2021 © Slovenský filmový ústav 2021 © Slovenský filmový ústav

Slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti sa tento rok výnimočne premenia na SLNKO V SIETI ŠPECIÁL, aby vzdali poctu dejinám nášho filmu. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) si historické výročie pripomenie na jeseň.

Samotné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2020 sa prezídium SFTA pre pretrvávajúcu pandémiu rozhodlo spojiť s oceňovaním za rok 2021. Tento ceremoniál sa uskutoční počas apríla budúceho roka.

A hoci sa tento rok súťažný ročník „slovenských Oscarov“ neuskutoční, organizátori národných filmových cien nechcú prerušiť kontinuitu prezentácie slovenských filmov. Pri príležitosti 100. výročia od uvedenia prvého slovenského celovečerného filmu Jánošík plánuje SFTA priniesť výnimočný program, ktorý divákom priblíži významné míľniky slovenskej kinematografie za posledných 100 rokov. SLNKO V SIETI ŠPECIÁL okrem toho predstaví filmy, na ktoré sa diváci môžu tešiť už na jeseň 2021.

2021 © Slovenský filmový ústav

Udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti je celospoločenskou udalosťou. Posledný 10. ročník sa niesol v duchu osláv filmu a umenia. O ocenenie za rok 2019 sa uchádzalo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných snímok. Slávnostnému večeru v bratislavskej Starej tržnici dominovali film Amnestie so ziskom šiestich ocenení a snímka Nech je svetlo, ktorá uspela v piatich kategóriách vrátane titulu najlepší hraný film. Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzal humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica.

Foto: Zdroj a copyright: © Slovenský filmový ústav.