VerejniNepriateliaNajklasickejšou érou amerických gangstrov a kriminálnikov bolo obdobie dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia, keď vtedajšia americká spoločnosť bola formovaná najmä veľkou hospodárskou krízou a prohibíciou na výrobu a predaj alkoholu. Táto éra dala možnosť “vyniknúť“ viacerým kriminálnikom, z ktorých je určite najznámejší Al Capone. Chicagský mafián však nebol jedinou ikonou gangstrov v tomto období. V “popularite“ mu vytrvale šliapal na päty John Dillinger, ktorého veľmi interesantný životný príbeh uvidíme čoskoro v filmovej podobe.

John Dillinger bol americký bankový lupič, ktorý vynikal najmä štýlom svojich prepadov a schopnosťou poľahky unikať spravodlivosti. Dillinger mal pri vykrádaní bánk špeciálne metódy, ktoré mu zabezpečili popularitu u bežných občanov a väčšina obyvateľstva ho považovala skôr za novodobého Robina Hooda než kriminálnika. Na jeho chytenie bol nasadený špeciálny agent Melvin Purvis, ktorý mu bol viac ako dôstojným protivníkom a strávil jeho chytaním podstatnú časť svojho pôsobenia v FBI a práve toto hľadanie zmenilo celý systém novovzniknutej FBI.

VerejniNepriatelia VerejniNepriatelia

Film je adaptáciou knihy Bryana Burrougha s rovnomenným názvom, ktorá vznikla celkom zaujímavým spôsobom. Autor ju začal písať ako scenár pre televízny seriál z produkcie HBO, ale nakoniec z toho radšej urobil knihu. Keď HBO pustilo filmové práva, tak sa látky chopili Michael Mann a Leonardo DiCaprio, ktorý si chcel pôvodne zahrať úlohu Dillingera. Nakoniec od projektu ustúpil a následne Mann napísal konečnú verziu scenáru, s ktorou Burrough súhlasil. Vyhlásil síce, že sa trochu odlišuje od skutočných udalostí, ale v rozumnej miere vzhľadom na to, že je to predsa len hollywoodský film. Na prelome rokov 2007 a 2008 začalo nakrúcanie, ktoré prebiehalo najmä vo Wisconsine, pretože práve tam sa nachádza veľké množstvo zachovalých historických budov z tridsiatych rokov a aj miesto zvané Little Bohemia Lodge, kde došlo k jednej z hlavných epizód života Dillingera.

Podstatnou vecou pri výrobe tohto filmu bol aj casting, ktorý dopadol nad mieru dobre. Hlavné postavy gangstra a jeho prenasledovateľa si zahrala dvojica, ktorá určite patrí medzi najlepších hercov súčasnosti. Vo filme tak uvidíme Johnnyho Deppa ako šviháckeho Johna Dillingera a Christiana Balea ako nezdolného Melvina Purvisa. Už tieto samotné dve mená zaručujú mimoriadne vysokú kvalitu filmu minimálne čo sa týka hereckých výkonov. Hereckú spoločnosť im budú robiť ešte napríklad Marion Cotillard (Edith Piaf) ako priateľka Dillingera a idol teenageriek Channing Tatum (Let’s Dance) sa predstaví ako komplic hlavného hrdinu.

VerejniNepriatelia VerejniNepriatelia

Prvé reakcie zo zámoria sú výrazne kladné. Niektorí kritici prirovnávajú túto snímku k vrcholnému kúsku Michaela Manna, k filmu Neľútostný súboj z roku 1995, keďže tieto filmy sa v mnohom na seba podobajú. Úspech filmu v USA určite pramení aj z témy, gangsterky sú skrátka za Atlantikom veľmi obľúbené a dvojica hlavných hereckých predstaviteľov (najmä asi Johnny Depp ako charizmatický hlavný hrdina) dokáže do kín prilákať hordy divákov aj na priemerný film. To snáď nebude prípad tohto filmu a Verejní nepriatelia budú jedným z vrcholov tohto filmového roka. Potenciál na to rozhodne majú.