Dollhouse„Človeku možno vymazať spomienky, ale môžete ho pripraviť aj o dušu?“

Tak s touto otázkou sa pohráva seriál Dollhouse, jeden z najočakávanejších projektov súčasnosti na americkom televíznom nebi. Za všetkým stojí preslávený televízny producent a scenárista Joss Whedon. Ak Vám jeho meno predsa len nič nehovorí, tak Vám ho priblížim cez názvy jeho starších seriálov: Buffy, premožiteľka upírov, Veronica Marsová alebo Firefly. Teraz Vás už určite zaujíma, čo si pre nás Joss Whedon pripravil tento krát. Čo sa skrýva v dome bábik?

Dollhouse je tajná organizácia, pre ktorú pracujú takzvaní Aktívovia (Actives) alebo inak aj Bábiky. Sú to mladí ľudia s vymazanou pamäťou a bez vlastnej osobnosti, ktorá môže byť opakovane nahradená novou, vrátane akýchkoľvek schopností, svalovej pamäte alebo znalosti cudzích jazykov. To všetko podľa úlohy, ktorá im je aktuálne pridelená.

Aktívov si môžete najať na takmer akúkoľvek prácu, zločin alebo len obyčajné splnenie vašej tajnej fantázie či nenaplneného sna. Počas misie sú monitorovaní „handlermi“ a medzi jednotlivými úlohami je ich „duša“ opäť celkom zmazaná do stavu pripomínajúceho malé dieťa.

Prekvapivé je, že mladí ľudia, vykonávajúci funkciu Bábik, sa na túto prácu hlásia dobrovoľne, vedomí si toho, čo sa s nimi stane. Teda sa v podstate slobodne vzdávajú vlastného života. Napriek tomu ide o ilegálny a veľmi riskantný biznis, ktorého vedenie sa snaží zastaviť samotná FBI, konkrétne jej agent, Paul Smith. Avšak získať dôkazy čo i len o samotnej existencií spoločnosti sa zdá byť nemožné a vyšetrovanie ho už stálo osobný život aj manželstvo. Ale ako človek, ktorý viac nemá čo stratiť, sa pre Dom bábik stáva ešte nebezpečnejším.

Dianie v seriáli sa sústreďuje na príbeh jednej z Aktívov, mladej a atraktívnej Echo, ktorá sa spočiatku venuje len pravidelnému plneniu svojich úloh a stále sa vracia do stavu úplného vymazania pamäte. Lenže s postupom času sa vynárajú jej vlastné, skutočné spomienky, a ona začína tajne pátrať po svojej záhadnej minulosti, ktorú zanechala pri vstupe do služieb nelegálnej organizácie.

Aby som Vám priblížil život hlavnej hrdinky, Aktíva, ponúkam nahliadnutie do obsahu prvej časti nazvanej Duch, ktorej scenár unikol z kastingov na obsadenie seriálových postáv.

Echo v úvode plní úlohu vysnívaného dievčaťa pre Dave-a, počas celovíkendovej akcie organizovanej na oslavu jeho narodenín. Najal si ju, aby sa mohol vytiahnuť pred svojimi priateľmi a zlikvidoval svoju povesť neschopného starého mládenca. No počas 48 hodín nedostáva len hru na vzťah, divadielko pre priateľov a predstierané pocity, ale skutočnú lásku. Pretože správne naprogramovaní Aktívovia sú schopní čohokoľvek. Avšak všetko má svoj koniec, a tak po krásnom víkende a uplynutí časového limitu sa naprogramovaná osobnosť vypne. Echo, na počudovanie všetkých, okrem Dave-a, odkráča prečo ako robot.

Dollhouse Dollhouse

Vzápätí sa stretávame s odvrátenou a nebezpečnejšou časťou práce Bábik, keď Echo preprogramujú na profesionálnu vyjednávačku Ellie Pennovú. Tentoraz vedie akciu na záchranu uneseného dievčatka, dcéry Gabriela Cristeja, bohatého biznismena, ktorý nechce zapojiť políciu pre jeho nie celkom čisté obchody. Echo je v oboch prípadoch veľmi presvedčivá. A bodaj by aj nie, keď si v tej chvíli sama myslí, že je to len bežný deň z jej života a netuší, že po splnení úlohy sa vráti do stavu bez spomienok a osobnosti. Že zajtra z nej bude zasa niekto úplne iný.

Rolu Echo v seriáli obsadila Eliza Dushku, ktorú skôr poznáte ako druhú premožiteľku Faith z Buffy alebo patologičku Tru, zhovárajúcu sa s mŕtvymi, z Tru callin. Medzi ďalšie postavy patria aj Aktívovia spriatelení s Echo – Sierra, stvárnená herečkou Dichen Lachman, známou najmä zo seriálu Susedia (nie tej slovenskej verzie) a Victor, ktorého predstavuje Enver Gjokej. Ten si doteraz zahral len menšie epizódne postavy v rôznych seriáloch, takže toto je jeho prvá veľká príležitosť. V Dollhouse sa budeme stretávať aj s Echoiným „handlerom“ a ochrancom, Boydom Landtonom, ktorého si zahrá Harry Lennix. Boyd je bývalý policajt, ktorý nenávidí svoju súčasnú prácu, ale za svoju zverenkyňu je schopný položiť aj život. Za myšlienkou a realizáciou projektu je Tropher Brink, geniálny programátor, ktorý stvoril samotný systém na vymazávanie a nahrádzanie osobností a teraz sa stará o to, aby Aktívovia pracovali ako majú. Hovorí sa – za všetkým hľadaj ženu, a tak je samozrejmé, že Dom bábik vedie krásna, chladná a tajomná Adelle DeWittová, Olivia Williamsová, známa najmä z filmu X-Men 3. Hlavnú zostavu dopĺňa ešte agent FBI, Paul Smith, ktorého som už spomínal.

A kedy sa vlastne môžeme na Dollhouse tešiť? Do produkcie sa dostal v apríli tohto roku. Televízna stanica Fox si u Jossa Whedona objednala zatiaľ iba 7 častí. V prípade (očakávaného) úspechu však Dom bábik dostane v ich vysielaní dlhodobý priestor. Od 26. mája Fox spustil rozsiahlu reklamnú kampaň, ktorá vytvorila seriálu nemalý okruh potenciálnych fanúšikov a budúcich divákov, ale prvá časť bude odvysielaná až v januári 2009. Nám zostáva len dúfať, že ho čo najskôr preberie niektorá z našich televízií a dostane sa aj na naše obrazovky.