Tim Webb. © Fest Anča

Candy Guard preslávili vtipné dialógy a komické postrehy v 13 oceňovaných krátkych animovaných filmoch pre Channel 4, BBC a MTV. Ich spoločným menovateľom sú zábavné a komplexné ženské hrdinky – čím sa jednoznačne napája na tohtoročnú festivalovú tému “Identita”. Najviac na seba upozornila animovaným sitcomom Pond Life, ktorý vytvorila pre Channel 4 a ktorý prekvapuje a teší divákov po celom svete kombináciou jednoduchej kresby a sofistikovaných scenárov. Jeho očarujúco mrzutá protagonistka Dolly Pond sa stala za dve dekády feministickou hrdinkou. Na Fest Anči 2019 uvidia diváci okrem Pond Life 11 iných krátkych Candiných filmov.

Medzi hosťami 12. medzinárodného festivalu animácie bude aj vynikajúci britský animátor Tim Webb. Tim sa pôvodne vyučil za zubného technika, no napokon si to rozmyslel a vyštudoval animáciu. Pre Channel 4 vytvoril svoj prvý medzinárodne oceňovaný film A ako autizmus (A is for Autism, 1992). Tento krátky film je považovaný za prelomový v histórii animovaného dokumentu, spomína sa v mnohých odborných knihách, rozoberá sa v dizertačných prácach a premieta sa po celom svete. Status zásadnej snímky si film vydobil najmä vďaka svojej silnej výpovednosti – Webb v ňom pracoval priamo s výpoveďami a tvorbou ľudí trpiacich poruchami autistického spektra.

Neskôr režíroval mnohé ďalšie úspešné filmy, napríklad 15th February, Six of One, Mr Price či Happy Returns a získal viacero významných ocenení. Six of One dokonca získal nomináciu na najvyššie britské filmové ocenenie BAFTA. V súčasnosti Webb učí na londýnskej Royal College of Art.

Tretia čestná hostka 12. Fest Anče bude britská animátorka českého pôvodu Vera Neubauer. Patrí suverénne medzi najproduktívnejšie animátorky v Spojenom kráľovstve, na konte má viac než 30 filmov, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou pestrosťou techník a prístupov. Okrem animácie sa venuje písaniu scenárov, kurátoruje festivalové prehliadky a vystavuje svoje fotografie. Jej filmy sa premietajú po celom svete. Získala za ne dvakrát ocenenie BAFTA a mnoho iných medzinárodných cien.

Verina tvorba je charakteristická rôznorodosťou tvorivých prístupov, ale aj prítomnosťou výrazných ženských postáv. V kreativite sa pohybuje od filmov pre deti až po experimentálne diela, využíva najrôznejšie techniky, od kreslenia, cez live action, stop motion až po háčkovanie. Centrom jej filmov je však vždy ženská hrdinka. Jednoznačne sa tak napája na tému tohtoročnej Fest Anče – identitu.

Dalo by sa povedať, že z hľadiska témy festivalu je zaujímavý aj Verin život. Narodila sa v Československu, dnes však žije a pracuje v Londýne. V minulosti vyučovala umenie a film na Central St. Martin’s School of Art, Royal College of Art, a Goldsmiths University.

Na Fest Anči 2019 budú mať diváci jedinečnú príležitosť vidieť filmové retrospektívy a masterclassy všetkých troch hostí. Vera, Tim aj Candy budú zároveň členmi hlavnej festivalovej poroty.