Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodla, že slovenskú kinematografiu bude vo výbere na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, ktorý bude udeľovaný na jar 2011, reprezentovať film Hranica režiséra Jara Vojteka.

Na výročnú cenu AMPAS (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) môže byť prihlásený dlhometrážny film, ktorý mal verejnú premiéru medzi 1. októbrom 2009 a 30. septembrom 2010, bol v riadnej kinodistribúcii, prihlasujúca krajina má prevažujúci počet hlavných tvorcov a originálny jazyk filmu musí byť iný ako anglický. Film musí byť doručený do Los Angeles do 1. októbra 2010.

Členovia vyberali od 27. augusta do 13. septembra zo slovenských filmov, ktoré splnili podmienky AMPAS. Vzhľadom na nižší počet premiér v danom období – z troch filmov:

  • Hranica (réžia J. Vojtek)
  • Legenda o lietajúcom Cypriánovi (réžia M. Čengel Solčanská)
  • Mongolsko – V tieni Džingischána (réžia P. Barabáš)

    Do hlasovania sa zapojilo menej ako 50% členov SFTA (Akadémia má k dnešnému dňu 119 riadnych a 18 čestných členov), preto hlasovanie dnes potvrdilo Prezídium SFTA. V hlasovaní získal 60% hlasov dokumentárny film režiséra Jaroslava Vojteka Hranica, 23% hlasov získala Legenda o lietajúcom Cypriánovi a 7% aktuálna distribučná novinka dokumentárny film Mongolsko – V tieni Džingischána. 2% hlasujúcich členov nenavrhovali žiaden z možných filmov.