po roku domov z internátnej školy, kde bola z nevysvetlených dôvodov. Serenin návrat zaskočí každého v jej okolí. Najviac jej najlepšiu kamarátku Blair Waldorf, ktorá sa na ňu hnevá, pretože sa s ňou pred odchodom ani len nerozlúčila. Naopak príchod Sereny poteší priateľa Blair Natea Archibalda, ktorý mal pre Serenu vždy slabosť. Tak sa začne kolotoč plný intríg, lásky, rodinných problémov a zvratov.

Prvá séria seriálu nám odhaľuje tajomstvá záhadného príchodu/odchodu Sereny domov na Upper East Side, život na súkromnej škole a samozrejme divoké večierky a životy hlavných postáv, ktorých je v seriáli neúrekom.

Ja ako autor článku tento seriál rozhodne odporúčam všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o živote americkej (snobskej) smotánky, majú radi seriály plné intríg, závisti, ohovárania a hlavne fanúšikov seriálov typu O.C. California a filmu Veľmi nebezpečné známosti (Cruel Intentions), pretože tento seriál je akousi zmesou tohto seriálu a filmu.

Americký seriál Gossip Girl si môžete na svojich televíznych prijímačoch zapnúť už túto nedeľu o 10:55 na Markíze, ktorá tento seriál bude vysielať v uvedenom čase každý týždeň vždy 2 epizódy po sebe. Rozhodne si nenechajte tento seriál ujsť, pretože každá epizóda stojí za pozretie.

Zaujímavosti o seriáli Gossip Girl:

– seriál mal premiéru v Kanade na televíznej stanici CTV o deň skôr než v Amerike, t.j. 18. septembra 2008.

– seriál bol pôvodne plánovaný ako televízny film, v ktorom hlavnú úlohu Serenu van der Woodsen mala hrať Lindsay Lohan.

magazín New York seriál Gossip Girl označil ako BEST SHOW EVER (určite každý vie čo to znamená), čo pobúrilo viacerých kritikov, keďže sledovanosť tohto seriálu tomuto označeniu značne nezodpovedala.

– televízna stanica, ktorá v Amerika seriál vysiela Gossip Girl predĺžila aj napriek slabej sledovanosti. Odôvodnila to tým, že seriál si množstvo ľudí sťahuje z internetu, prípadne pozrie na ich webovej stránke, čo značne skresľuje výsledky sledovanosti. Predĺženie sa im napokon aj oplatilo, keďže sledovanosť seriálu sa začala zlepšovať v poštrajkových epizódach.

– v seriáli si mala pôvodne zahrať aj Mischa Barton, ktorú chcel Josh Schwartz obsadiť do úlohy Georginy Sparks, ktorá sa objaví v poštrajkových epizódach 1. série. Tá však rolu odmietla a tak sa tejto úlohy zhostila Michelle Trachtenberg (známa zo seriálu Buffy – premožiteľka upírov).