Matthias a Maxime (2019). © ASFK

Matthias a Maxime sú už od detstva nerozlučnými kamarátmi. Keď sú však počas natáčania študentského filmu vyzvaní, aby sa pobozkali pred kamerou, všetko sa náhle zmení. Môže jeden bozk zmeniť váš život? Film Matthias a Maxime prináša do kín Asociácia slovenských filmových klubov a diváci ho môžu vidieť od 6. februára 2020.

Najnovší film úspešného kanadského režiséra Xaviera Dolana je drámou o priateľstve, láske a hľadaní skutočných emócií. Rozpráva príbeh dvoch mužov, ktorý sú priateľmi už od detských čias. Ich vzťahom však zatrasie stávka, počas ktorej sa majú pobozkať pred kamerou. Zdanlivo nenarušiteľné puto je zneistené pochybnosťami, aké city k sebe v skutočnosti prechovávajú. Dvaja muži s tridsiatkou na krku si musia položiť̌ zasadnú otázku – ako správne žiť svoj život? Kde je ich miesto?

Snímka bola počas minulého roka uvedená na svetovej premiére v hlavnej súťaži v Cannes, po boku významných mien ako Pedro Almodóvar, Terrence Malick či Jim Jarmusch. Uznávané zahraničné periodiká (Screen, Variety, The Guardian, Hollywood Reporter) na filme kladne hodnotia súdržnosť autorského štýlu a úprimnosť, s akou režisér zaznamenáva existenciálne pozastavenie, ktoré človek prežíva v momente, keď má tridsať rokov. Matthias a Maxime je v poradí už šiesty film Xaviera Dolana, ktorý bol uvedený v súťaži Cannes. Tento vývoj len potvrdzuje renomé tohto mladého autora.

Režiséra Xaviera Dolana niekedy nazývajú zázračným dieťaťom québeckého filmu, pretože aj keď je v Québecu silná tradícia autorských režisérov, len málokto z nich dokázal v takom mladom veku toľko, čo Dolan. Jeho debut Zabil som svoju matku (2009) získal cenu Medzinárodnej konfederácie umeleckého a esejistického filmu (CICAE) v Cannes a následne koloval a vyhrával na troch desiatkach ďalších festivalov. Jeho ďalší film Imaginárne lásky (2010) síce nemal taký silný kritický ohlas, ale stal sa kultovým pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov. Predal sa do desiatok teritórií a aj na Slovensku patril k najnavštevovanejším artovým filmom roka. Nasledujúci, trochu experimentálny Laurence Anyways (2012) znovu putoval na festival do Cannes a Tom na farme (2013) mal pre zmenu premiéru v súťaži festivalu v Benátkach. S nasledujúcimi filmami súťažil Dolan znova v Cannes. Za snímku Mami! (2014) získal Cenu poroty a za film Je to len koniec sveta (2016) Veľkú cena poroty a Cenu ekumenickej poroty. Dráma Môj život s Johnom F. Donovanom (2018) mala svetovú premiéru na festivale v Toronte a s drámou Matthias a Maxime (2019) znova súťažil v Cannes.

Film Matthias a Maxime má na Slovensku premiéru 6. februára a do kín ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov. Zoznam premietaní nájdete tu: https://asfk.sk/film/matthias-a-maxime/