15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava prinesie svojim divákom filmy životnej sily. Wadjda, príbeh zo Saudskej Arábie, Nairobi Half Life z Kene, belgický Broken Circle Breakdown či film La Paz z Argentíny – to je len zopár filmov, ktoré rozprávajú silné a odvážne ľudské príbehy. V programových sekciách 15. MFF Bratislava, ktorý sa uskutoční v termíne od 6. do 12. novembra, nájdete množstvo kvalitných a pôsobivých filmov.

V súťaži 15. MFF Bratislava sa o festivalové ceny budú uchádzať hrané, dokumentárne a krátke filmy, ktoré dopĺňajú stabilné programové sekcie – Panoráma, Proti prúdu, Made in Slovakia. V programe nechýba ani sekcia Azyl – krátke filmy, ktorá sa tento rok objaví na festivale v The Best of Azyl výbere a sekcia Focus bude zacielená na izraelský film.

Tradičnú, tematicky zameranú sekciu Príbehy – pre 15. MFF Bratislava s podtitulom filmy životnej sily, zostavil filmový publicista Radovan Holub. Ako sám hovorí: „Sú to príbehové filmy, v ktorých je život skôr ako nikdy nekončiaci boj, niekedy s príjemným koncom a niekedy naopak, končia veľmi smutne. Hrdinovia v týchto príbehoch musia prekonávať prekážky. Napriek životným ranám, ale idú ďalej, nevzdávajú sa. Nechcú sa vzdať”.

Odvaha a ľudskosť sú hlavné kritéria tejto programovej sekcie. Ako napríklad odvážna muslimská školáčka Wadjda, v rovnomennom debute režisérky Haifaa al Mansourove, ktorá prišla s nezakrytou hlavou do školy. Alebo chudobný predavač filmov z Kene, ktorý si chce zahrať v Národnom divadle Nairobi vo filme Davida Tosha Gitonga Nairobi Half Life. Nesmierne pôsobivý je aj príbeh Broken Circle Breakdown, belgického režiséra Felixa van Groeningena o extravagantnom spevákovi country, ktorý je so svojou ženou vystavený ťažkej životnej skúške. Snímka mala veľký úspech na tohtoročnom Berlinale, kde získala Cenu divákov a tiež ocenenie Europa Cinemas Label a bola vybraná medzi finalistov filmového ocenenia Európskeho parlamentu Ceny LUX 2013. V sekciii Príbehy – filmy životnej sily má svoje zastúpenie aj slovenský film Juraja Lehotského Zázrak – príbeh dievčaťa z polepšovne, ktoré sa nechce vzdať svojho sna o láske. Z karlovarskej súťaže Na Východ od Západu si odniesol Zvláštne uznanie poroty.