DECEMBER 2011 NOSTALGIA v ex-kine NIVY

1.12./19:30 STROM ŽIVOTA, Terrence Malick, USA, 2011, 138 min., angl. ver., tit., MP, vst. 2,40/2,80 €
Veľkolepý epos o hľadaní zmyslu života ocenený Zlatou palmou na MFF Cannes 2011. Jack O’Brien (Sean Penn) si prešiel detstvom plným hier a nevinnosti. Dospievanie mu však prináša rozčarovanie a vzťah s otcom (Brad Pitt), ktorý by mu pomohol neľahkým obdobím prejsť, je dosť komplikovaný. Jack je stratenou dušou v modernom svete, ktorá si kladie rad otázok a snaží sa v živote zorientovať. Kde je pravda? Čo je večnosť? Ako vznikol život?

2.12./19:30 ŠTYRI LEVY, Christopher Morris, Brit., 2010, 97 min., angl. ver., tit., MN, vst. 2,40/2,80 €
Prvá „džihádska“ čierna komédia hovorí o partii potenciálnych teroristov, plánujúcich útok, pri ktorom má pretiecť veľa krvi. Iba sa nevedia zhodnúť, čia krv to má byť… Sila originálneho filmu s prvkami typického britského čierneho humoru spočíva v nejednoznačnosti a podvratnosti, s akou pracuje sostereotypmi moslimov, samovražedných atentátnikov, no i politikov a fanatikov akéhokoľvek druhu. Odvážny ale nie neúctivý film, pri ktorom smiech sprevádza mráz po chrbte, kladie mnoho otázok, nad ktorými stojí tá najzásadnejšia: Kde je tenká hranica medzi mučeníkom a hlupákom?

7.12./19:30 SOLARIS (uvádzame naposledy!), Andrej Tarkovskij, Rus., 1972, 165 min., rus. ver., tit., MP, vst. 2,00/2,40 €
V mnohovýznamovom diele, nakrútenom na motívy filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema, rieši Tarkovskij otázky zmyslu života a hraníc poznania tvárou v tvár neznámej mimozemskej civilizácie. Solaris je meno planéty, ktorú má preskúmať vesmírna stanica. Hviezda je obklopená záhadnou plazmou, schopnou zhmotňovať ľudské myšlienky a spomienky, pomocou ktorej sa vedci stretávajú s vlastnou minulosťou… Vizuálne pôsobivé, existenciálne podobenstvo fenomenálneho umelca získalo Cenu poroty na MFF Cannes 1972.

8.12./19:30 TRI, Tom Tykwer, Nem., 2010, 119 min., nem. ver., tit., MN, vst. 2,40/2,80 €
Novinárka Hanna a architekt Simon tvoria úspešný pár žijúci v Berlíne v harmonickom zväzku až do okamihu, kedy do ich života vstúpi atraktívny Adam… Každá časť dynamického ľúbostného príbehu atypického trojuholníka zapadá do dokonalej mozaiky, v ktorej sa osudy hrdinov spoja. Oceňovaný nemecký režisér s humorom rieši svoju obľúbenú tému lásky a partnerských vzťahov, dotýka sa nadčasových otázok života a smrti, zaoberá sa problémom krízy stredného veku, slobody jedinca a jeho sexuálnej orientácie.

9.12./19:30 IMAGINÁRIUM DR. PARNASSA, Terry Gilliam, Fr./Brit., 2009, 122 min., angl. ver., tit., MP, vst. 2,40/2,80 €
Heath Ledger, Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell a Tom Waits v mysterióznej fantasy Terryho Gilliama. Divadelná skupina, vedená doktorom Parnassom, ktorý sa prostredníctvom zmluvy s diablom stal nesmrteľným, na svojich cestách ponúka divákom neobyčajný zážitok. Každý, kto má odvahu, môže prejsť magickým zrkadlom do hlbín svojej predstavivosti. S pomocou tohto zrkadla a svojej vernej skupiny musí doktor Parnassus zachrániť svoju dcéru Valentinu, ktorú si diabol hodlá vziať v deň jej šestnástych narodenín ako sľúbenú odmenu…

14.12./19:30 ZRKADLO (uvádzame naposledy!), Andrej Tarkovskij, Rus., 1975, 102 min., rus. ver., tit., MP, vst. 2,00/2,40 €
Najosobnejšie dielo geniálneho tvorcu, ktorý sa v ňom vracia do svojho detstva, je filmovou kompozíciou obrazov minulosti, utkanou zo snov, náznakov, asociácií a metafor. Hrdina filmu, 40-ročný Alexej, hľadá v tomto príbehu sám seba a svoju minulosť… Tarkovského duševné obnaženie a sebaspytovanie je návratom do idylickej krajiny detstva, autorovým súdom svedomia, cestou k očisteniu utrpením. Nezabudnuteľná je snovo nádherná farebná kamera vo ascinujúcich obrazoch, ktoré sú zdrojom mimoriadneho duchovného zážitku.

