Tonko, Slávka a kúzelné svetlo © 2023 nutprodukcia Tonko, Slávka a kúzelné svetlo © 2023 nutprodukcia

Malí aj veľkí diváci sa tento rok môžu tešiť na premiéru animovaného filmu Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, ktorý v júni uvedie Medzinárodný festival animovaného filmu v Annecy – najväčší festival animovaných filmov na svete. Súťažiť bude v súťažnej sekcii celovečerných filmov „Contrechamp“. Príbeh o Tonkovi, ktorý od narodenia svieti, aj keď nechce, príde do slovenských kín 7. decembra tohto roka.

Film o inakosti, priateľstve a fantázii.

Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby. Získava prvú naozajstnú kamarátku, pred ktorou môže odhaliť svoj svet vo vankúšovom bunkri. Slávka zas Tonkovi ukáže zázračnú baterku. Tá svojim svetlom dokáže z obyčajných vecí vytvárať úžasné obrázky a kúzelné svety, ktoré vidia len oni dvaja. A tak sa začína ich dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit. Tonko, Slávka a kúzelné svetlo je film o tom, aké je to byť iný, príbeh o priateľstve a fantázii, o svetle a tme.

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo © 2023 nutprodukcia

„Film o Tonkovi a Slávke je vlastne obyčajný príbeh, aký môže postretnúť každého z nás. Je to „iba“ spodobnenie rozprávkovej krásy ukrývajúcej sa vo všetkých dobrých skutkoch, ktoré vykonáme pre druhých. Tonko vo filme urobí veľké rozhodnutie, za ktoré som naňho pyšný. Naviac nás v prostredí nádherných ručne vyrobených dekorácií, v magickom svetle lámp a pod zrakom dokonalej kamery zavedie do sveta plného fantázie a kúziel. Nezabúdajme, že každý
z nás v sebe nosí aspoň malé svetielko, ktoré môže zahorieť, kedykoľvek prejavíme empatiu, toleranciu či pomôžeme niekomu druhému. Ktokoľvek z nás sa môže stať hrdinom veľkého príbehu. Som vďačný, že som dostal príležitosť ilustrovať filmom tento druh kúzla, ktorého sme ako ľudia schopní bez toho, aby sme si to vždy uvedomovali.“
hovorí režisér filmu Filip Pošivač, hlavný výtvarník známeho animovaného seriálu Maškrtné medvedie príbehy, ktorý si našiel obľubu aj u slovenských divákov. Spolupracoval so štúdiom Hafanfilm, kde sa v rámci výtvarnej spolupráce podieľal na filmoch Malá z rybárny, Až po uši v machu a seriál Živo z machu. Venuje sa tiež knižnej ilustrácii, za ktorú získal aj niektoré významné české ocenenia. Medzi jeho najlepšie knihy patrí KUBA TUBA TAUBAHN, za ktorú získal cenu Zlatá Stuha a tento rok bol zapísaný na medzinárodnú čestnú listinu IBBY – International Board on Book for Young People.
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo © 2023 nutprodukcia

Film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo vznikol v slovensko–česko–maďarskej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti nutprodukcia a nuprodukce. Jeho koproducentmi sú RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize, Kouzelná animace a Filmfabriq. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Eurimages, Creative Europe MEDIA, Maďarský národný filmový inštitút a Zlínský kraj. Do slovenských kín ho prinesie distribučná spoločnosť Continental film.