Umelohmotné nebo © 2023 Salto/Artichoke Umelohmotné nebo © 2023 Salto/Artichoke

Maďarsko-slovenský film UMELOHMOTNÉ NEBO bude mať svetovú premiéru na prestížnom Berlinale. Áčkový festival ho uvedie v súťažnej sekcii Encounters 17. februára 2023; do slovenských kín príde v priebehu tohto roka. Ide o prvý európsky animovaný film pre dospelých vyrobený na Slovensku. Odohráva sa na ceste medzi Budapešťou a Vysokými Tatrami v roku 2123, pričom nejde len o pohľad do apokalyptickej, dystopickej budúcnosti a konca sveta, snímka prináša aj posolstvo nádeje.

„Film sa odohráva v čase, kedy príroda celkom vyhynula a zostala len hŕstka ľudí. Vo filme diváci spoznajú aj známe miesta ako mestá Budapešť, Miškolc či Vysoké Tatry. Týmto je film výnimočný, lebo zobrazuje podmanivú víziu budúcnosti nášho územia a nám známych miest a to tak, ako ešte nikdy nebola vo filme zobrazená. Navyše nám odkazuje, že aj v tom najväčšom zúfalstve máme šancu zmeniť svoj osud silou lásky, že aj napriek katastrofickej vízii spojenej s klimatickou katastrofou tu je nádej na znovuzrodenie niečoho nového, nečakaného,“ povedal Juraj Krasnohorský z producentskej spoločnosti Artichoke.

Ústrednou témou je podľa neho pocit zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a tiež vzťahy, rodina, partnerská láska i krízy, hľadanie zmyslu života.

Oficiálna synopsa filmu Umelohmotné nebo: Do roku 2123 vymizne úrodná pôda z povrchu Zeme. Flóra aj fauna vyhynú. Tesne pred úplnou katastrofou vedci vyvinú mimoriadne výživnú rastlinu, ktorá však dokáže rásť len v ľudskom tele. Obyvatelia Budapešti žijú odrezaní od zvyšku sveta, ktorý sa premenil na mŕtvu púšť. Obyvateľstvo je rozdelené na dve skupiny: tí čo jedia a tí z ktorých sa jedlo vypestuje. Každý obyvateľ mesta je implantovaný zárodkom stromu v deň keď dovŕši päťdesiate narodeniny. Stefan, dvadsaťosem ročný psychológ verí, že takéto spoločenské zriadenie je jediná cesta, ako ľudstvo dokáže prežiť. Až do momentu, kedy sa jeho mladá žena Nora nechá dobrovoľne implantovať. Stefan má len pár dní na to, aby Noru zachránil skôr, ako rastlina ovládne jej telo. Jediné miesto, kde ju môžu operovať, je mýtické laboratórium Granum vo vzdialených Vysokých Tatrách, na konci nebezpečnej cesty cez púšť.

Film Umelohmotné nebo vznikol ako dvojstranná koprodukcia medzi Maďarskom a Slovenskom. Maďarská produkčná spoločnosť Salto Films vyrábala film v koprodukcii s maďarskou spoločnosťou Proton Cinema. Na Slovensku je producentom Artichoke a koproducentom filmu je RTVS. Koprodukcia prebiehala od fázy scenára filmu od roku 2016, pričom šlo o úzku tvorivú spoluprácu. „Hlavný tvorivý vklad na filme bol najmä v jeho výtvarnej časti, keďže prakticky každý záber filmu sa z nejakej časti realizoval na Slovensku, najmä pokiaľ išlo o výtvarnú stránku prostredí, textúr, pohybov kamier a svietenia,“ zdôraznil Juraj Krasnohorský a dodal, že film bol vyrábaný technikou kombinácie 2D animácie postáv a 3D animácie prostredí. Na Slovensku sa realizovala 3D animácia v štúdiu Ekran pod vedením Petra Košťála.

Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny Fond, maďarský fond NFI a fond Eurimages.

Scenár a réžia: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó
Producenti: József Fülöp, Orsolya Sipos (SALTO Films), Juraj Krasnohorsky (Artichoke)
Koproducenti: Viktória Petrányi (Proton Cinema), RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska
Vo filme hrajú hlavné úlohy Tamás Kerestesz a Zsófia Szamosi, známa napríklad z oscarového filmu z roku 2016 Sing.