Žilina. Čerešničkou na torte v programe nočných projekcií sú filmy Cyriaka Harrisa. Viete si predstaviť, že vaše video na YouTube má vyše 20 miliónov pozretí? Pretože presne to sa už niekoľkokrát podarilo Cyriakovi. Jeho diela spoznáte už po niekoľkých sekundách. Ako prezradil sám autor: „Som fanúšikom surrealistického umenia a komédie. V mojich videách sú zjavné paralely s Monty Python. Taktiež čerpám inšpiráciu od umelcov ako je Jan Švankmajer, M. C. Escher, H.R. Giger a samozrejme Dalí.“ Pokiaľ v niekom vzbudzuje Cyriakova tvorba znepokojenie, je to v poriadku, pretože je zámerne podvratná a bizarná. Tento rozmer si uchováva za každých okolností, dokonca aj pri komerčných zákazkách. Témy a obrazový materiál si vyberá z každodenného banálneho života, populárnej kultúry, či pavilónu múzea s vypchatými zvieratami a zasadzuje ich do nových situácií či kontextov, ktoré väčšinou končia ako fraktálovité štruktúry dotiahnuté do absurdity.

Dôkazom toho, že animovaný film môže byť nekonečne hravý je aj programová sekcia Anička v krajine zázrakov. Organizátori festivalu veľmi dobre vedia, že vybrať spomedzi všetkých filmov tie najabsurdnejšie je dosť náročná vec, no zároveň je to aj veľmi vďačná práca. A presne tak vznikla táto programová sekcia. „Tvoria ju diela, ktoré podľa nás nemôžu zostať bez povšimnutia, pretože sú tými najšialenejšími a najbizarnejšími kúskami, aké sme tento rok vybrali spomedzi vyše 1200 prihlášok,“ prezradil programový riaditeľ Maroš Brojo. „Keď už hovoríme o absurdnosti, určite si nenechajte ujsť slávny animovaný webseriál Happy Tree Friends. Od svojho uvedenia sa stal známym internetovým fenoménom. Napriek roztomilému výzoru postáv je plný čierneho humoru, ktorým si musia roztomilé nevinné zvieratká a postavičky neprestajne prechádzať. Samozrejme sa jedná o dielo s obrovským nadhľadom, seriál sa veľmi zručne pohráva s diváckymi očakávaniami a búra zaužívané stereotypy o nevinnosti detsky stvárnených animovaných postavičiek.”

V ďalšej špeciálnej sekcii Anička v Mordore uvádza Fest Anča filmy pre náročného diváka, ktoré spája jediné: keď si ich pozriete, svet už nebude taký ako predtým, pretože Brány Mordoru sa po frameoch otvárajú…

Obľúbenou súčasťou večerného programu sú projekcie so živou hudbou. Jonatán Pastirčák aka Pjoni citlivo reflektuje svet okolo seba a dojmy spracováva na pomedzí elektroakustického futurizmu a vážnej hudby. Bravúrne dokáže spojiť elektronické zvukové experimenty, terénne nahrávky s klasickými postupmi. Na Fest Anči ozvučí celovečerný taliansky film Bruna Bozzetta Allegro Non Troppo. To, že ide o výnimočné spojenie, svedčí už samotný fakt, že snímka vznikla z lásky autora k hudbe. Kombináciou hraných a animovaných častí ilustruje šesť úryvkov klasickej hudby: Debussyho Faunovo popoludnie, Dvořákov Slovanský tanec č. 7, Ravelovo Bolero, Sibielovo Valse Triste, Vivaldiho Koncert v C dur a Stravinského Vtáka ohniváka. Každá časť tvorí jednu samostatnú poviedku. Bozzetto takýmto spôsobom upriamil pozornosť na význam zvuku v animovanom filme. Zároveň ide o polemiku, či je naozaj možné preniesť hudobný koncept do vizuálnej úrovne.

K najpopulárnejším častiam Fest Anče dlhodobo patrí aj Animation Karaoke Battle. Táto zábavná večerná šou umožní prihláseným odvážlivcom prejaviť svoju kreativitu a zmysel pre humor živým dabingom vybraných animovaných ukážok a vyhrať zaujímavé ceny.

Okrem premietaní na vás čakajú aj koncerty a párty. Hajlajtom hudobného programu tohto ročníka bude mysteriózne poľské duo RSS Boys. Do tanečného tranzu vás privedú aj DJ Stroon, Emil alebo DJ Reverend.

Po nočných premietaniach alebo koncertoch sa môžete pokojne presunúť do stanového mestečka, ktoré je v areáli hlavného festivalového dejiska kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Svoj stan si tu môžu postaviť všetci návštevníci už v prvý festivalový deň 29. júna a zostať tam až do záveru, ktorý vyvrcholí 3. júla slávnostným odovzdávaním cien.