Originálny názov: Coco Chanel

Žáner: historická romanca
Minutáž: 139 minút
Krajina: Taliansko / Francúzsko / Veľká Británia
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Christian Duguay
Scenár: James Carrington
Kamera: Fabrizio Lucci
Hudba:Andrea Guerra
Hrajú: Barbora Bobulova, Shirley MacLaine, Malcolm McDowell, Anny Duperey, Sagamore Stévenin a iní

Coco ChanelTelevízny titul Coco Chanel by sme mohli pokojne zaradiť medzi filmy, ktoré hovoria o revolučných osobnostiach navždy meniacich svet svojím výstredným charakterom. Toto je príbeh osudovej ženy, žijúcej na začiatku 20. storočia.

Film predstavuje malú Gabrielle Chanel v chudobnom sirotinci v centre Paríža. Po smrti svojej matky tam žije so sestrou do zavŕšenia osemnástich rokov. Vďaka krajčírskej vášni dostane prácu – opravuje lemy. Prvého partnera stretáva v kabaretnom bare. Omámená šarmom bohatého baróna odchádza bývať na honosný zámok v Royallieu. Paradoxne v jeho prítomnosti stretne svoju životnú lásku Artura „Boy“ Capela. Je to práve milostný motív, ktorý je dominantný v celom diele.

Boy ju motivuje a poskytne finančné prostriedky na uskutočnenie jej najväčšieho sna – vytvorenia vlastnej módnej značky. Ešte stále nie veľmi významná Gabrielle sa pokúša o prerazenie na trhu s originálnymi klobúkmi. Už vtedy niesli autorkine meno. Počas druhej svetovej vojny sa odhodláva na druhý rázny krok. Tvorí oblečenie, komfortné a zároveň veľmi elegantné. Inšpirovala sa mužmi a ich podstatou, apelujúc na jednoduchosť a praktickosť.  Možno práve preto bolo cítiť z jej tvorby istotu a nezávislosť .Rukopis umelkyne bol teda pre kritiku sprvu pohoršujúci. Následné pochopenie zo strany spoločnosti by sme mohli poňať aj ako potrebný krok dopredu. Ľudstvo zdrvené dvoma svetovými vojnami prijalo medzi seba moderné ženy s mužským potenciálom a svojráznym konaním. Aj vďaka Coco Chanel.

Coco Chanel Coco Chanel

V rámci svetového filmárskeho ponímania vzniklo o Chanel ako významnej osobnosti v posledných dvoch rokoch najviac titulov. Režisér Christian Duguay svoj náročný a ambiciózny projekt tvoril s tímom odborníkov na dobové scény. Starostlivo vybraté zábery s citom pre detail a expresívum skutočne veľmi hodnoverne prispôsobili prostrediu deja. Priemernému divákovi by však mohli prekážať dlhé, ťahavé pohľady a predlžovanie situácie.

Dej je popretkávaný retrospektívami hlavnej hrdinky, ktorá vyrozpráva plynulý príbeh. Stárnili ju dve herečky. Barbora Bobuľová stárnila mladšiu a Shirley Maclain taršiu podobu Coco. Slovenská herečka Barbora Bobuľová svoju rolu popolušky bravúrne zvládla. Rodená Martinčanka nemá za sebou len jeden úspešný projekt. Počas štúdia na VŠMÚ ju objavila na castingu talianska spoločnosť. Nasledovali známe tituly ako napríklad Princ Hamburský (1997), či Along the Ridge (Anche libero va bene, 2006). Chanel mala hrať osobnosť ako ona. Oplývajúca netuctovým pôvabom a triezvym vystupovaním. Coco Chanel je zobrazená ako módna ikona, modla vzrastajúceho sa feminizmu a nezávislá žena.

Coco Chanel Coco Chanel

Na dosiahnutie určitého stupňa mystifikácie sú do filmu zasadené aj skutočné snímky z Prvej svetovej vojny. V rámci toho sa filmu určite nevyčíta skutočný obraz vtedajšieho sveta. Napriek tomu si myslím, že sa tieto vsuvky do diela tohto typu nehodili. Čo je však dôležité, nenarušili celkovú dynamiku a plynulosť. Z iného uhla pohľadu by sme mohli vytknúť nedoplnenosť faktov. Okrem iného, nie sú zobrazené skutočnosti okolo kooperácie Chanel s nacistami. Vzhľadom na tieto neodhalené verejné tajomstvá môžeme dielo považovať za zaujaté či skreslené.

Nebudeme si klamať. Snímka Coco Channel nenadchne každého. Ústredná téma módy osloví len určitú záujmovú skupinu. Aj napriek tomuto faktu si Duguay potrpel na to, aby pritiahol k filmu široké spektrum divákov.