Festival 4 živly, foto © Daniel Dluhý, 4 živly Festival 4 živly, foto © Daniel Dluhý, 4 živly

Už 25. ročník čaká Letný filmový festival 4 živly, ktorý sa každoročne v prvej polovici augusta koná v Banskej Štiavnici. Obľúbeným sa stal nielen vďaka unikátnemu prostrediu baníckeho mestečka, ktoré zapĺňa filmovými projekciami a sprievodnými podujatiami, ale aj tematicky zostavovaným programom. Okrúhle výročie sa organizátorský tím rozhodol osláviť témou SVETLO v dňoch 9. – 13. augusta 2023.

„Výber témy odráža aj našu chuť oslavovať, predstavujeme si, že svetlom, ktorému sme tento rok zasvätili program, žiaria sviečky na našej narodeninovej torte,“ hovorí Peter Gašparík, jeden z organizátorov podujatia. Dodáva však, že tému – ako každoročne – rozoberú 4 živly z viacerých strán. „Svetlo vnímame ako prejav pozitívna – tešíme sa zo slnečných dní, z osvietených myšlienok, upierame zraky aj nádeje k svetlej budúcnosti… Ale príliš veľa slnka prináša krajine zničujúce suchá, osvietené myšlienky príležitostne ústia v tmárske činy a budúcnosť je dnes hádam ešte neistejšia než kedykoľvek doteraz. Ani na takýto rozmer témy nechceme rezignovať.“

Filmy v programe 4 živlov každoročne spája téma, no líšia sa žánrami, metrážami, rokmi i krajinami produkcie. Aj tento rok sa tak vedľa seba postavia kultové snímky ako V žiare noci (r. Norman Jewison, USA, 1967), Od súmraku do úsvitu (r. Robert Rodriguez, USA, 1996) či Zbohom, Dragon Inn (r. Ming-liang Tsai, Tchaj-wan, 2003) s filmami, ktoré len nedávno rezonovali v kinodistribúcii či na filmových festivaloch. Medzi tie patrí napríklad hororový Maják (r. Robert Eggers, USA / Kanada, 2019) alebo Diera (r. Michelangelo Frammartino, Taliansko / Francúzsko / Nemecko, 2021). Slovenská kinematografia bude zastúpená napríklad dokumentárnou snímkou Čiary (r. Barbora Sliepková, Slovensko, 2021) alebo blokom krátkometrážnych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu.

Festival zaujme aj sprievodnými podujatiami

Okrem filmového programu sa publikum festivalu môže tešiť aj na sprievodné podujatia – tematickú prednášku, diskusiu alebo nočnú prechádzku Banskou Štiavnicou. Chýbať nebudú koncerty či večerné párty, ale ani program pre deti a ich rodičov, ktorý bude zahŕňať tvorivú dielňu a filmové premietania.

Teoretický fyzik Vladimír Balek vo svojej prednáške prezradí, čo nám o sebe vie povedať svetlo (keď sa naň pozrieme). V prvej časti prednášky bude reč o problémoch vznikajúcich pri zrakových vnemoch, akými sú „nemožný trojuholník“ či ilúzia zajac-kačka, ale odborník vysvetlí aj to, prečo v zrkadle vidíme vymenenú pravú a ľavú stranu, ale nie vrch a spodok. V druhej časti, ktorá bude venovaná farbe, priblíži, ako vzniká dúha a ako funguje polarizačný filter, no zabrúsi aj do filozofie farby a reč bude napríklad aj o odkaze na Goetheho teóriu farieb v Pánovi prsteňov.

Festival 4 živly, foto © Daniel Dluhý, 4 živly

Svetlo do filmovej teórie, aspoň v prenesenom slova zmysle, vnesie diskusia s filmovými teoretikmi a teoretičkami. Čo je to vlastne filmová teória a ako vyzerá práca tých, ktorí a ktoré sa ňou živia? Čo zaujímavé prináša spoločnosti? A ako je to vlastne s kategóriou svetla? Ponúka nejaké zaujímavé možnosti pre filmovú teóriu? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať osobnosti slovenskej filmovej vedy – Eva Filová, Mária Ferenčuhová, Martin CielMartin Kaňuch.

Ďalšia diskusia, tentoraz nazvaná Baníci – ikony socializmu?, bude hľadať odpoveď na otázku, aký bol bežný život baníkov, keď vyšli z podzemia na denné svetlo. Zuzana Denková, riaditeľka Slovenského banského múzea, napísala unikátnu knihu o baníckom stave v Banskej Štiavnici v časoch bývalého režimu. Opierala sa o rozsiahly výskum aj o autentické výpovede poslednej generácie zamestnancov a zamestnankýň banskoštiavnických rudných baní. Aj cez ich príbehy pomôže diskusia vytvoriť jasnejší obraz doby, baníckej tradície mesta a spoznať tak známu turistickú destináciu z trochu iného uhla pohľadu.

Iný, vedecký uhol pohľadu na témy, ktoré sa vede zvyčajne vzpierajú, ponúka aj televízna dokumentárna séria Investigátori. Jej tvorcovia – režisér Peter Pokorný a jeden z účinkujúcich Lukáš Jánoš – prídu svoju prácu prestaviť a povedať, ako podrobovali vedeckému skúmaniu fenomény ako biorezonancia, prútikárstvo či astrológia.

Detským filmovým fanúšikom a fanúšičkám pripravil festival 4 živly unikátnu tvorivú dielňu. Bude inšpirovaná slovenským krátkometrážnym animovaným filmom Krížom krážom, ktorý rozpráva príbeh za pomoci vyšívaných obrázkov. Tvorcovia filmu – Nina RybárováTomáš Rybár – budú viesť deti, ktoré si budú môcť vyšívanie vyskúšať a tvoriť motívy z filmu či z festivalu samotného. Film Krížom krážom bude v programe festivalu aj premietnutý, spoločne s ďalšími snímkami sekcie venovanej rodinám s deťmi a nazvanej Detské 4 živly.

Festival 4 živly, foto © Daniel Dluhý, 4 živly

Okrem spomínaných sprievodných podujatí sa môže publikum festivalu tešiť aj na dvojicu koncertov (Nat Parker/Matt Osborn DuoPospiš/Sillay/Harvan), na večerné párty alebo na unikátnu nočnú prechádzku Banskou Štiavnicou. Viac informácií o programe 25. ročníka Letného filmového festivalu 4 živly je k dispozícii na webstránke podujatia (www.4zivly.sk).

Už pred začiatkom podujatia sa môžu filmoví nadšenci a nadšenkyne naladiť na svetelnú vlnu festivalu prostredníctvom programového špeciálu, ktorý pre podujatie pripravil streamovací portál DAFilms.sk. V desiatke filmov, ktoré portál do špeciálu vybral, vedľa seba stoja archívne filmy, klenoty domácej i zahraničnej tvorby, spoločne so snímkami, ktoré rezonovali na festivaloch či v distribúcii v posledných rokoch. Všetky spája téma SVETLO a ako kolekcia budú dostupné do 13. 8. 2023, teda do konca festivalu 4 živly.

Ďalšie informácie o celkovom programe 25. ročníka Letného filmového festivalu 4 živly budú postupne pribúdať na webstránke podujatia (www.4zivly.sk), kde v súčasnosti prebieha predpredaj tzv. cinepassov, teda festivalových akreditácií.