Po diváckom úspechu televíznej premiéry angažovaného dokumentu Zlatá zem sa produkčná spoločnosť HITCHHIKER Cinema a distribučná platforma Film Expanded rozhodli uviesť kinoverziu filmu v špeciálnej online predpremiére na DAFilms.sk. Pôjde u nás o vôbec prvú online predpremiéru slovenského filmu v čase zavretých kín a zrušených filmových festivalov. Kinoverzia Zlatej zeme bude dostupná exkluzívne v piatok 1. mája v čase od 17.00 do 24.00 ako symbolické vyvrcholenie programového špeciálu venovanému Dňu Zeme.

Na pozadí zdanlivo nenápadnej kauzy boja obyvateľov troch malých obcí na východe Slovenska s veľkou americkou ropnou spoločnosťou film Zlatá zem ukazuje, ako sa hlas jednotlivca mení zo smiešneho kriku na zásadný životný postoj. Zem je plná bohatstiev, každý však vidí hodnotu v niečom inom. Pre obyvateľov je pokladom prosté súžitie so zemou, pre investorov sa nachádza desiatky metrov pod ňou. Občanov spája túžba chrániť svoje útočisko, podnikatelia chcú ťažiť ropu.

„Môj film nechce pátrať po pravde jednej či druhej strany. Snažil som sa vykresliť osudy ľudí, ktorí sa ocitli v situácií, kedy kvôli svojmu vnútornému presvedčeniu jednoducho museli konať,“ charakterizuje svoj film režisér Dominik Jursa. „Na diváka sa prenáša spor, ktorý bol v konečnom dôsledku viac o hodnotách, ako o samotnom prieskume. Moja zvedavosť nebola nasmerovaná na skúmanie možných ekologických dopadov na životné prostredie, ale na štúdium človeka,“ dodáva Jursa.

Zlatá zem mala mať slávnostnú premiéru na 27. Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest, ktorý bol presunutý na jeseň z dôvodu opatreniam proti šíreniu koronavírusu a choroby COVID-19. Po festivalovom uvedení mala nasledovať distribúcia filmu, ktorá sa takisto presúva na jeseň.

„Uvedenie filmu online práve v tomto období a za takýchto okolností považujeme za experiment a vyhodnotili sme, že sa toto riziko oplatí podstúpiť. Predpokladáme, že jeseň bude veľmi presýtená odloženými premiérami, preto chceme už teraz dostať film do pozornosti divákov a zviditeľniť ho. Ľudia v súčasnosti veľmi citlivo vnímajú otázky životného prostredia a oveľa viac sú ochotní premýšľať nad hodnotovými témami,“ vyjadrila sa producentka filmu Barbara Janišová Feglová z HITCHHIKER Cinema.

„O Zlatú zem od začiatku spontánne prejavujú záujem slovenské médiá, rýchlo a organicky si buduje svoju komunitu na sociálnych sieťach, skrátená verzia mala úspech v RTVS,“ opisuje Matej Sotník z Film Expanded pozitívnu náladu, ktorú si film okolo seba stihol vytvoriť. „Predtým, ako bude Zlatá zem na jeseň rotovať v kamennej distribúcii a namieri si to do regiónov vo formáte s debatami, sme zvedaví, ako zafunguje online cez tzv. TVOD uvedenie obmedzené na niekoľko hodín. Spolupráca s DAFilms.sk nám dáva zmysel, pretože nás spája profilácia na kvalitnú dokumentárnu tvorbu s angažovaným presahom či výrazným autorským odtlačkom,“ dodáva Sotník.

Streamovacia platforma DAFilms.sk expandovala na slovenké teritórium začiatkom tohto roka, pričom nadväzuje na medzinárodný úspech materskej spoločnosti DAFilms.com a rýchlo si buduje divácku základňu. Uvedenie Zlatej zeme bude vyvrcholením jej programového špeciálu s názvom Deň Zeme: Príroda a my, v ktorom sú zoskupené dokumentárne filmy s environmentálnymi témami.

„Osobne som veľmi rád, že žijem v spoločnosti, kde jedinec s dostatočným odhodlaním a vierou v svoju pravdu, má šancu uspieť aj v nerovnom súboji. Mám radosť, že občianska spoločnosť kvitne aj v tých najzabudnutejších kútoch našej krajiny,“ nadviazal režisér na pozitívne posolstvo filmu.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/3245494498816807
Online predpremiéra: https://dafilms.sk/film/11130-zlata-zem
Web filmu: http://zlatazemfilm.sk