V dňoch 15.-26. februára sa v bratislavskom Filmovom klube Nostalgia uskutoční 3. ročník podujatia NORDFEST 2010 – Severské kino. Výber 10 škandinávskych filmov z obdobia rokov 2002-2009, z ktorých sa viaceré nemali možnosť dostať k slovenskému divákovi, je zameraný na medzinárodne i doma ocenené snímky súčasných popredných tvorcov severskej kinematografie. Chýbať nebudú úplné novinky a ani dve slovenské predpremiéry.

Prvou z nich, ktorá program tohtoročného NordFestu v Nostalgii otvorí, je antidepresívne off-road movie NA SEVER v réžii vychádzajúcej hviezdy škandinávskej kinematografie, nórskeho režiséra Rune Denstada Langloa. Ten prináša príbeh 30-ročného Jomara, ktorý keď sa dozvie, že má 4-ročného syna, vydá sa za ním na snehovej rolbe na ďalekú púť úchvatnou ľadovou krajinou na sever. Druhou predpremiérou bude najlepší škandinávsky film minulého roka, ktorým sa stal temne krásny upírsky horor švédskeho režiséra Tomasa Alfredsona NECH VOJDE TEN PRAVÝ, odohrávajúci sa na ponurom sídlisku pokrytom snehom, kde osamelý 12-ročný Oscar spoznáva novú mladú susedku Eli. Ich podivuhodné priateľstvo je od začiatku plné hrozivého tajomstva, ktoré Oskar postupne odhaľuje až k prekvapujúcej pointe…

Aktuálnou klubovou distribučnou novinkou je smutná komédia známeho dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga KEĎ SA MUŽ VRACIA DOMOV. Jej hrdina, slávny operný spevák Karl Kristian Schmidt svojím návratom po rokoch domov, do pôvabného mestečka, v ňom náhle rozpúta emócie, ktoré naplno prepuknú počas veľkej slávnostnej večere. Z filmov, ktoré diváci nemajú možnosť bežne vidieť v slovenskej distribúcii, ponúka NordFest 2010 najúspešnejší fínsky film roka PERLY A SVINE v réžii Perttu Leppäho, ktorý nakrútil typickú severskú čiernu sociálnu komédiu o teenageroch, i absurdnú poviedkovú komédiu nórskeho „národného tímu“ režisérov UTÓPIA – NAJVIAC ĽUDÍ ŽIJE V ČÍNE, prinášajúcu podivné príbehy, ktoré sa počas jedného „rozmarného leta“ 24 hodín pred voľbami odohrajú v lese pri zapadnutej pumpe, obsluhovanej nenápadným Lassem. Dánske filmové hnutie Dogma 95 reprezentuje osviežujúca komédia o hľadaní lásky STARÉ, NOVÉ, POŽIČANÉ A MODRÉ, ktorú režírovala Natasha Arthy. Jej hrdinka Katja, ktorá má tesne pred svadbou, prežije pri hľadaní štvorice titulných vecí, ktoré má mať podľa dánskej povery každá správna nevesta, dva určite najpodivuhodnejšie dni vo svojom živote.

V programe NordFestu 2010 nebudú chýbať ani úspešné snímky z minulých ročníkov. Divácky najúspešnejšou v minulom roku sa stala absurdná severská komédia Benta Hamera POVIEDKY Z KUCHYNE, ocenená ako najlepší nórsky film roka, v ktorej sa vidiečanovi Isakovi doma v jeho zapľuvanej kuchyni na šesť týždňov usídli podivný vedec Folke, uhladený muž v obleku, mlčky pracujúci na projekte usporiadania „ideálnej“ kuchyne. Ocenenie najlepší islandský film roka získala nostalgická komédia OUTSIDER Dagura Káriho o nezodpovednom mladíkovi Danielovi, ktorý žije svoj život zo dňa na deň, no jeho stretnutie s tajomným dievčaťom Francou mu ho prevráti naruby. Jeden z najzábavnejších dánskych filmov posledných rokov ADAMOVE JABLKÁ úspešného scenáristu a režiséra Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o viere a boji medzi dobrom a zlom, reprezentovaných kňazom Ivanom a neonacistom Adamom, ktorého v rámci prevýchovy pošlú na miestnu faru. Program NordFestu 2010 uzavrie medzinárodne úspešná severská čierna komédia KURZ NEGATÍVNEHO MYSLENIA nórskeho režiséra Barda Breiena, ktorý získal Cenu za réžiu na MFF Karlovy Vary 2007. Partia hendikepovaných ľudí sa v nej pokúša presvedčiť ochrnutého 33-ročného Geira na vozíku, aby pozitívne myslel a pokúsil sa urovnať narušený manželský vzťah, no sebadeštruktívny milovník Johnnyho Casha sa vzbúri a pomocou brutálnej úprimnosti, alkoholu a marihuany ovládne situáciu.

Organizátori NordFestu veria, že i tohtoročná desiatka vybraných titulov potvrdí, že súčasná severská kinematografia, vyznačujúca sa originálnym, netriviálnym, no zrozumiteľným spracovaním univerzálnych tém, predstavuje v európskom filme pozoruhodný fenomén.

NORDFEST Severské kino (program)

15.2. NA SEVER Rune Denstad Langlo, Nór., 2009 (predpremiéra)
16.2. STARÉ, NOVÉ, POŽIČANÉ A MODRÉ Natasha Arthy, Dán., 2003
17.2. PERLY A SVINE Perttu Leppä, Fín., 2003
18.2. POVIEDKY Z KUCHYNE Bent Hamer, Nór./Švéd., 2003
19.2. OUTSIDER Dagur Kári, Island/Dán., 2005
22.2. KEĎ SA MUŽ VRACIA DOMOV Thomas Vinterberg, Dán./Švéd., 2008
23.2. UTÓPIA – NAJVIAC ĽUDÍ ŽIJE V ČÍNE Morten Tyldum a ďalší, Nór., 2002
24.2. NECH VOJDE TEN PRAVÝ Tomas Alfredson, Švéd., 2008 (predpremiéra)
25.2. ADAMOVE JABLKÁ Anders Thomas Jensen, Dán., 2005
26.2. KURZ NEGATÍVNEHO MYSLENIA Bard Breien, Nór., 2006

Predstavenia: vždy o 19.00 hod., pokiaľ nie je uvedené inak.
Zmena programu vyhradená. Aktuálne info o programe na www.nordfest.sk a www.nostalgia.sk.