15.12./19:30 BIUTIFUL, Alejandro González Iňárritu, Špan./Mex., 2010, 147 min., špan. ver., tit., MN, vst. 2,40/2,80 €
Emocionálne silný film ukazuje životnú cestu Uxbala (Javier Bardem), bývalého narkomana, ktorý hľadá zmierenie so svojím otcovstvom, láskou, zločinom, vinou a smrteľnosťou, obklopený nebezpečným podsvetím modernej Barcelony. Vďaka rakovine mu zostávajú iba dva mesiace života, počas ktorých sa snaží zaistiť budúcnosť svojich dvoch potomkov. Uxbal stelesňuje rozporuplného muža – oddaného otca, ohrdnutého milenca, pouličného zločinca a duchovne založeného človeka. Pod vplyvom osudu začína vidieť svoju doposiaľ zahmlenú cestu jasnejšie… Javier Bardem získal Cenu pre najlepšieho herca na MFF Cannes 2010.

16.12./19:30 NÁUKA O SNOCH, Michel Gondry, Fr./Tal., 2006, 106 min., angl.-fr.-špan. ver., tit., MP, vst. 2,00/2,40 €
Fantastická romantická komédia je snovým výletom do ríše divov. Výstredný mladík Stéphane (Gael García Bernal) už od detstva nedokáže rozlišovať snyod reality. Keď drieme, stáva sa z neho charizmatický televízny moderátor „náuky o snoch“. V skutočnom živote má nudnú prácu vo vydavateľstvekalendárov a zomiera od lásky k svojej susedke Stéphanie, ktorá by mohla byť jeho spriaznenou dušou, a to nielen kvôli menu. Obaja majú fantáziu a radirobia podivné veci…

DECEMBER 2011 NOSTALGIA v KC DUNAJ

6.12./19:00 MŔTVA NEVESTA TIMA BURTONA, Tim Burton, Brit./USA, 2005, 74 min., angl. ver., tit., MP, vst. 2 €
Animovaný hororový príbeh veľkej lásky, ovplyvnený gotickými románmi, sa odohráva vo viktoriánskej dedinke 19. storočia. Mladík Viktor je vtiahnutý dopodsvetia, kde sa má oženiť s tajomnou mŕtvou nevestou. Jeho pravá láska na neho medzitým čaká v skutočnom svete.

13.12./19:00 NA VÝCHODE DIABOL, NA ZÁPADE JED, Wong Kar-wai, Hongkong/Čína, 2008, 89 min., čín. ver., tit., MN, vst. 2 €Vysoko estetizovaný milostný príbeh pretkaný melanchóliou vychádza z populárneho románu o potulných šermiaroch. Potom, čo bol odmietnutý ženou,ktorú vrúcne miloval, odchádza hlavný hrdina Feng na západ do púšte. Je osamelý a jeho život sa scvrkol na túžbu po krvi.

20.12./19:00 VEČNÝ SVIT NEPOŠKVRNENEJ MYSLE, Michel Gondry, USA, 2004, 104 min., angl. ver., tit., MP, vst. 2 €
Nezabudnuteľná surrealistická romantická komédia je príbehom o likvidácii spomienok a zachraňovaní pamäti. Nesmelý Joel prežije vzťah sbláznivou Clementine. Tá ho však zrazu nepozná a on zistí, že si ho kvôli nezhodám nechala „vymazať z pamäti“ firmou Lacuna.

27.12./19:00 KLOPANIE NA NEBESKÚ BRÁNU, Thomas Jahn, Nem./Belg./Hol., 1997, 87 min., nem.-angl. ver., tit., MN, vst. 2 €
Komediálne roadmovie prekvapí nevšedným využitím moderných filmových klišé, humorom a symbiózou hneď niekoľkých žánrov. Hrdinami sú dvaja muži,umierajúci na rakovinu, ktorí sa rozhodnú, že si „osladia“ a „okorenia“ posledné dni, ktoré im zostávajú, cestou k moru.