Magic Moments, 2017 © FTF VŠMU Magic Moments, 2017 © FTF VŠMU

Dnes začína v najväčšom kanadskom meste 42. Medzinárodný filmový festival Toronto a svetová premiéra na ňom hneď v jeho prvý deň čaká slovenský film Magic Moments. Študentská snímka režisérky Martiny Buchelovej bude súťažiť ako jeden z 35 krátkometrážnych filmov z celého sveta v sekcii Short Cuts, v rámci ktorej patrí medzi jedno zo 17 diel nakrútených ženskými režisérkami. Filmy v sekcii dopĺňa 24 kanadských snímok

„Otázka rozdielov medzi ženami a mužmi je pomerne aktuálnou témou, ktorú filmové festivaly riešia, ale ja osobne nepovažujem až za také dôležité, či je režisérom žena, alebo muž. Skôr je pre mňa podstatné, čo a ako vo svojom diele autor hovorí. Ani spolupracovníkov si nevyberám podľa toho, aké majú pohlavie. Záleží v prvom rade na tom, či spolu vieme vytvárať veci a spolupracovať,“ hovorí režisérka a dodáva, že tému nerovnosti pohlaví a problémov s ňou spojených berie ako dôsledok hlbších, nedoriešených neistôt a problémov, ktoré ju zaujímajú viac.

Hrdinkami jej filmu Magic Moments sú sestry Dominika a Hana, ktorých rodičia sa snažia zabezpečiť slušné živobytie, preto sa dievčatá vychovávajú prakticky samé. Nie vždy sa im to darí celkom ľahko a najmä staršia Dominika je vo veku, kedy je starostlivosť o mladšiu sestru občas na príťaž. Niekedy sa jej zdá, že v živote adolescentky žiadne „magické momenty“ neexistujú, no vďaka silnému putu, ktoré obe dievčatá spája, si uvedomí, že práve vďaka sestre ich zažíva denne.

Kanadskému publiku uvedie Martina Buchelová film spolu s dramaturgom Lukášom Obermajerom, výkonnou producentkou Erikou PaulinskouAlexandrou Gabrižovou, koordinátorkou festivalového oddelenia Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení, v ktorej produkcii snímka vznikla.

 

Film bude za účasti slovenskej delegácie uvedený v programe festivalu dvakrát. O jeho prípadnom víťazstve sa dozvieme v nedeľu 17. septembra 2017, kedy vyhlásia víťazov súťažných kategórií.

V sekcii Short Cuts o výsledkoch rozhodne trojčlenná porota, zložená z riaditeľky koprodukčného trhu CineMart Medzinárodného filmového festivalu Rotterdam Marit van den Elshout, z minuloročného víťaza jednej z celovečerných sekcií torontského festivalu Johnnyho Ma a z laureátky ocenenia Art Cinema Award na tohtoročnom festivale v Cannes, Chloé Zhao.

Už v tejto chvíli je však jasné, že Toronto nebude poslednou festivalovou zastávkou Buchelovej snímky. Do programu ju zaradili medzinárodné festivaly krátkych filmov v švédskej Uppsale a v talianskom Montecatini Terme, kam vycestuje v októbri.