Flight of the ConchordsÚspešná „dvadsaťminútovka“ stanice HBO koncom marca zavŕšila len svoju druhú sezónu, ale vysiela sa už vo viac ako dvadsiatich krajinách. Flight of the Conchords je fenoménom, ktorý vzlietol v rodnom Novom Zélande, obletel Európu a Austráli a pristál v USA, odkiaľ atakuje bránice ľudí na celom svete – a pritom sa ich recept na úspech nemení, len prispôsobuje lokalite.

Dvojica Bret McKenzie a Jemaine Clement sa zoznámila na Victoria University vo Wellingtone, kde študovali film a divadlo. Bret patril do kapely The Black Seeds, ktorá nahrala tri zlaté platne, Jemaine vystupoval v komediálnom tandeme Humourbeasts. Na začiatku ich spolupráce bola nevinná snaha naučiť sa hrať na gitare, ktorá v roku 1998 vyústila do vytvorenia kapely, ktorá do svojich (vo veľkej miere alternatívnych) piesní vkladá nezabudnuteľný situačný humor a šarm. Tu sa začína cesta zabávačov – spevákov, ktorú zdobí nejedno ocenenie z renomovaných festivalov a hudobná cena Grammy z roku 2007.

V Európe sa zviditeľnili v roku 2004 v improvizovanom seriáli v éteri rádia BBC, kde – podobne ako v seriáli – predstavovali dvojicu hudobníkov snažiacich sa nájsť slávu v Londýne. Za šou získali o dva roky neskôr aj cenu Sony Radio Academy Award. Zatiaľ čo ich sláva rástla, ich kroky viedli ďalej na západ, kde absolvovali povinnú jazdu cez niekoľko festivalov a promo vystúpení vo večerných talkshow, kým si ich nevšimla spoločnosť HBO a nedala im vo svojom programe One Night Stand polhodinový priestor. Od tohto viedol len malý krôčik k ich súčasnému angažmá.

Americký sen po „novozélandsky“ sleduje (zatiaľ neúspešnú) skupinu Flight of the Conchord, ktorá sa snaží preraziť v tvrdom hudobnom biznise – tentokrát v nehostinnom New Yorku. Ostýchavému a bezstarostnému Bretovi a smelejšiemu Jemainovi (áno, z reality si neprepožičali len názov kapely) s neprehliadnuteľnými bokombradami sekunduje Rhys Darby, ktorý si zopakoval svoju rolu manažéra z rozhlasového vysielania. Postava Murraya Hewitta sa naplno (hoci neúspešne) venuje propagovaniu kapely popri svojej práci zástupcu kultúrneho atašé na konzuláte Nového Zélandu a problémovom manželstve so Shelly, ktorú – ako je v sitcomoch celkom bežné – nikdy neuvidíte.

Neoblomne im skanduje Mel (Kristen Schaal), ich najväčšia (a možno aj jediná) fanúšička. Napriek tomu, že je vydatá, k obom svojim idolom prechováva zvláštny a viac než platonicky vzťah, ktorý sa mieša s posadnutosťou. Päťuholník hlavných postáv uzatvára Davjeet „Dave“ Mohumbhai (Arj Barker), ktorý im rozdáva rady o tom, ako prežiť „pravý americký život“, hoci sám stále žije u vlastných rodičov a pracuje v rodinnej záložni.

Bret McKenzie a Jemaine Clement okrem tvorby námetov z času na čas zohrejú stoličky výkonných producentov po boku takých ostrieľaných mien akými sú James Bobin (vytvoril slávne postavičky Borata a Ali G), Troy Miller (režiséroval úspešny seriál Tenacious D a rôzne krátke filmy), Stu Smiley (začínal v rannej šou Davida Lettermana, neskôr vytvoril a produkoval mnohokrát ocenený sitcom Raymonda má každý rád) a Tracey Bairdová.

Prvá séria sa začala vysielať v júni 2007, druhá si kvôli stávke scenáristov a príprave hudobného materiálu počkala na premiéru až do januára súčasného roku. To, že bez hudby, ktorá hlavné postavy oslobodzuje a dovoľuje im voľne fantazírovať a vyjadrovať svoje pocity, sa dej nezaobíde, ešte v polovici druhej sezóny predpovedalo koniec seriálu. Prvá sézóna totiž spotrebovala prakticky celú tvorbu, ktorú dvojica dovtedy vyprodukovala, a tá druhá sa rodila dlhšie, než je pre seriál bežné. Našťastie pre ich stále rastúcu základňu fanúšikov sa seriál, ktorý v roku 2008 získal prestížnu cenu Emmy, v plnej sile na obrazovkách objaví aj v nasledujúcom roku.