SH_T HAPPENS (2019). © BFilm

Slovenská animovaná tvorba zažíva veľké úspechy v zahraničí. Po uvedení krátkometrážneho filmu Šarkan na festivale v Berlíne a jeho zaradení do zbierky MoMA v New Yorku bude Slovensko v zahraničí reprezentovať ďalší animovaný film. Krátky film režisérov Davida Štumpfa a Miši Mihályiovej SH_T HAPPENS sa premiérovo predstaví na 76. ročníku prestížneho festivalu v Benátkach.

Film SH_T HAPPENS bude uvedený v krátkometrážnej selekciíí sekcie Orizzonti, kde sa predstaví 12 krátkych filmov ako jediný animovaný film. Pre slovenskú kinematografiu je to v tejto sekcií premiéra, ešte nikdy tu nebol uvedený žiadny film. Festival v Benátkach bol založený v roku 1932 a je považovaný za najstarší filmový festival na svete. Je súčasťou benátskeho Bienále, ktoré patrí medzi hlavné výstavy a festivaly súčasného umenia. Sekcia Orizzonti je súčasťou festivalu od roku 2010.

Ďalšou skvelou správou pre slovenský film je, že film Šarkan sa dostal do užšej nominácie na Student Academy Awards – tzv. „študentského Oscara“. Bol vybraný medzi 81 filmov z 1 615 prihlásených filmov, čím sa zaradil medzi 5% najúspešnejších študentských filmov z celého sveta. Následne bude Americká filmová akadémia vyberať 5 finalistov v kategórií zahraničný animovaný film a na ceremoniáli v októbri v Los Angeles oznámi víťaza tohto prestížneho ocenenia. Slovenský film sa naposledy uchádzal o toto ocenenie, ktoré v minulosti získal napríklad Jan Svěrák za svoj film Ropáci, v roku 2000 titulom Michala Strussa V kocke.

Od svojho uvedenia na Berlinale bol film Šarkan premietaný na viac ako 20 filmových festivaloch, získal niekoľko ocenení ako cenu pre najlepší detský film na festivale animovaných filmov v Stuttgarte, cenu divákov na MFFK Febiofest, Cenu mladého publika na festivale v Annecy alebo Cenu za najlepší slovenský animovaný film na Fest Anča v Žiline. V blízkej budúcnosti sa predstaví na najväčšom festivale animovaných filmov v kanadskej Ottawe alebo na prestížnom festivale detskej tvorby Cinekid v Amsterdame. V kinodistribúcií ho mohli vidieť diváci vo Francúzsku, Belgicku, Taliansku alebo aj na Slovensku ako predfilm k Veľkému zlému lišiakovi.

Oba spomínané filmy – SH_T HAPPENS aj ŠARKAN – vznikli v koprodukcii v Českou republikou a FAMU. „Som rád, že FAMU a špeciálne katedra animácie podporujú tvorbu svojich študentov aj partnerstvami s nezávislými producentami, čím pomáhajú získať filmom svojich študentov dodatočné finančné prostriedky, ktoré zvyšujú production value ich filmov, a tým pádom ich robia konkurencieschopnejšími so svetovou tvorbou, o čom svedčia aj úspechy našich dvoch filmov. Zároveň pedagógovia konzultujú tieto projekty a radia študentom, čomu sa vyvarovať, čo je pre nich nesmierna pomoc na konci ich štúdia a začiatku ich profesionálnej kariéry,“ hovorí Peter Badač, producent oboch filmov.

Realizáciu oboch filmov finančne podporili Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie.